Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Psy poszukujące ludzi dostały nowe obroże. Pomogą one przede wszystkim przewodnikom

2017-08-18 10:15:59 (ost. akt: 2017-08-18 09:30:53)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Dwa policyjne psy specjalizujące się w poszukiwaniu ludzi dostały obroże z lokalizatorem GPS. Dzięki temu będą mogły dotrzeć do miejsc trudno dostępnych człowiekowi.

Policja dostała najnowszej generacji sprzęt przeznaczony do poszukiwań ludzi. To Garmain Alpha 100 z obrożą TT15 przeznaczony dla psów wyszkolonych do wyszukiwania ludzi. Sprzęt komendantowi wojewódzkiemu policji insp. Tomaszowi Klimkowi przekazał wczoraj na plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel w Olsztynie marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Samorząd województwa co roku wspiera policjantów z Warmii i Mazur, przekazując 200 tys. zł na wyposażenie i sprzęt. Teraz do policji trafił dodatkowy sprzęt, którego zakup sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
— Ufam, że urządzenia będą pomocne w odpowiedzialnej i ciężkiej policyjnej pracy, a także pozwolą jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz przebywających na Warmii i Mazurach gości — powiedział marszałek, przekazując sprzęt.

W warmińsko-mazurskiej policji służbę pełni 36 psów, w tym dwa wyszkolone do poszukiwania ludzi. Jak tłumaczą funkcjonariusze, policyjne psy o szczególnych umiejętnościach pracują w zupełnie inny sposób niż psy tropiące. Przeszukując teren, zbierają zapach unoszący się nad powierzchnią ziemi, w przeciwieństwie do psów tropiących, które przemieszczają się po śladzie pozostawionym na podłożu.

Psy do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich przede wszystkich pracują swobodnie, tzn. bez smyczy, aby móc przeczesać większy obszar i dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla człowieka. Urządzenie GPS, które dostali teraz policjanci, umożliwia śledzenie psa w promieniu do 14,5 km, dostarczając dane o jego dokładnej pozycji co 2,5 sekundy.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jam #2309520 | 80.55.*.* 18 sie 2017 15:33

  Cyt. Dzięki temu będą mogły dotrzeć do miejsc trudno dostępnych człowiekowi. ?!? Naprawdę do tego to służy??

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. i znowu #2309419 | 95.48.*.* 18 sie 2017 12:47

  I znowu indolencja redaktorzyn z GO - sprzęt nazywa się Garmin a nie Garmain. To jest chyba najpopularniejsza marka wśród producentów GPS i każdy kto się z tym zetknął ją zna. Ale i tak dobrze że nie Gamoń - choć to mógłby być podpis autora pod artykułem. Trochę więcej uwagi przy przepisywaniu choćby ze zdjęcia zamieszczonego powyżej w artykule.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. W Ostródzie zagineła kobieta 27 letnia #2309377 | 5.172.*.* 18 sie 2017 11:23

  Wyszła z domu o godz 13 i nie można jej znaleść .Pies węszący górnym wiatrem do poszukiwania ludzi ma szanse się sprawdzić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz