Piątek, 15 lutego 2019. Imieniny Arnolda, Jowity, Georginy

Imaginarium poruszy wyobraźnię

2017-10-20 00:41:03 (ost. akt: 2017-10-19 17:23:06) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Od 20 października przez blisko tydzień w Galerii Warmińskiej będzie można bawić się na niezwykłej popularnonaukowej wystawie, która w ciekawy i zrozumiały sposób przybliży zwiedzającym świat królowych nauk: matematyki, astronomii, fizyki i logiki.

Wystawa o nazwie "Imaginarium" - nawiązująca do łacińskiego słowa imaginatio czyli wyobraźnia - ma pokazać zarówno dzieciom, jak i dorosłym, że nauka jest ciekawa i naprawdę można zrozumieć podstawowe prawa fizyki, logiki, astronomii i matematyki. "Dzięki dwudziestu pięciu różnym eksponatom na wystawie każdy będzie mógł zobaczyć, przekonać się, że nauka jest fascynująca i ciekawa" - zaprasza dyrektor Galerii Warmińskiej Michał Tur.

Na wystawie znajdą się stoiska, które pokażą jak łatwo wyprowadzić nasz umysł na manowce wykorzystując choćby złudzenie i iluzje optyczne, czy mozaiki geometryczne. Jednym z eksponatów, który będzie można oglądać będzie studnia nieskończoności - każdy, kto do niej zajrzy będzie sądził, że nie ma ona dna, że jest nieskończenie głęboka, tymczasem efekt taki zostanie osiągnięty wyłącznie dzięki odpowiedniemu ułożeniu konstrukcji owej studni. Zwiedzający będą mogli podziwiać też "krzywą ścianę", która tak naprawdę będzie prosta, a efekt krzywizny będzie zawdzięczała wyłącznie odpowiedniemu ułożeniu kafelek.

Na wystawie będą także eksponaty, które pokażą działanie siły dośrodkowej (karuzela) oraz siły odśrodkowej (woda w wirującej kuli).

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się prezentacja talerza plazmowego, który zobrazuje zjawisko wyładowań elektrycznych (popularnych piorunów) w różnych gazach. Przykładając w odpowiedni sposób dłoń do powierzchni owego talerza będzie można decydować o miejscu, w którym nastąpi wyładowanie (czyli sterować piorunami).Tajniki astronomii zwiedzający wystawę poznają oglądając lejek grawitacyjny, w którym monety wprawione odpowiednio w ruch będą się układały niczym planety i komety względem Słońca.

Na odwiedzających Imaginarium będą czekały także stoiska z zagadkami logicznymi i grami zręcznościowymi, a także stolik rodem z magicznych sztuczek, ponieważ dzięki jego odpowiedniej konstrukcji osoba biorąca udział w doświadczeniu będzie mogła oszukiwać innych, że posiada jedynie ... głowę.

Młodsze dzieci w weekend (21 i 22 października) na pasażu między salonami Swiss i Croop na poziomie 0 będą mogły oddać się nieco innej, choć także rozwijającej wyobraźnię rozrywce - zabawie klockami edukacyjnymi. W tych dniach nowy salon zabaw dla dzieci - Mądre Klocki, który mieści się tam, gdzie dotąd Warmiolandia - udostępni bezpłatnie miłośnikom zabaw klockami wiele pudeł najróżniejszych klocków. Taka zabawa rozwija wyobraźnię i motorykę dziecka. Mimo zmiany nazwy i poszerzenia oferty o tysiące klocków salon Mądre Klocki nie zmienia zasad obowiązujących w Warmiolandii - rodzice, którzy idą na zakupy do butików Galerii Warmińskiej nadal mogą tam zostawiać swoje pociechy, na które czekają animatorzy i fantastyczna zabawa.

"Nasi klienci lubią popularnonaukowe wystawy, poprzednie podobne wydarzenia cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że i tym razem tak będzie" - dodaje dyrektor Tur.

Wystawa Imaginarium będzie dostępna w Galerii Warmińskiej bezpłatnie od 20 do 26 października od godz. 10 do godz. 18. W sobotę i niedzielę godziny zwiedzania zmienią się i będzie można poznawać tajniki wiedzy od godz. 11 do godz. 19.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB