Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Pomnikowa dekomunizacja nie przeszkadza Rosjanom?

2018-01-12 07:33:00 (ost. akt: 2018-01-11 16:54:23)
To jeden z pomników, które mają zostać poddane dekomunizacji

To jeden z pomników, które mają zostać poddane dekomunizacji

Autor zdjęcia: Anna Zbilska

Do 31 marca mają zniknąć pomniki Armii Czerwonej. W Lidzbarku Warmińskim zostanie rozebrany i, o ile się nie rozpadnie, poczeka na wyjazd do skansenu.
 Czy ich demontaż oburza naszych rosyjskich sąsiadów? Nie przestali u nas kupować...

Likwidacji pomników propagujących totalitaryzm w przestrzeni publicznej wymaga ustawa dekomunizacyjna. Jej znowelizowana w niedzielę wersja zobowiązuje samorządy, żeby obeliski, kamienie i tablice znikły do 31 marca. Na Warmii i Mazurach, jak wynika z zestawienia udostępnionego nam przez Urząd Wojewódzki, takich miejsc jest jedenaście. W gminie Jedwabno są trzy pomniki upamiętniające milicjantów, działaczkę ZMW i sekretarza powiatowego PPR zabitych przez zbrojne podziemie. Szacowane koszty ich usunięcia wynoszą od 2 do 6 tys. zł.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej znajduje się w Lubawie, Pasłęku i Reszlu. W Świętajnie jest kamień upamiętniający milicjanta, a w Węgorzewie tablica przy u. 3 Maja 3 przypomina, że w tym miejscu była siedziba Powiatowego Komitetu PPR. Ustawa nie obejmuje pomników wpisanych do rejestru zabytków. Należy do nich monument dłuta Xawerego Dunikowskiego, nazywany przez mieszkańców Olsztyna szubienicami. 
Dekomunizacji uniknął także czołg T-134, pomnik zwycięstwa nad faszyzmem z Elbląga. W ubiegłym roku czołg stał się eksponatem Muzeum Archeologiczno-Historycznego w mieście. Jest traktowany jako zabytek muzealny ilustrujący historię oręża XX wieku. Z kolei obelisk z tablicą z cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Agrykola w Elblągu jest traktowany jako fragment nekropolii.


Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w Lidzbarku Warmińskim. Tam przy ul. Warmińskiej znajduje się dwuelementowy pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Składa się z obelisku i stojących obok dwóch żołnierzy ze sztandarem i kałasznikowem. — Mamy już dokumentację techniczna i pozwolenie starosty na rozbiórkę — powiedział nam Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. — Teraz zwrócimy się do wojska o pomoc i sprzęt.

Jaki będzie los rozebranego pomnika? Czy trafi może na cmentarz rosyjskich żołnierzy w Lidzbarku?

— Nie — odpowiada burmistrz Wiśniowski. — Nie dostaliśmy na to zgody IPN. 
W uzasadnieniu napisano, że przeniesienie pomnika wątpliwej jakości artystycznej w złym stanie technicznym na cmentarz zaburzyłoby jego układ przestrzenny i generowałoby dodatkowe koszty utrzymania nekropolii.

— Jeżeli pomnik nie rozpadnie się przy rozbiórce, zachowamy jego elementy i przekażemy je do muzeum takich monumentów — dodaje burmistrz. Przypomnijmy, że taki skansen miał powstać w Bornem Sulinowie.


Według ustawy gminy mają obowiązek usunięcia takich pomników i obelisków. — Jeżeli tego nie zrobią do 31 marca, zrobi to wojewoda i obciąży samorząd kosztami — mówi dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.

Szacunkowy koszt pomnikowej dekomunizacji na Warmii i Mazurach wyniesie, jak wynika z dokumentu Urzędu Wojewódzkiego, ponad 71 tys. zł. — Nie można czcić katów i oprawców — mówi Władysław Kałudziński, działacz Solidarności, więzień polityczny i opozycjonista. — Dlatego uważam, że zmiana patronów ulic i likwidacja pomników Armii Czerwonej jest słuszna. Nie uważam jej za wyzwolicielkę Polski. W 1945 roku jeden okupant zastąpił drugiego.

