Niedziela, 21 lipca 2019. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Nie podobasz mi się, więc ci nic nie sprzedam! Nowy pomysł ministra sprawiedliwości

2018-01-02 14:00:02 (ost. akt: 2018-01-02 23:38:03)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Piekarz będzie mógł odmówić sprzedania chleba, a szewc naprawy butów? Pomysł ministra sprawiedliwości może doprowadzić do absurdalnych sytuacji. Kto na tym wszystkim straci bardziej?

Chyba wszyscy znają sprawę drukarza z Łodzi, który odmówił wydrukowania plakatów osobom LGBT. Sąd uznał go za winnego zgodnie z artykułem 138, który mówi, ze ktoś kto świadczy usługi nie może odmówić jej świadczenia bez uzasadnionej przyczyny. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z wyrokiem się nie zgodził i... zaskarżył artykuł 138 do Trybunału Konstytucyjnego.

Drukarnia to tak naprawdę tylko jeden z przykładów. „Klauzula sumienia” przedsiębiorców mogłaby też dotknąć np. piekarni czy restauracji, a w praktyce prawie wszystkich. Powiedzmy, że usługodawcy nie spodoba się nasz wygląd, religia lub po prostu nas nie polubi. Wtedy będzie mógł nas zwyczajnie nie obsługiwać. Likwidacja art. 138 będzie oznaczać jedno - jako klienci nic z tym nie będziemy mogli zrobić.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy olsztyńskich sprzedawców. Według nich, nawet jeśli pomysł ministra wejdzie w życie, klient nie ma się czego obawiać.
— Bo to ja stracę na tym, że klienta do siebie zrażę — mówi pani Małgorzata, kwiaciarka. — Głupi pomysł, na którym straci i sprzedawca i klient. Stracą też politycy, bo znowu zajmują się totalnymi bzdurami. Klient ma tylko jeden obowiązek - zapłacić za usługę. Nie musi to być biały katolik.

Według pana Adriana, sprzedawcy w jednym z olsztyńskich supermarketów to...
— Radykalny przykład tego w jaki sposób nie powinno się wykorzystywać klauzuli sumienia, bo część ludzi cię poprze a część się odwróci. A w biznesie i handlu raczej chodzi o to żeby klienta przyciągnąć, a nie do siebie zrazić — mówi. — Zastanówmy się co tu może być niezgodnego z sumieniem sprzedawcy? Wyprodukowanie produktu, za który dostanie pieniądze na chleb? Ciekawe czy gdyby był biedniejszy i miał mało zleceń, to zachował by się tak samo?
— Sprzedawca dostaje furtkę by dyskryminować innych, ale z drugiej strony często spotyka się klienta, który jest awanturniczy czy pijany — mówi z kolei pan Maciej, kasjer w sklepie osiedlowym. — Swoją drogą gdy wiesz, że ktoś jest Muzułmaninem, to nie może kupić np. alkoholu, bo religia im zabrania.

Podejrzewam, że po ewentualnej zmianie prawa może być tak, że np. zagorzali katolicy będą nagminnie przeginać i np. nie sprzedawać alkoholu w święta lub przed świętami, bo ma być post. Sprzedawca dostanie większe prawa, bo obecnie w Polsce mamy dogmat „klient nasz pan” i chyba to się wreszcie skończy.
— Mnie się ten pomysł nie podoba — mówi pani Alina z piekarni przy ul. Partyzantów. — Nie interesuje mnie czyjaś religia czy kolor skóry. Klient jak każdy inny.
pj

Od autora: W tej sprawie na pewno spotkamy się z dwoma punktami widzenia. Próbując się wczuć w sytuację sprzedawcy myślę sobie, że w swojej firmie mam prawo sam decydować o produkcie, który sprzedaje. Powiedzmy, że np. drukarz nie przepada za którąś z partii. Nie będzie jej zatem chciał wydrukować ulotek wyborczych i to chyba nikogo nie dziwi. Ale z drugiej strony przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na szufladkowanie klientów. Klient gorszy, który nie zasługuje na obsługę, prędzej czy później stanie się początkiem końca firmy. W całej sprawie sprowadzamy się zatem do jednego – czy mamy prawo dzielić ludzi na lepszych i gorszych? Czy wolny rynek nie ma pewnych granic? Na te pytania niech każdy odpowie sobie sam.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (69) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dziadek #2417125 | 46.230.*.* 13 sty 2018 14:47

  tylko patrzeć jak dzwoniąc po karetkę człowiek najpierw będzie pytany o poglądy polityczne... bo władza musi wiedzieć czy warto inwestować w zdrowie i życie kogoś, kto jej nie popiera

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hieniu #2411811 | 79.162.*.* 7 sty 2018 13:16

  Pierwszego dnia kiedy prawo wejdzie w zycie w sklepie internetowym umieszam informacje, ze osobom z muzinskimi i islamskimi nazwiskami nie wysylam towaru.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. no nie wiem #2411393 | 6 sty 2018 17:29

   czy to dobry pomysł. Jakbym tak napisał katolików, elektorat PIS, nie obsługujemy zniżyłbym się do ich poziomu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mrągowianin #2411299 | 83.6.*.* 6 sty 2018 15:44

   chyba ten artykuł nagryzmolił jakiś pedał albo lesbijka albo jakis oszołom lewacki. A gdzie nazwisko debila redaktorka ? wstydzi się podpisać poz swoimi bzdurami? A drukarnia miała prawo odmówić tej organizacji drukowania takich bzdetów.a po rugie może drukarnia nie miała mocy przerobowych i od razu afera pederastów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. bardzo Wnikliwy #2409537 | 195.136.*.* 4 sty 2018 11:04

   Polskojęzyczne media...Mocodawcy za Odrą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (69)