Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Michał Wypij: Porozumienie Jarosława Gowina będzie łowić w centrum [ROZMOWA]

2017-11-07 20:40:56 (ost. akt: 2017-11-08 07:30:51)

Autor zdjęcia: Łukasz Pepol

Co kryje się za Porozumieniem wicepremiera Jarosława Gowina i o szansach nowej formacji na scenie politycznej rozmawiamy z Michałem Wypijem, liderem tej partii na Warmii i Mazurach.

— Dlaczego Polska Razem przeobraziła się w Porozumienie?
— Okazało się, że po dwóch latach funkcjonowania Polski Razem jako ważnego filaru Zjednoczonej Prawicy, nasze środowisko jest bardzo atrakcyjne dla osób o zbliżonych wartościach do naszych. Z jednej strony dla osób, dla których są ważne kwestie gospodarki, rozwoju Polski opartego o innowacje, o swobody gospodarcze. A z drugiej strony dla osób i środowisk, dla których ważne są wartości takie jak wiara chrześcijańska, tradycja, patriotyzm. Otwieramy się bardziej na te środowiska, zapraszamy młodych ludzi, także sprawdzonych samorządowców.

— Chcecie „łowić” w centrowym elektoracie?
— Takim naturalnym środowiskiem, gdzie faktyczne jest najwięcej osób zainteresowanych naszą ofertą jest właśnie centrum, centroprawica. Na naszej konwencji w sobotę był ponad tysiąc osób. I ta oferta jest bardzo popularna. I co najważniejsze te nasze dwa lata w koalicji Zjednoczonej Prawicy sprawiły, że my jako środowisko jesteśmy mocniejsi, uwiarygodniliśmy się, mamy ten element przyciągania. Jako pierwsze środowisko centroprawicowe proponujemy nowy program odnośnie ochrony środowiska. Chcemy pokazać, że ochrona środowiska nie jest domeną tylko i wyłącznie środowisk lewicowych. Centroprawica może się redefiniować, rozwijać tak, by być nowoczesną partią.

— Opozycja widzi w Porozumieniu raczej kolejną przystawkę dla Prawa i Sprawiedliwości.
— To są oczywiście złośliwości, do których opozycja ma prawo. Tylko że oprócz tych złośliwości nic więcej za tym nie idzie. Dziś opozycja nie jest skłonna i nie ma atrybutu do tego, żeby prowadzić poważną dyskusję w Polsce. Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj dyskusja na temat projektów legislacyjnych toczy się wyłącznie w obozie Zjednoczonej Prawicy. To jest sytuacja unikatowa.

— O tym dlaczego tak się dzieje można byłoby długo, ale wróćmy do Porozumienia. Waszą siłę obecnie stanowi 11 posłów, sześciu senatorów i 13 radnych wojewódzkich. Nie wiem, czy wasz głos będzie mocnym głosem w Zjednoczonej Prawicy...
— Jeżeli po dwóch latach rządzenia nasz głos będzie jeszcze więcej ważył, jeżeli chodzi o Sejm, a zdecydowanie więcej gdy chodzi o samorząd, bo przecież na naszej konwencji był prezydent Torunia, Kielc, wielu samorządowców także z naszego regionu, to znaczy, że w polityce jest tylko jedna determinanta. Jest nią siła. A siła naszego środowiska bierze się z ludzi, im będzie nas więcej, będziemy silniejsi, tym bardziej nasz głos będzie donośniejszy i ważniejszy.

— Pierwszym testem tej siły będą wybory samorządowe. Pójdziecie razem z PiS, czy wystawicie swoich kandydatów?
— Z całą pewnością idziemy razem na szczeblu wyborów do sejmików. Jeżeli chodzi o każdy inny szczebel, to jeszcze negocjujemy start naszych kandydatów, np. na prezydentów miast wojewódzkich i od tych negocjacji uzależniamy ewentualny wspólny start na tym szczeblu, jak też na szczeblach powiatowych i gminnych. Ja osobiście uważam, że powinniśmy iść wspólnie, wtedy mamy szansę wygrać.

— Czy to prawda, że będzie pan kandydatem, jak nie Porozumienia, to Zjednoczonej Prawicy, na prezydenta Olsztyna?

— Jeśli tak się mówi, to jest mi bardzo miło. Jednak za wcześnie, żeby o tym mówić. Powinniśmy wspólnie z kolegami z PiS zastanowić się, żeby wybrać jak najlepszego kandydata, który ma realną szansę wygrać z Piotrem Grzymowiczem.
am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fotograf #2379853 | 91.233.*.* 22 lis 2017 13:07

  Facjana typowego narcyzowatego cwaniaka. Ja takich typów omijam z daleka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. poszedł won #2378536 | 83.9.*.* 20 lis 2017 21:23

   Całe porozumienie to banda ,żle maskujących się cwaniaków ,mających naród za głupi matłoch. To sfora spekulantów "gowinów", bez honoru, widzących tylko pełne koryto.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tym #2376175 | 37.47.*.* 17 lis 2017 09:05

   A co

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. zbl #2375902 | 94.254.*.* 16 lis 2017 18:49

   Michal ma chociaż ciekawe pomysły na rozwój tego miasta. Poza tym jest młody i ambitny. Jesli wystartuje w wyborach ma mój glos! Do zobaczenia jutro na meczu Stomilu!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. kk #2374016 | 37.47.*.* 14 lis 2017 11:54

    Gowin nie złowi nikog. Nikt nie lubi ludzi bez kręgosłupa

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (34)