Piątek, 19 lipca 2019. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Upały. Sprawdź co należy ci się od pracodawcy

2017-08-02 15:00:36 (ost. akt: 2017-08-02 15:39:41)

Autor zdjęcia: sxc.huu zdjęcie ilustracyjne

W trakcie upałów pracodawcy mają obowiązek zadbania o pracowników. Temperatura w końcu zaczyn przypominać prawdziwe lato. Według zapowiedzi synoptyków pierwsza połowa sierpnia będzie upala. Wskazania termometrów będą często na poziomie ponad 30 kresek.

Zobacz także: Pies lub dziecko zamknięte w aucie? Nie bój się wybić szyby Zdjęcie jest ilustracją do treści Wysokie temperatury w połączeniu z roztargnieniem i brakiem odpowiedzialności mogą być niebezpieczne. W związku z ostatnimi, upalnymi dniami przypomina...
Upały oznaczają dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Pracownicy muszą mieć dostarczane zimne napoje. Taki obowiązek zaczyna się już w momencie, gdy temperatura w zamkniętym pomieszczeniu przekroczy 28 °C lub 25 °C na zewnątrz.

Pracodawca musi też zadbać o to, by okna zabezpieczone były na przykład roletami, a także utrzymywać w czystości i sprawności urządzenia klimatyzacyjne. Pracodawca w trakcie upałów może też skrócić czas pracy bądź wprowadzić dodatkowe przerwy. Może też wprowadzić rotacyjny system pracy lub zmienić godziny. W takich przypadkach pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

W ciepłych krajach w południe, w czasie największego żaru z nieba, pracownicy mają przerwę. Podczas upałów należy w miarę możliwości chronić się przed słońcem i pić dużo wody.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także