Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Droga do nowoczesnej komunikacji

2017-11-13 07:00:54 (ost. akt: 2017-11-10 14:53:22)

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej znów wspomagają rozwój całego regionu.

Bardziej ekologiczna, bardziej komfortowa, bardziej atrakcyjna – taka będzie komunikacja w Olsztynie dzięki wsparciu unijnemu. Miasto stanie się wkrótce nowoczesną aglomeracją.

Budowa węzła przesiadkowego przy Dworcu PKP i PKS, przebudowa układu ulic w centrum Olsztyna, zakup nowych tramwajów oraz rozbudowa systemu dróg rowerowych w mieście to zmiany, które już w 2018 r. mają upłynnić ruch w zatłoczonych rejonach Olsztyna, poprawić bezpieczeństwo i skrócić czas podróży komunikacją miejską. Wszystko za sprawą wsparcia unijnego w ramach Programu Polska Wschodnia, przyznanego nam przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Na rozwój ekologicznego transportu zbiorowego w Olsztynie miasto otrzymało ponad 86 mln zł. Całkowita wartość inwestycji wyniesie prawie 105 mln zł.

Najważniejszą częścią projektu jest budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego przy Dworcu PKP/PKS wraz ze stworzeniem nowego układu ulicznego w centrum Olsztyna. To działanie wzbudza najwięcej emocji – inwestycja diametralnie odmieni otoczenie dworca kolejowego, które obecnie nie stanowi reprezentacyjnego kawałka przestrzeni publicznej. Budowa węzła zapewni integrację różnorodnych form transportu: kolei, autobusów, tramwajów, samochodów, a tym samym lepszą obsługę mieszkańców Olsztyna, ale także pasażerów z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – czyli z okolic miasta. Zyskają także turyści – z olsztyńskiego dworca kursują szynobusy do Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Inaczej wyglądać będą ulica Pieniężnego wraz z mostem Świętego Jakuba oraz ulica Partyzantów od 1 Maja do placu Bema. Pierwsza przebudowa obejmie ulice Pieniężnego, Szraj­bera oraz Staszica, most zostanie rozebrany i wyniesiony na wysokość około 80 centymetrów ponad poziom istniejącego obiektu. Dzięki temu pod mostem powstanie ścieżka dla przechodniów i rowerzystów, która połączy tereny rekreacyjne – park Centralny z parkiem Podzamcze. Oczywiście teren zyska zupełnie nowy wygląd –_przebudowa oświetlenia, zagospodarowanie zieleni, nowe przystanki uatrakcyjnią otoczenie. Sam przebieg ulicy Pieniężnego będzie podobny do poprzedniego, jednak bardziej komfortowy i bezpieczniejszy. W każdym z kierunków ruch będzie się odbywał po jednym pasie, ale dodatkowo w stronę alei Piłsudskiego zostanie poprowadzony buspas.

Przebudowę ulicy Partyzantów podzielono na dwa etapy: pierwszy od skrzyżowania z ulicą 1 Maja do ronda Bema, drugi – od ronda Bema w kierunku dworca PKP/PKS z węzłem przesiadkowym oraz fragmentami sąsiednich ulic – Lubelskiej i Przemysłowej. Zmiana będzie zasadnicza: ulica będzie mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku bez wyspy dzielącej, specjalne pasy zostaną wydzielone dla autobusów. Mieszkańcy zyskają obustronne chodniki, ścieżkę rowerową i miejsca parkingowe. Będzie ładniej dzięki uporządkowaniu zieleni i montażowi oświetlenia. Komfort podróżowania zapewnią nowoczesne rozwiązania in­te­li­gent­nych systemów transportowych (ITS).

System ten ma być zresztą mocno rozbudowany na terenie całego miasta. Dzięki niemu pasażerowie będą mogli szybciej i sprawniej docierać do celu, wybierając komunikację miejską. Powstaną urządzenia informacji pasażerskiej – znane już olszty­nianom tablice z minutami przyjazdów autobusów lub tramwajów, biletomaty, tablice określające trasę, a więc zarówno na przystankach, jak i w pojazdach. Mieszkańcy miasta skorzystają z rozbudowanego systemu Olsztyńskiej Karty Miejskiej, który pozwoli między innymi na łatwiejsze doładowanie kart. Dzięki ITS poprawi się też bezpieczeństwo na skrzyżowaniach – na nich zostanie zainstalowany monitoring wizyjny.

To wciąż nie wszystkie zadania milionowej inwestycji. Po mieście jeździć będą dwa nowe tramwaje, oczywiście najnowszej generacji. Niskopodłogowe, dwukierunkowe, wyposażone w klimatyzację oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych składy z pewnością uprzyjemnią podróże po mieście.

Materiał informacyjny PARP


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także