Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Posłanka Arent: chcemy wiedzieć, co nam sprzedają

2017-09-20 17:15:32 (ost. akt: 2017-09-20 17:19:07)

Posłanka PiS z Olsztyna chce, żeby klienci znali skład produktów na wagę. Mógłby się pojawiać na przykład na paragonach.

Posłanka skierował w tej sprawie pismo do Ministra Zdrowia:

Szanowny Panie Ministrze,

do mojego biura poselskiego z prośbą o pomoc zwróciło się grono osób zainteresowanych problematyką zdrowego odżywiania. Jak wskazują, pomimo tego, że konsument ma prawo, aby pytać o skład kupowanego produktu spożywczego, który sprzedawany jest bez opakowania, w praktyce kupujący często rezygnują z dodatkowych pytań, gdyż te nierzadko wywołują irytację ekspedientów, a także innych osób oczekujących w kolejce.

W trosce o zdrowie konsumentów, osoby zainteresowane problematyką zdrowego odżywiania proponują rozwiązanie, które zwiększy świadomość kupujących. W ich opinii dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie obowiązku drukowania przy zapłacie za zakupy, na paragonie dodatkowym składu produktu spożywczego kupowanego na wagę bez oryginalnego opakowania.

Ze względu na to, iż zaproponowane rozwiązanie wymagałoby wymiany sprzętu lub też jego przeprogramowania, w pierwszej kolejności obowiązkiem wydruku dodatkowych paragonów ze składem kupowanych na wagę produktów spożywczych mogłyby być obciążone jedynie sklepy wielkopowierzchniowe. Dopiero w późniejszym czasie, po zbadaniu reakcji konsumentów i ocenie pomysłu, mógłby zostać wprowadzony również do mniejszych sklepów.

W związku z powyższym, uprzejmie proszę Szanownego Pana Ministra o odpowiedź czy ministerstwo planuje zmiany legislacyjne w przedstawionym obszarze?

Z wyrazami szacunku,

Iwona Arent
Poseł na Sejm RP

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: PrawyEłk

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. az #2333366 | 83.6.*.* 21 wrz 2017 17:33

  Zawsze pytam się ekspedientki o skład produktu ale pani takich rzeczy chyba nie zna. Jak chce się pani zająć czymś pożytecznym to proszę o zakazie reklamy lekarstw i medykamentów leczniczych w TV.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mleko na wagę #2333151 | 46.29.*.* 21 wrz 2017 12:30

  Pomysł godny okolicznościowego medalu za zasługi w walce o Prawa Konsumenta. Szkoda, że Pani nie wie, że od tego jest etykieta zbiorcza a Klient zawsze ma prawo zażyczyć sobie jej okazania. Po cholere mi wydruk tego co jest na wiaderku z satatką, czy też opakowaniu sera żółtego.Po dłuższej obserwacji wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że PIS zanim cokolwiek wdroży w sferze zmian gospodarczych, nie jest w stanie ocenić czy dana zmiana jest mądra czy głupia. Rzuca więc taki pomysł publice i obserwuje reakcje. To taki "dyskurs publiczny" który tak naprawdę ma maskować brak własnych kadr i profesjonalistów mogących ocenić ich projekty. Polityka PIS to taki jarmark pomysłów, gdzie mozna zaproponować absolutnie wszystko, nawet jeśli to totalnie durne i przeczy prawom logiki. Przerabiamy to z reformą zdrowia, oświaty, górnictwa. Teraz czas na półmetrowe paragony do każdej sałatki, śledzia, ciastek, sera, wędliny, kurczaka czy wędzonej makreli, które i tak zostawimy sprzedawcy a sprzedawca wywali je do kosza. Pomysł bez sensu, no chyba, że Szyszkowy uruchomił fabryczkę papierowych rolek do kas fiskalnych. Toć najprzedniejszego drewna ze 150-letnich dębów teraz u nas od groma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mik #2332902 | 82.139.*.* 21 wrz 2017 09:37

  Popieram.Racja producenci żywności wrzucają chemię do jedzenia i nas trują. I ukrywają to wszelkimi sposobami. Nic dziwnego, że potem onkologia pęka w szwach

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. KC PiC #2332845 | 213.184.*.* 21 wrz 2017 09:05

  Nudzi się pisowcom a wydawałoby się że brak im czasu skoro po nocach pracują...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Falisty #2332730 | 21 wrz 2017 06:17

  Co za głupoty! Jeżeli już, to skład chciałbym poznać przed zakupem a nie po. Wystarczy postawić obok informację o składzie, tak jak przy wedlinach. Zaraz komisję zbudują...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)