Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Zakaz handlu w niedziele wejdzie w życie

2017-09-30 12:40:00 (ost. akt: 2017-09-30 12:45:35)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Zakaz handlu w niedziele ma zostać wprowadzony już od stycznia 2018 roku. Jednak nie chodzi o każdą niedzielę. Specjalna podkomisja o poprawkach do projektu zakazu będzie dyskutować jeszcze 11 października.

Decyzja zapadła: zakaz handlu w niedzielę zostanie wprowadzony. Jednak nie dotyczy on wszystkich niedziel, tylko drugiej i czwartej w miesiącu. Podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji stałej ds. rynku pracy taką poprawkę do projektu zgłosił Janusz Śniadek z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący podkomisji. Odrzucono też pomysł, aby zamiast wolnych niedziel wprowadzić ograniczenie godzinowe np. do godz.14. Nad pozostałymi pomysłami dotyczącymi projektu posłowie będą jeszcze dyskutować podczas kolejnego posiedzenia komisji, które odbędzie się 11 października. Poprawki do ustawy mają być zgłaszane do piątku 6 października.

Przypomnijmy, że jeszcze przed czwartkowym posiedzeniem powstały takie pomysły, jak to, że handel mógłby się odbywać bez ograniczeń, ale... w sklepach z dewocjonaliami i pamiątkami. A to oznacza, że gdyby znane marki wprowadziły stoiska z dewocjonaliami, to ich sklepy już mogłyby być otwarte... Wszystko ma się jednak jeszcze wyjaśnić, bo projekt wymaga poprawek. Jego pierwsze czytanie zapowiedziane jest na grudniowe posiedzenie Sejmu. Oznacza to, że jeśli posłowie chcą zdążyć z uchwaleniem zmian w tym roku, to muszą działać szybko. Z dotychczas uchwalonych zmian niezadowolona jest Solidarność, która postulowała, aby zakaz handlu obowiązywał we wszystkie niedziele, dopuszczając tylko nieliczne wyjątki związane z okresem świątecznym.

— Liczymy, że to będą jednak cztery niedziele. Jest to bardzo miękki projekt, w którym w niedzielę będzie dopuszczonych wiele podmiotów do handlu — stwierdził Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność — Nie obawiamy się tego, że gospodarka będzie zniszczona, że pracownicy stracą pracę, bo to poprzednie rządy właśnie niszczyły polski handel, a nie związki zawodowe. My handlu bronimy — podkreślił. Za zakazem handlu jest także Kościół Katolicki. W oficjalnych wypowiedziach metropolita katowicki Wiktor Skworc wielokrotnie twierdził, że „takie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na polskie rodziny”.

Z kolei przeciwnikiem wprowadzenia zmian jest Polska Rada Centrów Handlowych. Rada apelowała nawet o zaprzestanie pracy nad ustawą.

O to, czy są za zakazem handlu w niedzielę zapytaliśmy naszych czytelników na Facebooku „Gazety Olsztyńskiej”. — Zakaz handlu w niedzielę - albo dla wszystkich, albo dla nikogo — pisze pan Janusz. — W przeciwnym razie znowu wprowadzamy sztuczny podział - na tych, co pracują w niedzielę bo muszą i na tych co nie muszą pracować. Tylko zakaz handlu dla wszystkich jest bardzo nierealny. Restauracje, bary, hotele to jednak też jest handel — dodaje.

— Jeżeli ktoś ma problem z tym, że musi pracować w niedzielę, niech zmieni pracę — stwierdza pan Marcin. — Znowu próbuje się ustawą, zakazami, nakazem zmienić obyczaje ludzi — uważa.

Wyniki jednego z ostatnich badań CBOS pokazują, że 61 proc. Polaków jest za ograniczeniem handlu. Jednocześnie 46 proc. z nich jednocześnie robi w niedziele zakupy.
ez


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olek #2382777 | 79.175.*.* 25 lis 2017 16:46

  Pracuję w Biedronce i wiem co w naszej firmie piszczy. A mianowicie wprowadzony zakaz handlu już chcą ominąć w sprytny sposób.Chcą nas zmusić do pracy we wszystkie niedziele omijając przepisy. Jest mowa o zakazie handlu a nie zakazie pracy.To znaczy że pracownicy biedronki będą zmuszani w te dni do sprzątania i wykładania promocji. Zawsze chcą biednych szarych ludzi zagnębić na maksa

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Przedsiębiorca #2353781 | 80.54.*.* 18 paź 2017 19:23

  Jestem zdecydowanie za wolnymi niedzielami - dość niewolnictwa!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wrtvc #2347887 | 46.169.*.* 10 paź 2017 20:49

  NIEDZIELE powinny być wolne !!!!! Jestem ZA zakazem handlu w niedziele, pracuję w sklepie i uważam że każdy zasługuje na wolną niedziele tym bardziej osoby pracujące w sklepach !! najbardziej burzą się ci którzy nie pracują po 12 h na kasie i to w niedziele , gdzie niedziela jest a właściwie to powinna być czasem dla rodziny, bliskich a nie po to aby oglądać dzisiejszą "patologię" polską która chodzi na wycieczki po sklepach w niedziele z całą bandą dzieci zamiast zabrać dzieci na spacer i spędzić czas inaczej niż bezwiedne łażenie po marketach i galeriach w niedziele po to by połazić i dzieciarom czas zorganizować - większość i tak wychodzi nic nie kupując - Ale co tam Ważne że "SPACER PO SKLEPIE ZROBIONY" D E B I L I Z M !!!!!! Jakoś w niemczech w niedziele wszystkie sklepy galerie itp. są pozamykane i ludzie żyją ! Po za tym jest w tygodniu tyle czasu na zrobienie zakupów że nie wiem po co ten szum robiony - OT WIELKA TRAGEDIA BO sklepy mają być nieczynne w niedziele, ehhhh Zakupy można zrobić od pon do soboty ..... nie widzę problemu ale jak debilami niektórzy są to już zostaną.... CHORY NARÓD... szkoda słów ......

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. PL #2343536 | 88.156.*.* 4 paź 2017 19:09

  Polski nie stać na tyle wolnych dni. Ciągle jakieś święta kościelne. A po za tym jak Polacy mają za dużo wolnego to im się w głowach pier...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. holek #2342558 | 83.6.*.* 3 paź 2017 16:44

  Co za chory kraj. Opamiętajcie się... Nie musicie iść w wolną niedziele do kościoła, ale nie macie prawa oceniać tych co pójdą. Nie musicie iść w niedziele handlową do galerii, ale co wam do tego że ktoś tam przesiedzi całą niedziele? Porównanie kasjera do lekarza, strażaka, policjanta... szkoda ku.wa klawiatury

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (56)