Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Jak z sesją radzą sobie studenci UWM? Sprawdzamy!

2018-01-29 12:29:22 (ost. akt: 2018-01-29 12:33:46)
sesja egzaminacyjna na UWM

sesja egzaminacyjna na UWM

Autor zdjęcia: archiwum GO

Przełom stycznia i lutego to dla studentów czas wytężonej pracy. Jak do egzaminów przygotowują się studenci UWM w Olsztynie? Przyznają, że pracy jest sporo, ale — jak dodają — zawsze udaje się znaleźć trochę wolnego czasu.

Chyba nikt, kto studiował lub wciąż studiuje, nie najlepiej wspomina końcówki semestrów. Kolokwia, egzaminy i obrony prac dyplomowych. Czyli dużo pracy, a mało czasu. Jak radzą sobie studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie?

Jan Stępień jest na pierwszym roku weterynarii. Zanim jednak podejdzie do sesji, musi uporać się z bieżącymi zaliczeniami. — Póki co skupiam się głównie na kolokwiach. Mam też trochę zaległości do nadrobienia, ale jestem dobrej myśli — przyznaje.

Jak dodaje, sama sesja nie stresuje go tak bardzo, jak najbliższe kolokwia, które musi zdać przed podejściem do sesji. Pomimo tego że czeka go jeszcze trochę pracy, nie zapomina o zbliżających się testach. — Każdy profesor ma swój sposób na przygotowanie egzaminów, więc konsultujemy się ze starszymi rocznikami na temat tego, co może się pojawić. Domyślamy się, co może się nam trafić — zaznacza Janek i dodaje z uśmiechem: — Nie zakładam, że wszystko zaliczę w pierwszych terminach, ale w końcu od czegoś są też drugie.

Klaudia Sikora ma za sobą już sześć sesji egzaminacyjnych, bo w ubiegłym roku ukończyła studia licencjackie. Obecnie kształci się na kierunku bezpieczeństwo narodowe na pierwszym roku studiów magisterskich. Zwraca uwagę na to, że część studentów egzaminy zdaje jeszcze przed sesją, w tak zwanych terminach zerowych. — Jeśli kolokwia zalicza się na dobre oceny, to jest szansa, że część lutego będzie wolna. Dzięki temu będzie można nabrać trochę sił przed kolejnym semestrem — przyznaje Klaudia.

— Pierwszy semestr jest dość podobny do tego, który miałam na studiach licencjackich. Kontynuuję naukę na tym samym kierunku, więc mam trochę łatwiej, ale choć część treści jest podobna, to jednak wciąż poznajemy nowe rzeczy. Różnica może wynikać z tego, że jestem na innej specjalizacji. Wcześniej było to bezpieczeństwo międzynarodowe i terroryzm, a teraz jestem na bezpieczeństwie regionalnym i lokalnym — podkreśla Klaudia Sikora.


Niektórzy mają jednak znacznie ciężej, bo oprócz sesji czeka ich również... obrona pracy dyplomowej. — Od dłuższego czasu mamy duży nawał pracy. Musimy przygotować się do kilku egzaminów. Poza tym za około dwa tygodnie mamy obronę pracy inżynierskiej — mówi nam Kinga Ratajczyk, studentka technologii żywności i żywienia człowieka. I dodaje: — Pracę piszę na temat zaburzeń odżywiania. Mam do nauczenia około sześćdziesięciu pytań, ale myślę, że dam radę!

Choć obrona dopiero za dwa tygodnie, studentka już dzisiaj nakreśla swoje plany na przyszłość. — Po zakończeniu studiów inżynierskich planuję dalej kształcić się na tym kierunku, bo jest to coś, co mnie interesuje, i z czym wiążę swoją przyszłość. Jak ukończę studia, chciałbym udzielać porad dotyczących odżywiania — mówi Kinga Ratajczyk.

Jak się jednak okazuje, sesja to nie tylko zakuwanie. — Można rozplanować sobie czas. Zawsze znajdzie się chwilę, zarówno na naukę, jak również na wyjście ze znajomymi — mówi Klaudia Sikora.

A jakie plany mają studenci po udanym przebrnięciu przez egzaminy? — Przede wszystkim chcę trochę odpocząć i odciąć się od nauki, bo w ostatnim czasie mamy tego na prawdę dużo — mówi Kinga. — Czasu nie będzie jednak zbyt wiele, bo już pod koniec lutego zacznę studia magisterskie — dodaje.


Z kolei Jan przyznaje, że... — ...na pewno będziemy hucznie świętować z kolegami zakończenie sesji. Tym bardziej że to nasze pierwsze egzaminy, a więc to duży przełom w naszym życiu.

Kuch
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bebe #2439708 | 83.9.*.* 13 lut 2018 21:58

  UWM zasłynęło zespołem od rozmnażania węgorza. 2,5 miliona rozpłynęło się pod "czujnym" okiem kortowskich naukowców. Czy to nie jest wielkie osiągnięcie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kto myśli, ten ma lżej #2429311 | 213.73.*.* 30 sty 2018 08:29

  Studencie pomyśl: nie oblejesz egzaminu, jeżeli nie zostaniesz do niego dopuszczony ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dalajlama #2429238 | 94.254.*.* 30 sty 2018 06:44

  dealry zacierają woreczki będzie kasa

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. po Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim #2428634 | 213.73.*.* 29 sty 2018 15:28

  Politechnika Warszawska - fabryka bezrobocia, jeden z najgorszych tworów " uczelnianych " w Polsce, uczelnia która słynie z latających pstrągów i konferencji widm.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. po Politechnice Warszawskiej #2428440 | 95.160.*.* 29 sty 2018 12:39

   UWM fabryka bezrobocia, jeden z najgorszych tworów " uczelnianych " w Polsce, uczelnia która słynie z latających węgorzy i konferencji widm.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)