Piątek, 19 lipca 2019. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Lewandowski już może budować na Mazurach

2017-10-10 07:15:00 (ost. akt: 2017-10-09 19:45:42)
Giżyckie molo obok plaży miejskiej. Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Giżyckie molo obok plaży miejskiej. Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Nie ma już przeszkód formalnych, by spółka, w której jednym z udziałowców jest Robert Lewandowski, mogła ruszyć z inwestycją na Niegocinie. Wczoraj urzędnicy wojewody podtrzymali decyzję starosty giżyckiego o pozwoleniu na budowę.

Robert Lewandowski chce zainwestować w Giżycku. Spółka Nowe Mazury 8, w której kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski jest udziałowcem, chce wybudować restaurację na jeziorze Niegocin.

Kompleks o powierzchni ok. 1000 m ma stanąć na palach na wodzie przy wejściu na giżyckie molo. Przy restauracji ma powstać też marina, gdzie będą cumować gondole sprowadzone z Włoch. Nimi turyści mogliby pływać po giżyckich kanałach albo na ich pokładzie zjeść kolację.

Wprawdzie spółka uzyskała wszelkie zezwolenia, w tym pozwolenie starosty giżyckiego na budowę, to we wrześniu władze Giżycka zaskarżyły tę decyzję do wojewody. Powodem było dojście do obiektu na wodzie. A konkretnie trap, który miał zawisnąć nad molem należącym do miasta, i połączyć brzeg z obiektem na wodzie.

— Inwestor zaprojektował wejścia na naszą działkę bez władania gruntem. Nie było żadnego porozumienia — tak Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka, tłumaczy powody, dla których miasto wystąpiło do wojewody.
— Trudno sobie wyobrazić, żeby stosować jakieś preferencje, bo jakieś nazwisko jest lepsze lub gorsze. Tu w grę wchodził interes gminy — stwierdza burmistrz. — Jeżeli dzierżawimy teren na plaży miejskiej naszym przedsiębiorcom, którzy płacą czynsz dzierżawny, to nie może być tak, że pojawi się podmiot, który nie będzie ponosił żadnych kosztów. Wszystkie podmioty musimy traktować jednakowo.

Jednocześnie burmistrz wystąpił do wojewody o jak najszybsze rozpatrzenie sprawy, zdając sobie sprawę, że spółka zamierza ubiegać się o unijne dofinansowanie. A termin złożenia wniosku do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości upływa w środę 11 października.

W ubiegłym tygodniu na nadzwyczajnej sesji radni zgodzili się, by burmistrz wydzierżawił spółce fragment mola. Dokładnie 39 mkw., na którym będzie opierać się trap. Z tego tytułu co roku do budżetu miasta ma wpływać 25 tys. zł.
To oznaczało, że wygasł główny powód sporu, bo inwestor nabył prawo do dysponowania tym gruntem. I wczoraj urzędnicy wojewody utrzymali w mocy decyzję starosty giżyckiego.

To oznacza, że spółka może budować nad Niegocinem.
Zadowolenia z decyzji urzędników wojewody nie kryje Paweł Petrusewicz, jeden z trzech udziałowców spółki Nowe Mazury 8. — Wojewoda widział w tym wszystkim ogromne światło dla Giżycka, dla Mazur i słusznie to zauważył — powiedział nam wczoraj Paweł Petrusewicz.

Zdaniem współudziałowca spółki, Giżycko skorzysta na tym, że Robert Lewandowski właśnie tu inwestuje. — Twarz Roberta Lewandowskiego niesie ze sobą 11 milionów fanów — mówi Petrusewicz. — To jest ogromna wartość dodana.

Zadowolony z decyzji wojewody jest też burmistrz Giżycka, który również liczy, że znane nazwisko przyciągnie inwestorów do miasta.
— Szczególnie po awansie piłkarzy na mistrzostw świata w Rosji — dodaje Wojciech Iwaszkiewicz. — Bez wątpienia to dobry argument do przekonania innych, żeby zainwestowali u nas. Na pewno wzrasta atrakcyjność miasta, a nawet całego regionu.

Dlaczego w nazwie spółki jest cyfra 8, a nie 9, skoro Robert Lewandowski gra właśnie z takim numerem na koszulce?
— Dobra jest też ósemka — odpowiada Paweł Petrusewicz, który zakłada, że inwestycja nad Niegocinem mogłaby zostać zrealizowana w terminie od półtora roku do dwóch lat. Z koeli obiekt ma być czynny przez cały rok.

Andrzej Mielnicki
a.mielnicki@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tubylec #2348938 | 188.146.*.* 12 paź 2017 09:07

  Inwestycja Lewandowskiego nad Niegocinem przyczyniła się do szerokiej, medialnej promocji Giżycka w TV - https://youtu.be/yKeS8YnmtqE

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. vice #2348914 | 176.221.*.* 12 paź 2017 08:38

   czytajaC PONIZSZE KOMENTARZE dochodze do wniosku ze sa pisane przez sympatykow kuchni swiata Ot po prostu boja sie zdrowej konkurencji i moze to zmusic wlascicieli kuchjni swiata do przeprowadzenia porzadnego remontu rozwalajaCEGO SIE BARAKU W JTORYM SERWUJA SWOJE DANIS.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Rysiek #2348900 | 94.254.*.* 12 paź 2017 08:23

    Zakrzewski Ty dzieciaku pogmatwany planuj się w te głupią makówkę wreszcie albo zwiększ dawkę leku od psycho

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. hej #2348229 | 83.6.*.* 11 paź 2017 10:34

    Burmisistrz Gizycka do wymiany

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. ........ #2348195 | 89.229.*.* 11 paź 2017 10:05

    wchodzi facet do restauracji z gównem w ręku i krzyczy ludzie zobaczcie jakie miałem szczęście o mało w to nie wdepnąłem

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (47)