Poniedziałek, 17 czerwca 2019. Imieniny Laury, Leszka, Marcjana

Policja nie będzie już sumować punktów karnych. Co dokładnie się zmieni?

2018-01-18 10:09:12 (ost. akt: 2018-01-18 10:16:55)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Od 4 czerwca policja nie będzie już sumować punktów karnych za wykroczenia na drodze. W przypadku przekroczenia limitu punktowego trzeba będzie uważać, żeby nie stracić prawa jazdy.Niektórzy kierowcy aż zacierają ręce z radości, słysząc, ze od 4 czerwca policjanci drogówki podczas jednej kontroli będą mogli ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi, bo dzisiaj takiego limitu nie ma. Dostaje się punkty za każde wykroczenie. To spora zmiana, zważywszy, że obecnie kierowca może zgromadzić tylko 24 punkty karne. 


— Chodzi o sytuację, kiedy kierowca jednocześnie (w jednym miejscu w jednym czasie) popełnia kilka wykroczeń, np. przekracza prędkość i rozmawia przez telefon komórkowy — tłumaczy Mariusz Tański, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. — To za te oba wykroczenia będzie mógł otrzymać maksymalnie dziesięć punktów karnych. 


Zmiana dotyczy tylko naliczania punktów karnych, bo w przypadku mandatów nic się nie zmienia. Najwyższy to nadal będzie 500 zł, a przy zbiegu kilku wykroczeń — 1000 zł.

Czy ta liberalizacja punktowa nie doprowadzi jednak do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa na drogach? Czy nie przybędzie nam piratów drogowych? 

— Jest taka obawa — uważa Andrzej Markowski, psycholog transportu. — Dlatego całym sercem jestem nie za stacjonarnymi kontrolami, ale w ruchu, kiedy policjanci obserwują zachowanie kierowcy w ruchu drogowym. Jeżeli nagminnie łamie przepisy, to nie ma litości. I konsekwencją takiego zachowania powinno być wysłanie kierowcy na kurs reedukacyjny.

Zwykle jak pojawia się marchewka, to pojawia się także kij. I tak jest również w przepisach ruchu drogowego, które wejdą w życie 4 czerwca.

Dziś kierowca, który uzbiera 24 punkty karne, może przejść 6-godzinne szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, po którym z jego konta zostanie usuniętych sześć punktów karnych. Ta reedukacja kosztuje 300 zł. — Zwykle w miesiącu mamy około 30 osób, które odbywają takie szkolenie — mówi Jacek Śniady z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. 

Po 4 czerwca sporo się jednak zmieni. Otóż kierowca, który przekroczy dopuszczalną liczbę punktów, nie straci uprawnień do prowadzenia pojazdów, ale zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Będzie miał miesiąc na jego odbycie.

Jeżeli w tym czasie się go nie ukończy, starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. 
Taki kurs, dzięki któremu konto punktowe kierowcy zostanie wyzerowane, ma trwać 4 dni i odbywać się w dni powszednie. Koszt kursu to 400 zł. 


To jeszcze wielu jakoś przeboleje, ale co ważne kierowcy po takim kursie muszą przez następne pięć lat mieć się na baczności.
Jeśli w okresie 5 lat kierowca znowu przekroczy limit 24 punktów karnych, wówczas straci prawo jazdy. Będzie musiał pójść na kurs i znowu zdawać egzamin. I będą go obowiązywały takie same zasady, jakie będą dotyczyły świeżo upieczonych kierowców po 4 czerwca, którzy objęci będą dwuletnim okresem próbnym.
Przez pierwsze 8 miesięcy będzie musiał np. jeździć z naklejonym na szybie zielonym listkiem i przestrzegać ograniczeń prędkości — 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym. Ale tu warto podkreślić, że po 12 miesiącach od otrzymania pierwszych punktów karnych zostaną one anulowane i kierowca zaczyna kolejne 12 miesięcy z czystym kontem. 


— Jednak przez pięć lat kierowca będzie musiał szczególnie uważać, bo będzie monitorowany — mówi mł. insp. Tański.

W ubiegłym roku w regionie 336 kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne, zostało skierowanych na ponowny egzamin, a 148 osobom cofnięto uprawnienia do kierowania.
am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tylko Ja #2422941 | 195.136.*.* 21 sty 2018 15:59

  Jeśli ktoś zbiera punkty to znaczy że stwarza niebezpieczeństwo dla siebie i innych . Wysokość OC powinna być zalezna od liczby punktów karnych . Jeśli jeździmy prawidłowo to powinniśmy być nagradzani a wariaci niech płacą np 500% stawki ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. trol warmiński #2421003 | 83.6.*.* 18 sty 2018 21:40

  Przez pierwsze 8 miesięcy będzie musiał np. jeździć z naklejonym na szybie zielonym listkiem i przestrzegać ograniczeń prędkości — 50 km/h w obszarze zabudowanym. Dla niektórych to może być dziwne...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. A patola 500+ #2420889 | 18 sty 2018 18:23

  Nie krytykuje pomysłu?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dobra zmiana #2420770 | 18 sty 2018 15:58

   To zmiana dobra.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wiadomo czyj elektorat sie cieszy #2420767 | 193.46.*.* 18 sty 2018 15:57

   wiadomo czyj elektorat sie cieszy

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)