Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Zaczęła dbać o Małgorzatę Jamroży, bo Margaret kradnie jej atencję [WYWIAD]

2017-08-16 20:33:57 (ost. akt: 2017-08-17 15:36:31)

Autor zdjęcia: arch. artystki

Sukcesem jest dla niej przede wszystkim sam proces tworzenia. Jej najnowsza płyta, choć została wydana dopiero w czerwcu, już bije rekordy sprzedaży. Kiedy zaczynała karierę, nawet nie wyobrażała sobie, że znajdzie się w takim miejscu. Z Małgorzatą Jamroży, znaną jako Margaret rozmawia Ewelina Zdancewicz-Pękala

— Jest takie powiedzenie w show biznesie: jesteś tak dobra, jak twoja ostatnia płyta. A twoja najnowsza płyta "Monkey business" jest już na ósmym miejscu listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się albumów w Polsce. Czy to oznacza, że już możesz odtrąbić sukces tego krążka?
— Nie sądzę, żeby ta płyta była szczególnie dobra lub zła. Ona po prostu jest taka, jaka jest. Pokazuje, że w tym momencie tak czuję i tak potrafię. Poza tym to prawda o mnie. Jest tam trochę poszukiwań, trochę sprawdzonych patentów, trochę lęku i melancholii... Lubię ten krążek i jestem z niego dumna. Ale sukcesem dla mnie nie do końca jest to, że ten album się sprzedaje.

— Wobec tego, co nim jest?
— Jeśli album się sprzedaje, to oznacza, że wielu osobom podoba się tak samo jak mnie. I generalnie to łechce ego, ale sukces? Sukcesem był sam proces tworzenia.
To moja walka i przełamywanie lęków, błądzenie, szukanie, radość oraz współpraca z różnymi producentami, podróże i wspomnienia.

— Sukces można rozpatrywać jeszcze w kategorii twoich pozostałych osiągnięć. Na swoim koncie masz liczne prestiżowe nagrody muzyczne i dwa solowe albumy. Czy właśnie tak wyobrażałaś sobie swoją przyszłość, kiedy zaczynałaś? Kiedy nagrywałaś muzykę do telewizyjnych reklam miałaś 19 lat i nikt cię nie znał?
— Nie wyobrażałam sobie nawet połowy tego, co się dzieje teraz. Nie umiałam tak pięknie marzyć.— Często wtedy słyszałaś od różnych osób, żeby nawet nie próbować, że się nie uda. Co byś im powiedziała teraz, jako jedna z najbardziej znanych wokalistek w Polsce?
— Wiesz, to takie dziwne. Bo przecież ich krytyka, i w ogóle język nienawiści, który ma swój renesans przede wszystkim w internecie, działa na dwa sposoby. Przede wszystkim to boli. Ja często mam momenty zwątpienia, które są bardzo skrzętnie podłapywane przez internautów i szeroko komentowane. To ciężkie chwile, tym bardziej, kiedy sama mierzę się ze swoimi demonami. Ale z drugiej strony negatywne komentarze potrafią zdziałać cuda. Często mogą też dać ogromnego kopa do walki pod tytułem „ja wam jeszcze pokażę”. I nic wam nie powiem, drodzy hejterzy!

— Twoja historia pokazuje, żeby zawsze stawiać na swoim. W końcu dla kariery muzycznej rzuciłaś nawet studia.
— Myślę, że tak. Ale takie stawianie na swoim wymaga jeszcze jednej rzeczy, żeby miało sens. Trzeba coś naprawdę lubić. Ja kocham muzykę. Tylko dlatego tu jestem.

— Wróćmy do muzyki i samej płyty. „Monkey business” pod względem muzycznym jest naprawdę różnorodny. Nie boisz się, że właśnie zbyt dużą róznorodność mogą ci zarzucać?
— Takich głosów nie było, wiec też się nie obawiam (śmiech).

— Niektórzy recenzenci albumu doszukują się silnych inspiracji zagranicznymi artystami, między innymi Rihanną. Czy rzeczywiście tak jest?
— Jestem młodą osobą i i chcę robić muzykę współczesną. Taka mi się podoba, taka mi w duszy gra. Trendy muzyczne, tak samo jak trendy w modzie, wyznaczają jakiś kierunek. A że Rihanna jest w pewnym sensie wyznacznikiem trendów muzycznych, to już inna sprawa...

