Czwartek, 15 listopada 2018. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Darmowa cytologia w Olsztynie

2017-11-15 14:36:58 (ost. akt: 2017-11-15 14:39:11)

Autor zdjęcia: Archiwum fundacji

Co roku w wyniku za późno wykrytego raka umierają tysiące kobiet. Ale wystarczyłyby częstsze badania i wskaźnik ten byłby niższy. Dlatego warto korzystać z programów i projektów profilaktycznych. Nie dajmy się chorobie, badajmy się regularnie.

Już wkrótce w Olsztynie będzie taka okazja. 18 listopada w godz. od 9 do 15, w Poliklinice MSWIA w Olsztynie odbędzie się Biała Sobota czyli dzień otwarty, w ramach którego panie będą mogły wykonać bezpłatną cytologię. Regularna cytologia zdecydowanie zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Jednak większość z nas nie lubi chodzić do lekarza, jeśli nie musi. Na co dzień wolimy wierzyć, że wszystko jest w porządku, choć przecież tego nie wiemy. Do specjalisty zgłaszamy się, gdy objawy się już nasilają, a czasem zwlekamy dalej licząc, że samo przejdzie. — To duży błąd! Profilaktyka to podstawa, ona może uratować nam życie — zgodnie podkreślają lekarze i organizatorzy wydarzenia. Dlatego Białą Sobotę warto na czerwono zaznaczyć sobie w kalendarzu. Przecież tu chodzi o nasze zdrowie, naszą przyszłość, a tym samym o przyszłość naszych bliskich.

„Jestem kobietą, chcę być zdrowa”, to hasło przewodnie realizowanego właśnie projektu „Wdrażanie działań edukacyjnych i informacyjnych zwiększających zgłaszalność na badania profilaktyczne raka szyjki macicy-subregion olsztyński”. W ramach projektu mieszkanki subregionu olsztyńskiego dowiedzą się czegoś więcej na temat choroby, badań oraz metod leczenia. Będą mogły także zrobić sobie cytologię — podstawowe badanie diagnostyczne.

— Z darmowych badań mogą skorzystać aktywne zawodowo panie, w wieku 25-59 lat, które w ostatnich trzech latach nie miały robionej cytologii. Badania odbędą się w ramach Białej Soboty, zaś edukatorem na spotkaniu będzie dr nauk medycznych Leszek Frąckowiak— wyjaśnia Małgorzata Chojnowska, koordynator projektu „Wdrażanie działań edukacyjnych. Badania profilaktyczne raka szyjki macicy w subregionie olsztyńskim”.

Subregion olsztyński obejmuje osiem powiatów: grodzki Olsztyn, olsztyński, bartoszycki, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, szczycieński. Projekt realizowany będzie przez trzy najbliższe lata, a jego celem jest edukacja i poprzez nią zwiększenie zgłaszalności na badania. Jeśli chcesz być zdrowa lub sprawdzić czy jesteś zdrowa – udaj się w nadchodzącą sobotę do Polikliniki w Olsztynie. Warto pamiętać, że cytologia nie boli i w tym przypadku jest darmowa. Nie trzeba się na nią wcześniej zapisywać, trzeba po prostu przyjść. — Naprawdę nie ma na co czekać — podkreślają organizatorzy.

Ale olsztyńska Biała Sobota to nie tylko badania cytologiczne. Tego dnia w szpitalu będzie można zbadać piersi mammografem. Badaniu będą się mu poddać wszystkie mieszkanki naszego województwa w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 3 lata nie miały tego badania. Odbędą się też warsztaty z samobadania piersi. W sobotę w szpitalu pojawi się też zawodowa braffiterka, która poradzi paniom jak dobrać właściwy stanik, bo przecież zdrowie przede wszystkim, ale wygoda też jest ważna.

Przewidziany jest też pomiar ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi. Poza tym przybywając w sobotę do Polikliniki wyjdziemy stamtąd nie tylko zdrowsze i bardziej świadome, ale również piękniejsze dzięki bezpłatnemu makijażowi wykonywanemu przez uczniów Szkoły Cosinus. Wśród zaproszonych gości będą przedstawiciele „Mydlarni u Franciszka” z naturalnymi kosmetykami, oni udzielą porad odnośnie pielęgnacji skóry. Na koniec wszystkie odwiedzające tego dnia szpital obdarowane zostaną upominkami. Będzie też catering. Zapraszamy wszystkie panie!

AP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nek #2375104 | 178.36.*.* 15 lis 2017 19:06

    przeciez cytologia jest bezplatna - skad ten tytul. robie cytologie co roku wciagu trzech lat to strach pomyslec co taka cytologia moze wykazac

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz