środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Głowią się, jak ukraść ci pieniądze

2017-09-17 14:05:39 (ost. akt: 2017-09-17 14:11:22)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Oszustwo na wnuczka odchodzi już do lamusa. Kreatywność oszustów nie zna jednak granic, a rzeczywistość dostarcza im nowych inspiracji. Na ich celowniku znalazły się m.in. osoby, które chcą teraz przejść na emeryturę.

Do końca tego roku w Polsce przybędzie około 331 tysięcy osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W naszym województwie będzie to około 12 tysięcy mieszkańców. Przed olsztyńskim oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już ustawiają się kolejki petentów. A wśród nich krążą... oszuści.

— Słyszałem, że są osoby, które oferują swoje usługi, żeby pomóc wyliczyć wyższą wysokość emerytury — mówi 65-letni pan Ryszard, który w październiku zostanie emerytem. — Wolałem jednak poradzić się doradców z ZUS-u. Wiem, że emerytura nie będzie wyższa od tej, na którą zapracowałem.

Dlatego gdy olsztyński oddział ZUS przeżywa oblężenie, urzędnicy ostrzegają przed fałszywymi doradcami.

— Najczęściej docierają do nas sygnały, że ktoś podszywa się pod pracownika ZUS-u lub oferuje pomoc przy składaniu wniosku o emeryturę — mówi Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS. — Natomiast nasi pracownicy nie składają wizyt swoim klientom w domach, aby poinformować ich o przysługujących im świadczeniach i usługach. Kontakt z naszą instytucją odbywa się listownie lub bezpośrednio w naszych placówkach. Niektórzy korzystają także z zaufanego profilu na Platformie Usług Elektronicznych — wyjaśnia Górecka.

Jak informuje rzeczniczka, pracownik ZUS może pojawić się w naszym domu, gdy jest przeprowadzana kontrola zwolnienia lekarskiego. Jeżeli zatem nie jesteśmy na takim zwolnieniu, nie powinniśmy spodziewać się wizyty urzędnika ZUS. Podobnie jest w przypadku osób ubiegających się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

— Jeśli jej stan zdrowia nie pozwala na odbycie podróży na badanie do placówki ZUS, może odwiedzić ją lekarz orzecznik. Wówczas o terminie badania jest wcześniej poinformowana. Podobnie, gdy prowadzona jest kontrola płatnika składek, a siedziba firmy znajduje się w tym samym miejscu, gdzie zamieszkuje osoba prowadząca działalność, wówczas inspektor kontroli może odwiedzić go w domu. Wizyta taka zapowiadana jest z wyprzedzeniem — dodaje Górecka.

Policjanci ostrzegają, żeby w każdym przypadku otrzymania budzącej wątpliwość wiadomości skontaktować się z instytucją, której dotyczy.

— Zgłoszenia o osobach podających się za przedstawicieli ZUS-u mieliśmy już w ubiegłym roku — mówi Rafał Prokopczyk z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Oszuści proponowali osobom starszym usługi, dzięki którym miałyby one wyższe emerytury. Kiedy jedna osoba rozmawiała z ofiarą, druga w tym czasie przeszukiwała mieszkanie. W tym roku nie mieliśmy takich zgłoszeń. Jeśli jednak ktoś miał do czynienia z usiłowaniem oszustwa, apelujemy, żeby zgłosił się na policję — dodaje.

Cały czas słyszy się także o przypadkach oszustw telekomunikacyjnych. Na przykład klienci sieci Play w Olsztynie otrzymywali w wiadomości informacje o fakturach do zapłacenia, łudząco podobne do tych, które zazwyczaj otrzymują od swojego operatora.

— Kiedy dostałam sms-a z wiadomością, że mam zapłacić ponad 213 zł rachunku za telefon, byłam zaskoczona — wspomina pani Maria. I dodaje. — Zdziwiłam się, bo miałam nadpłatę w wysokości ponad 8 zł, a tutaj straszono mnie, że jeśli nie zapłacę, to zostanie rozwiązana umowa.

Na szczęście panią Marię przed oszustwem ostrzegł znajomy i nie zapłaciła podejrzanie wyglądającej faktury.

— Natychmiast zadzwoniłam na infolinię sieci, żeby sprawdzić, co się dzieje. Tam pani poinformowała mnie, że Play nie ma takiego konta. Zgłosiłam też sprawę na policję. Chciałabym ostrzec innych, aby nie dali się oszukać — apeluje pani Maria.

Marcina Gruszkę, rzecznika prasowego sieci Play, zapytaliśmy, ilu klientów zgłosiło już podobny problem i jak operator będzie te sprawy rozwiązywał. Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi.
Policja natomiast ostrzega, żeby przy podpisywaniu umów z operatorem informować, w jakiej formie ma przychodzić faktura za usługę, czy ma to być mailowo czy sms-owo. Każdy przypadek, także usiłowania popełnienia przestępstwa, zawsze trzeba zgłosić.

Katarzyna Janków-MazurkiewiczPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ułan #2330538 | 82.139.*.* 18 wrz 2017 14:26

  A Wy ciągle o PO...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zofia #2330205 | 94.254.*.* 18 wrz 2017 08:31

  Władza wymyśliła lepsze i przynoszące miliony zysku sposoby wyłudzenia co państwowe.Wystarczy urzędnik KPRM zakłada fundację,odchodzi z urzędu i ta sama władza pierze miliony .Ostatnio bilbordy o nieaktualnej sytuacji w sądach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. peweks #2330065 | 86.154.*.* 17 wrz 2017 22:24

  Jak kradli deski z budowy to było dobrze a teraz to boją się oszustów. Wpłacali po 10 dolarów miesięcznie a teraz chcą 700 dolarów emerytury i młodzi mają tyrać na tych obiboków. Oddać im 10 dolarów i niech się bujają.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. dymać leszczy! #2330038 | 91.193.*.* 17 wrz 2017 21:52

   leszcze są po to, aby ich dymać!!Dobrze, że dymią to frajerstwo!wysokich emerytur im się zachciało!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pp #2329883 | 78.88.*.* 17 wrz 2017 17:04

   Najlepiej na o. dyrektora

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)