Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Niedługo z Szyman polecimy tylko do Londynu. Jakie są dalsze plany lotniska?

2017-10-24 19:17:23 (ost. akt: 2017-10-24 19:25:24)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Radni na sesji Sejmiku Województwa obejrzeli film promujący mazurskie lotnisko i wysłuchali informacji o działalności Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. A ta ma się niedługo poszerzyć w związku z nowymi lotami z Szyman.

Film, który zobaczyli na sesji radni opowiadał m.in. o połączeniach z Szyman do Londynu czy Oslo. Dziś wiemy, że to ostatnie wkrótce znika z siatki połączeń.

Węgierski Wizz Air zdecydował bowiem o odwołaniu lotów na trasie Olsztyn-Mazury — Oslo-Torp od sezonu zimowego, czyli od 8 listopada, przy jednoczesnym zachowaniu rejsów w okresie Bożego Narodzenia. Powodem tego działania było małe zainteresowanie pasażerów tym kierunkiem lotów.— Film powstał wcześniej, nim przewoźnik podjął decyzję o odwołaniu lotów do Oslo — tłumaczył wczoraj Marcin Kuchciński, członek Zarządu Województwa. — Włożyliśmy sporo pracy w to połączenie. Decyzja przewoźnika nas trochę dziwi i martwi. Na początku bowiem obłożenie w samolotach było na poziomie 50 proc., ale rosło z każdym tygodniem, bo ostatnio sięgało 68 proc. — dodaje Kuchciński.

Przyszłość lotniska zależy od siatki połączeń, a decyzja Wizz Air oznacza, że niedługo z Szyman polecimy tylko do Londynu. Ale w najbliższy piątek powinniśmy poznać nowe połączenie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Jak dowiedzieliśmy się chodzi o loty czarterowe. Kto i dokąd uruchomi połączenie, tego Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmia i Mazury, która zarządza portem, nie chciał zdradzić przed piątkową konferencją. 


— Myślę, że w listopadzie będziemy mogli poinformować o kolejnych połączeniach — dodał Marcin Kuchciński. — Na razie musi to jednak pozostać w tajemnicy, bo tego wymagają negocjacje, ale mówimy tu zarówno o połączeniach rejsowych, jak i czarterowych. W grę wchodzą Niemcy, kolejne połączenie na Wyspy Brytyjskie, Bułgaria, ale też kierunki wschodnie, choćby Lwów. Budowanie siatki połączeń jest bardzo trudne wymaga sporo czasu i rozmów — stwierdza Kuchciński.


Nowe połączenia pojawiłyby się w rozkładzie dopiero od wiosny 2018 roku. 
Jak podkreśla Marcin Kuchciński już widać wpływ lotniska na ruch turystyczny na Warmii i Mazurach, bo przecież chodziło też o zwiększenie dostępności regionu, także pod kątem rozwoju turystyki.


— Mamy sygnały od hotelarzy, że ich goście coraz częściej korzystają z naszego lotniska. Oczywiście przygotowujemy ofertę czarterową zarówno wyjazdowa jak i przyjazdową. Tak więc rynek turystyczny w oparciu o lotnisko będzie się rozwijał. Musimy też pamiętać o rozwijającym się ruchu General Aviation, dostępności naszego regionu dla biznesu. Już na bieżąco z lotniska korzysta kilkanaście firm, które są w naszym regionie — przyznaje Kuchciński. 


Plan zakładał na ten rok odprawienie w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury 96 tys. podróżnych. W tym roku obsłużono ich już 89 tys. i na koniec 2017 roku powinno być to ok. 105 tys. osób.


— Jestem przekonany, że w ciągu kilku najbliższych lat lotnisko da nam możliwości i województwo poczuje tę wartość dodaną — stwierdził Marcin Kuchciński. — A porównywanie mazurskiego portu z Radomiem, jest zupełnie nietrafione i kompletnie nie ma nic do rzeczy. Radom przewiózł kilka tysięcy pasażerów, a my sto tysięcy, a istniejmy znacznie krócej. 


am

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (92) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #2363371 | 5.172.*.* 30 paź 2017 14:16

  A może sterowcem z Olsztyna ? Bo tak już było i turystów będzie pełno. Państwo radni przeznaczcie dotację na budowę przystani dla sterowców.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bbs #2362206 | 29 paź 2017 09:29

  Jaka jest najcieższa praca na świecie? Udawać że jest się potrzebnym.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. k73 #2362116 | 37.47.*.* 29 paź 2017 08:23

  Lotów coraz mniej, ale zarządzający nim twierdzą, że jest coraz lepiej...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Obcy #2361709 | 176.221.*.* 28 paź 2017 14:55

  Czy powie mi ktoś, kto stał za tum aby W Lidzbarku wybudować na wodach nietermalnych akwapark, a s Szymanach i Radomiu lotnisko. A czy nie byłoby lepiej by zamiast lotnisk budować lotniskowce?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. prawdziwy olsztyniak #2360104 | 81.190.*.* 26 paź 2017 18:22

  Trup z lotniska i zera z planujacych kiedy pojdziecie siedziec wy marnotrawcy cudzych pieniendzy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (92)