— Dotychczas mogliśmy słuchać cię głównie w języku angielskim. Na "Monkey Business" znalazły się po raz pierwszy dwa kawałki po polsku. Czy to oznacza, że teraz bardziej stawiasz na polskich słuchaczy?
— To moja próba zmierzenia się z polskim repertuarem. Nie wiem, ile ten romans potrwa, nie chcę sobie niczego narzucać. Nadal lepiej mi się tworzy po angielsku, ale jeśli zdarzy się okazja, to czemu nie?

— Czy piosenka „Byle jak” odnosi się bezpośrednio do twojego życia osobistego? Śpiewasz tam o znudzeniu codziennością i rutynie, która jest w stanie zabić wszystko, a wiadomo, że masz za sobą długi związek. Tak przynajmniej donoszą popularne portale plotkarskie.
— Tak? A kto to wie? Z chęcią się dowiem coś więcej, od tego kogoś, czegoś na temat mojego życia w tym długim związku (śmiech). „Byle jak” jest obserwacją związków oraz wyraża moją ogromną obawę co do tego, że ja także mogę się znaleźć w takiej sytuacji ! Nigdy nie miałam okazji być w na tyle długim związku, żeby doświadczyć tego znudzenia o którym śpiewam. To swego rodzaju strach przed, amulet przed, obawa i smutna prawda, którą nieraz obserwuję.

— Która z piosenek z „Monkey business” jest ci najbliższa i dlaczego?
— Jest ich kilka. Tytułowa „Monkey business”, bo jest dziwna jak ja. „Color of you”, bo czułam niesamowitą przyjemność tworząc ją. „Over you”, bo tak (śmiech). I „Nie chcę”, koncept piosenki, która składa się z samych głosów. Bardzo mi się podoba i uważam, że jest dość świeży.

— Teledysk do jednej z piosenek z płyty, „What you do” zrobiony jest w klimacie gry komputerowej. Jesteś fanką gier?
— Nic a nic! W styczniu poszłam na strzelnicę ze znajomymi., a potem na domówkę gdzie zebrała się grupka, która grała w GTA. Tak powstał pomysł, który później ewoluował po spotkaniu reżysera Konrada Aksinowicza.— Jeździsz na koncerty w Polsce i za granicą, bierzesz udział w różnych kampaniach reklamowych. Zaprojektowałaś m.in. autorską kolekcję lakierów do paznokci. Pewnie czasem marzysz o tym, żeby doba była dłuższa?
— Jeśli miałaby być dłuższa po to, żebym mogła odpocząć, bądź zająć się swoimi pasjami... to faktycznie jest to dobry pomysł. Jednak grunt to dobra organizacja czasu.

— Podczas naszej rozmowy dwa lata temu powiedziałaś mi, że w tym momencie nie potrafiłabyś po prostu odpoczywać. Czy tempo, z jakim pniesz się w górę po ścieżce kariery pokazuje, że te słowa wciąż są aktualne? I czy mimo wszystko masz w planach jakieś wakacje, wyjazd?
— A to się zmieniło, lubię odpoczywać. Ale krótko i zazwyczaj aktywnie. Zaczęłam też dbać o Małgosię Jamroży, bo Margaret naprawdę za często kradnie jej atencję.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polska gazeta? #2311048 | 88.199.*.* 21 sie 2017 15:53

  "kradnie jej atencję"- a może by tak po polsku?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do Cichy #2310376 | 88.156.*.* 20 sie 2017 11:27

  To artystka, która dała plamę w Sopocie. Jej utwory z nagrań studyjnych zaśpiewane są bezbłędnie, lecz na żywo wypadła fatalnie. Ten kto ma doczynienia z muzyką na pewno zauważył błędy. Przede wszystkim chórek sobie, muzyka sobie i wokalistka sobie, brak synchronizacji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Cichy #2308521 | 83.9.*.* 16 sie 2017 20:49

  A kto to jest na dobrą sprawę?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)