O komentarz w sprawie likwidacji pomników Armii Czerwonej poprosiliśmy Andreya Wypołzowa z Kaliningradu, redaktora naczelnego portalu NewsBalt.
— Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego nie wykazali się solidarnością w ekonomicznym ukaraniu polskich sąsiadów za decyzje o rozbiórce ponad 10 pomników Armii Czerwonej — napisał. — Jak wiadomo w 2017 roku Rosjanie z Kaliningradu zostawili w Polsce 180 mln zł. Gdyby te pieniądze zostały w Rosji, byłaby to dobra odpowiedź na polski wandalizm rządowy. Ale niestety mieszkańcy nie zdobyli się na taki gest. 


Jak tłumaczy to rosyjski dziennikarz? — Moim zdaniem w ciągu 20 lat życie w duchowym i fizycznym oderwaniu od rosyjskiej macierzy społeczeństwo obwodu kaliningradzkiego wchłonęło wszystkie negatywne cechy europejskości: kult indywidualizmu oraz idealizację rozsmakowywania się w urodzie życia. Cierpieć za ojczyznę nie możemy i nie chcemy — podsumował Wypołzow. 


MZG
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cooo ?????? Znowu pomnik????? #2417249 | 83.31.*.* 13 sty 2018 18:36

  Znowu jakiejś partii coś przeszkadza. Pomniki są w całej Europie. W Berlinie wielki Holokaust, a także pomnik ukazujący Niemieckiego żołnierza i Rosyjskiego stojącego obok siebie. Polakom zaczyna doskwierać chyba spokój i Pokój na Ziemi. Szukają 3 wojny, która zniszczy nie tylko pomniki, ale wiele ofiar nawet tych, którym pomnik czy głaz przy Hożej nie przeszkadzają. Co prędzej trzeba rozebrać bo leży, stoi. DLACZEGO NIKT NIE POMYŚLI O ZAKŁADACH PRACY, MIESZKANIACH DLA MŁODYCH, LEPRZEJ KOMUNIKACJI NIE TYLKO DALEKOBIEŻNEJ ALE I MIEJSKIEJ. To miasto staje się zwykłą wiochą (nie mylić ze wsią) w której się poza zabawami nic nie robi. Brama się rozpada wieża ciśnień w której można było wiele zrobić teraz wygląda jak obraz nędzy powojennej. Marnują się obiekty które mogłyby przynieść korzyść w pieniądzu. PROSZĘ NIE PISAĆ ŻE PRYWATNE bo wiem. Skoro prywaciarz nic nie zrobił do tej pory odebrać mu jego własność. Ostanie zabytki znikną jak mury obronne za chałupą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. filozofia prawa #2416769 | 91.12.*.* 12 sty 2018 21:58

  Przypominam, ze ta ustawa dotyczy rowniez i panstwa VATICAN, ktore w rocznikach statystycznych publikowanych corocznie na Zachodzie np. w Niemczech jest klasyfikowane jako Monarchia Absolutna a wiec klasyczny TOTALITARYZM bo nawet bez atrapy jakiejs demokratycznosci systemu politycznego w postaci tolerowania systemu partyjnego. W zwiazku z powyzszym, wszystkie elementy i Symbole charakterystyczne dla Vaticanu podlegaja pod ta sama ustawe co Symbole Nazizmu czy Komunizmu i tak tez powinny byc potraktowane do czasu NOWELIZACJI przedmiotowej Ustawy wylaczajacej spod jej dzialania panstwo Vatican.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ambasada Prusakow #2416752 | 91.12.*.* 12 sty 2018 21:32

