środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Wyważają drzwi za pomocą łomów i młotów, żeby walczyć z nielegalnym hazardem

2017-09-21 16:43:54 (ost. akt: 2017-09-21 16:19:46)

Autor zdjęcia: IAS, celnik

Celnicy kruszą nielegalny hazard i to dosłownie. Bo żeby wejść do lokalu z jednorękimi bandytami, jak popularnie nazwa się automaty do gier, nierzadko rozbijają drzwi młotami i wyważają je łomami. Robią to, bo zezwala im na to prawo.

Zobacz także: 7 tysięcy automatów do gier pod Ostródą! Kara może wynieść nawet 15 milionów złotych 7 tysięcy automatów do gier pod Ostródą! Kara może wynieść nawet 15 milionów złotych Ponad 7 tysięcy nielegalnych automatów wykryli wczoraj, 24 kwietnia, funkcjonariusze W-M Służby Celno-Skarbowej. Magazyny znajdowały się pod Ostródą....
Zobacz także: Kontrola w lokalu z automatami do gier: zakratowany bar, gotówka w śmietniku i przepychanka z właścicielem Kontrola w lokalu z automatami do gier: zakratowany bar, gotówka w śmietniku i przepychanka z właścicielem Automaty do gier hazardowych, nielegalny alkohol i gotówkę w koszu na śmieci znaleźli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w jednym z lokali w...
Nowa ustawa hazardowa, która miała położyć kres nielegalnemu hazardowi, weszła w życie 1 kwietnia. I mimo ogromnych kar, które dziś grożą za trefne automaty, celnicy nadal natrafiają na nielegalne maszyny.

— Kolejne punkty są zamykane, a ci, co pozostali, chwytają się rozpaczliwych sposobów na przetrwanie — mówi podinspektor Ryszard Chudy, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. 
— Próbują znaleźć nowe sposoby na to, żeby obejść obowiązujące prawo. Jednak konsekwentne działania funkcjonariuszy celno-skarbowych przynoszą wymierne rezultaty — podkreśla.

Oprócz tradycyjnych  automatów do gier, służba celno-skarbowa zatrzymywała już urządzenia o nazwie „Quizomaty” oferujące rzekomo quiz z wiedzy powszechnej. Życie jednak nie znosi pustki. Dlatego organizatorzy nielegalnego hazardu wciąż szukają sposobów na przetrwanie.

— W ostatnim okresie pojawiły się kolejne pomysły, m.in. udostępniania gier hazardowych z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych codziennego użytku — opisuje podinspektor Chudy. — W jednym z lokali w Ostródzie funkcjonariusze działu kontroli celno-skarbowej rynku w Elblągu, we współpracy z informatykiem śledczym, zatrzymali pięć tabletów, dwa laptopy i jeden telefon. Wszystkie te przedmioty służyły do prowadzenia gier hazardowych.

Jednak wielu graczy woli tradycyjną formą uprawiania hazardu, a więc grę na dużym, rozbłyskującym barwnymi światełkami automacie. Nic więc dziwnego, że funkcjonariusze wciąż natrafiają na lokale z takimi maszynami. Tak było między innymi na olsztyńskim osiedlu Jaroty, gdzie znaleźli siedem maszyn i ponad 5 tysięcy złotych w gotówce.

Żeby się tam dostać, musieli użyć siły, bo obsługa — mimo wezwań umundurowanych funkcjonariuszy — zabarykadowała się wewnątrz lokalu. Ostatecznie drzwi wejściowe zostały wyważone. Zezwalają na to celnikom nowe przepisy. Bo gdy obsługa odmawia wpuszczenia ich do lokalu...
— ...wtedy drzwi otwieramy sobie sami. Z pomocą młotów i łomów oczywiście — dodaje podinspektor Chudy.

W tym roku funkcjonariusze KAS zatrzymali już w regionie 863 automaty, nie licząc 9300 automatów, które znaleźli w magazynach koło Ostródy.
Do tej pory, mimo zatrzymywanych automatów i postępowań wszczętych już zgodnie z nowymi przepisami, nikt w regionie jeszcze nie zapłacił 100 tysięcy złotych kary za nielegalny automat.

— Na mocy nowej ustawy do sądu skierowaliśmy już kilka aktów oskarżenia, ale jak dotąd nie zapadł żaden prawomocny wyrok. To jednak kwestia czasu — uważa podinspektor Ryszard Chudy.

Przypomnijmy, że właścicielom automatów lub osobom udostępniającym lokal na ich wstawienie, grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3.

Teraz wszystkie automaty do gry działające poza kasynami (w Warmińsko-Mazurskiem są tylko dwa: w Olsztynie i Elblągu) są nielegalne. A prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami gry zostało objęte monopolem państwa. I legalne będą tylko te automaty, które sukcesywnie ma stawiać Totalizator Sportowy. Zgodnie z zapowiedziami TS pierwsze kilkadziesiąt salonów gier ma zostać otwartych w czwartym kwartale tego roku.

TS nie podaje jeszcze, gdzie staną automaty. W ustawie są jednak zapisane pewne limity odnośnie liczby automatów. — jeden może przypadać na każde 1000 mieszkańców powiatu.
am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. taaa #2333821 | 109.241.*.* 22 wrz 2017 09:42

  XXI wiek a metody jak za króla Cwieczka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Polak #2333481 | 81.190.*.* 21 wrz 2017 19:55

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czy to przypadkiem nie jest niszczenie mienia osobistego?

  1. j #2333440 | 176.97.*.* 21 wrz 2017 19:25

   chce tracić pieniądze niech traci nikt nikogo siłą nie ciągnie

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wwwwwww #2333422 | 95.160.*.* 21 wrz 2017 18:59

   ŁAŁ! Nareszcie policja w Polsce ma jakieś prawa. Tak samo powinni mieć prawo użycia paralizatora czy pałki gdy ktoś stawia opór przy zatrzymaniu bo później policjant musi się z takim pieścić ,a dzieci JP wstawiaja filmy jak to policja okrutnie traktuje prawilnego ziomka

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Kononowicz -Bialystok; #2333386 | 88.156.*.* 21 wrz 2017 18:11

    W Polsce ma nic nie byc ,Nie moze byc jedno rekich bandytow maj byc tylko dwu reczni aby mogli napadac narod i bandyci w bialych koszulkach i rekawicach co oszukuja i okradaja Polakow -czyli ci z wiejskiej

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (13)