Wtorek, 16 lipca 2019. Imieniny Eustachego, Mariki, MirelliGalerie handlowe trafiły pod ostrzał polityków. Wchodzi nowy podatek

2017-11-22 10:08:49 (ost. akt: 2017-11-22 12:00:28)

Autor zdjęcia: Pixabay

Rządzący coraz bardziej biorą pod lupę galerie handlowe, nakładając na nie kolejne podatki. Od nowego roku ma wejść w życie tzw. podatek galeryjny, który zapłacą centra handlowe.Najpierw był podatek handlowy, ale urzędnicy Komisji Europejskiej uznali, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. Danina faworyzuje niektórych przedsiębiorców. I podatek, który miał obowiązywać od 1 września 2016 roku nie zdążył wejść w życie, ponieważ jego zawieszenia zażądała KE. 


A teraz pojawił się nowy podatek od nieruchomości komercyjnych, który już potocznie nazywany jest podatkiem galeryjnym. Sejm przyjął go, uchwalając ustawę o podatku PIT i CIT. Od 1 stycznia przyszłego roku właściciele nieruchomości o wartości przekraczających 10 mln zł zapłacą miesięczny podatek w wysokości 0,035 proc., od nadwyżki wartości nieruchomości ponad 10 mln zł. Pieniądze z tego podatku maja trafiać do budżetu państwa. A są to duże pieniądze, bo w przypadku obiektu o wartości 110 mln zł będzie to 35 tys. zł miesięcznie, czyli 420 tys. zł rocznie.

Opozycja już ostrzega, że w ostatecznym rozrachunku tę nową daninę i tak sfinansują klienci, którzy robią zakupy w centrach. A na tę handlową batalię nakłada się jeszcze sprawa zakazu handlu w niedzielę, która mocno bije w galerie handlowe. Weekendy to dla nich bowiem najlepsze dni handlowe. A wciąż nie wiadomo, ile w miesiącu tych niedziel w handlu miałoby być pracujących, a ile wolnych. 


Wojciech Kossakowski, poseł PiS

— Nie chcemy wykończyć polskiego handlu, broń Boże. Od początku mówiliśmy, że galerie handlowe nie płacą podatku w Polsce. Stąd pomysł podatku handlowego, którym obłożone byłyby wielkie sieci handlowe, a teraz podatku od nieruchomości komercyjnych. Chodzi o zwiększenie dochodów do budżetu. To innowacyjne rozwiązanie. I nie łączyłbym tego z zakazem handlu w niedzielę, bo tu idzie o to, żeby ludzie pracujący w handlu mogli niedzielę spędzić z rodziną. Według mnie wszystkie niedziele powinny być wolne. 


Janusz Cichoń, poseł PO

— Najwyraźniej PiS pokazuje, że te wielkie sieci będące w obcych rękach nie są mile w Polsce widziane. PiS patrzy na nie krzywo, ale nie dostrzega, że we wszystkich przypadkach te rozwiązania, które proponuje, w handlu bardzo łatwo przerzucić na konsumenta. I to dzieje się kosztem nas wszystkich, bo będziemy drożej płacić za zakupy. To dołożenie kolejnych paru groszy do wszystkiego, co kupujemy. Ta niechęć odbija się na nas wszystkich. A zakaz handlu w niedzielę, to chore rozwiązanie. Lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zmian w kodeksie pracy i zobowiązanie pracodawców, by tak organizowali pracę, żeby ludzie mieli dwie niedziele w miesiącu wolne.Mirosław Pampuch, poseł Nowoczesnej

— Pod szyldem walki z międzynarodowymi korporacjami handlowymi PiS robi to tak nieudolnie, że obrywają generalnie nasi rodzimi handlowcy. Nowe podatki zostaną w ostatecznym rozrachunku przerzucone na polskich producentów, dostawców i klientów. Podatek galeryjny to wybiórczy podatek i to już jest naruszenie zasady powszechności opodatkowania. Dwa, że jest tożsamy z podatkiem od nieruchomości, który już płacą właściciele nieruchomości samorządom. Podejrzewam, że zostanie zaskarżony do TK, a jeśli to nic nie da, to do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu. To gniot prawny. W przypadku niedziel w handlu proponujemy zmiany w kodeksie pracy, by pracownicy mieli prawo do dwóch wolnych niedziel, a nie wprowadzanie zakazów.

Andrzej Mielnicki


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. handelsman #2382213 | 62.212.*.* 24 lis 2017 22:02

  Cichoń i Pampuch tacy "europejscy" a "nie wiedzą" że w wielu krajach Europy Zchodniaj od dawna handel niedzielny i wielkopowierzchniowy są szykanowane i nieraz drastycznie ograniczane . Widać POlityczne zaćmienie mózgów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Będą #2380704 | 95.160.*.* 23 lis 2017 09:45

  Będą płacić naszych kieszeni. Jak ktoś myśli inaczej to jest w wielkim błędzie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. eeetam #2380603 | 188.146.*.* 23 lis 2017 07:48

  pełowiec cichoń mądry po odstawieniu od koryta , mieli 8 lat na wprowadzenie swoich pomysłów i nic nie zrobili a teraz drą mordy że będzie drogo i dobrze jak będzie drogo nikt nie pójdzie do galerii tylko do polskich sklepów

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jarema #2380514 | 130.255.*.* 23 lis 2017 00:06

  Jakie kolejne podatki skoro nie płacą żadnych.Dlaczego niemiecka gazeta kłamie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Nick #2380314 | 37.201.*.* 22 lis 2017 20:32

  Maja byc wszystkie wolne niedziele dla handlu.. Jeszcze za malo kapitalisci sie oblowili ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (18)