Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Plaga nielegalnych zatrudnień na Warmii i Mazurach. Ofiarami cudzoziemcy

2017-08-03 18:29:47 (ost. akt: 2017-08-03 15:45:05)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Funkcjonariusze straży granicznej mówią już o prawdziwej pladze nielegalnych zatrudnień cudzoziemców w województwie warmińsko-mazurskim. Tylko w lipcu przeprowadzono 25 kontroli, w 16 stwierdzono naruszenia przepisów dotyczących 103 cudzoziemców.

Pracodawcy z Warmii i Mazur częściej szukają tańszej siły roboczej, która wspomogłaby ich biznes. Często sięgają po pracowników z Ukrainy, dla których najniższe polskie stawki są zadowalające. Niestety coraz częściej zdarzają się przypadki zatrudniania cudzoziemców bez wymaganych dokumentów czy zezwoleń. Praca bez żadnej umowy nie gwarantuje wynagrodzenia. Funkcjonariusze straży granicznej mówią już o prawdziwej pladze nielegalnych zatrudnień.

Nieuczciwi lub niedouczeni pracodawcy z Warmii i Mazur są prawdziwą zmorą dla funkcjonariuszy straży granicznej. Tylko w lipcu funkcjonariusze przeprowadzili 25 kontroli legalności zatrudnienia. W 16 przypadkach stwierdzono naruszenia przepisów.

Ogółem kontrolą objęto 103 cudzoziemców, 94 z nich to obywatele Ukrainy. Cudzoziemcy wykonywali pracę w budownictwie, transporcie, rolnictwie, gastronomii i zakładach produkcyjnych. W toku prowadzonych czynności stwierdzono, że 41 cudzoziemców pracowało nielegalnie.

— W następstwie ujawnionych nieprawidłowości nałożono na pracodawców 6 mandatów karnych na łączną kwotę 1 700 zł i skierowano do Sądów Rejonowych 7 wniosków o ukaranie pracodawców. W analizowanym okresie wobec 7 pracodawców zostały wydane wyroki sądowe o ukaraniu karą grzywny na łączną kwotę 14 450 zł — informują pracownicy Straży Granicznej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili, że naruszenia przepisów najczęściej występowały w zakresie powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom bez wymaganego zezwolenia, bez zawarcia z nimi stosownej umowy o pracę, bądź pracodawcy powierzali pracę cudzoziemcom na innych warunkach niż określonych w zezwoleniach na pracę.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej przypomina o trwających spotkaniach szkoleniowych dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Przedmiotowe szkolenia adresowane są do osób i podmiotów, które zatrudniają, bądź zamierzają zatrudnić cudzoziemców. W spotkaniach uczestniczą również sami cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce legalnie i chcą pracować na polskim rynku zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oni #2340721 | 83.6.*.* 1 paź 2017 16:43

  Pan ZBUTOWICZ ,, GROSIK,,ten oszust też na czarno zatrudnia i oszukuje na wypłatach,bydlak.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztyn #2340719 | 83.6.*.* 1 paź 2017 16:41

  W sklepach hinskich,ten na ul.Pstrowskiego przy Biedronce hinka zatrudnia na czarno,sklep ADI pan Sebastian też na czarno zatrudnia, gdzie kurwa kontrolę??i wysokie kary hujom dowalić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #2302393 | 92.72.*.* 6 sie 2017 14:09

  Co znowu za problem, przeciez Polacy za granicami tez na czarno:) i to to iluuu:)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. userka #2301217 | 217.252.*.* 4 sie 2017 13:46

  Za groszowe stawki, nie ma chetnych na rynku pracy co jest logiczne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. porcodaffcy #2301169 | 81.144.*.* 4 sie 2017 12:51

  Przyladowac takie kary ze im sie odechce. Polacy siedza na bezrobociu bo nie chce im sie nawet takiej pracy podjac. Latwiej zatrudnic ukrainca i dac mu ochlap z ktorego bedzie sie cieszyl... NIZ POLAKA KTORY BEDZIE NARZEKAL NA ZAROBKI JESLI OCZYWISCIE PODEJMIE PRACE W PIERWSZEJ KOLEJNOSCI... poszkodawani OBCOKRAJOWCY? A KOGO ONI OBCHODZA? POSZKDOWANI POLACY KTORZY CHCA PRACOWAC.... ALE NIE ZA GROSZE ALE ZA NORMALNE GODZIWE PIENIADZE... PRACODAWCA WOLI TANIA SILE ROBOCZA KTOREJ STAWKI ODPOWIADAJA JAK TO REDAKTOR OPISAL... WIEC CHYBA COS GAZETA NIE SPOJNIE OPISUJE PROBLEM. SKORO WYMIENIENI WYZEJ PRACOWNICY SIE CIESZA TO CZY SA POSZKODOWANI? POSZKDOWANI SA POLACY - GDYBY NIE BYLO NIELEGALNYCH PRACOWNIKOW Z UKRAINY (TFU!) NIE BYLOBY PROBLEMU. PODNIESIENIE STAWEK TEZ BY ZADZIALALO BO SKORO PRACODAWCA MA ZATRUDNIAC KOGOS I PLACIC MU TYLE SAMO NIE ZALEZNIE OD POCHODZENIA CZY OBYWATELSTWA TO CHYBA... PODKRESLAM CHYBA WOLALBY POLAKA... ALE POKORNY UKRINIEC PEWNIE JEST ATRAKCYJNIEJSZY BO ROBI ZA NIC I BOI SIE ODEZWAC BO STRACI PRACE.... JUZ NIECH GAZETA NIE ROBI Z TYCH UKRAINCOW BIEDNYCH TAKICH... POLSKA NIECH SIE UPORA ZE SWOIMI WLASNYMI PROBLEMAMI I PROBLEMAMI POLSKICH OBYWATELI A POZNIEJ NIECH POMAGA ''BIEDNYM'' UKRAINCOM. pRACODAWCY TEZ MAJA ZA USZAMI... ALE WINIC ICH??? CZY OBY NA PEWNO? PANSTWO ICH TAK OKRADA ZE ZEBY SIE UTRZYMAC NA RYNKU MUSZA KOMBINOWAC... W POLSCE JAK W CZEKSIM FILMIE. CIEKAWE CZY GAZETA USUNIE KOMENTARZ... PEWNIE JEST NIEPOPRAWNY POLITYCZNIE. PROBLEMEM NIE SA SAMI UKRAINCY ALE SYSTEM W JAKIM ZYJEMY.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (17)