  Stawianie znaku rownosci pomiedzy okupacja hitlerowska a podlegloscia Polski dla ZSRR, jest nikczemnym i wybitnie szkodliwym lgarstwem. Otoz okupacja hitlerowska przewidywala dla Polakow i Rosjan rowniez, Generalplan Ost, gdzie ostatni Polak mail byc zutylizowany do 1975 roku a ZSRR przewidywal dla Poalkow zycie komunizmie jaki mial opanowac caly swiat i o ile Polacy pod okupacja hitlerowska mogliby do czasu utylizacji, konczyc nauke na poziomie liczenia do 100 to przy ZSRR mogli sie doktoryzowac aczkolwiek o ile w swoich pracach doktorskich cytowlai dosc hojnie pana Lenina. Mlodziez tych niuansow nie ogarnia bo nie wie jak zylo sie Polakom za pana Hitlera a jak za ZSRR. Nie jest tajemnica, ze gdyby ZSRR nie zdolal pokonac III Rzeszy Wielkogermanskiej to Genaralplan Ost bylby zrealizowany z niemiecka dokladnoscia i pruska konsekwencja, totez Polacy zawdzieczaja Rosjanom swoje OCALENIE i powinni byc jednak wdzieczni. Jak wiemy pan Hitler bedac Glownodowodzacym Wehrmachtu nigdy nie angazowal wiecej wojsk w walkach w ZSRR jak 2,5 miliona choc posiadal ponad 10,- milionow i gdyby nie ten blad, to ZSRR by nie przetrwala a wiec i Polacy rowniez. Wypoada uczyc sie historii z podrecznikow pisanych przez Inynch Autorow niz Polacy czy Niemcy albo Rosjanie bo Oni nie moga byc obiektywni i beda pisac jak im wygodnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. NIGDY ALE TO NIGDY #2416610 | 81.15.*.* 12 sty 2018 18:15

   NIE nie naruszajmy żołnierzy którzy polegli za naszą wolną POLSKĘ. Jakby ichnie nazwć to byli tlko żołnierze wysłani przez władcę..

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Olo #2416374 | 83.9.*.* 12 sty 2018 13:28

   Do Weterana. Gdybanie nie ma żadnego sensu, bo nie wiesz, co by było gdyby ... No chyba, że Pan jesteś kolejny Nostradamus, choć i on się przecież mylił. Ale jak już Pan gdybasz, to gdybaj do końca. Co by było: - gdyby ZSRR nie podpisał antypolskiego i zdradzieckiego układu Ribbentrop-Mołotow, - gdyby Armia Czerwona nie napadła w 1939 r. na Polskę, - gdyby ZSRR nie zamordował ponad 20 tys. przedstawicieli polskiej elity w Katyniu i innych miejscach, - gdyby ZSRR nie wykończył polskich elit - nie wywiózł na Sybir setki tysięcy Polaków, głównie inteligentów, ludzi przedsiębiorczych, - gdyby Armia Czerwona nie zajęła w 1944 r. (tfu, nie "zajęła" - oczywiście "wyzwoliła") wschodnich kresów RP, by nigdy już ich nie oddać, - gdyby Armia Czerwona nie wyłapała na terenie Polski byłych żołnierzy WP i AK, aby ich zamordować (np. obława Augustowska) albo wywieźć na Sybir (np. AK z Wileńszczyzny) , - gdyby ZSRR nie zainstalował siłą tu swojego horrendalnego systemu politycznego, który zepchnął Polskę do poziomu krajów 3. Świata, - gdyby ZSRR nie osadził w Polsce swoich kolaborantów, którzy po 45 latach rządów doprowadzili Polskę do kartek na żywność, benzynę itp., - gdyby Armia Czerwona "zapomniała" wrócić do siebie po zwycięstwie nad Adolfem i przez 45 lat pilnowała tu interesów swojego imperium? To tyle na chybcika ... Nadal uważa Pan, że mamy za co być wdzięczni Armii Czerwonej - sile zbrojnej ZSRR i pomniki wdzięczności powinny u nas pozostać?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (20)