Dlaczego w tym roku nie mamy lata? Wyjaśniamy

2017-07-26 19:30:06(ost. akt: 2017-07-26 20:58:37)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza. Po łagodnej zimie, pogodnym i stosunkowo ciepłym marcu nie możemy mówić o letniej aurze. Nastroje są raczej jesienne. Dlaczego lipiec w 2017 roku jest tak mokry i zimny i czy lato do Polski w końcu przyjdzie?
Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w okresie od 1 stycznia do 25 lipca w województwie warmińsko-mazurskim nie odnotowano ani jednego dnia z upalną temperaturą. Czy to oznacza, że w tym roku lata nie będzie? Niekoniecznie.

Żeby do kraju napłynęły wysokie temperatury, potrzebnych jest kilka czynników. Po pierwsze, nad północną Afryką musi znajdować się gorące, suche powietrze, które jak najkrótszą drogą przepłynie do naszego kraju. Po drodze nie może trafić na żadne przeszkody: gwałtowne fronty atmosferyczne, długotrwałe opady, zwiększoną wilgotną czy silny wiatr. Żeby afrykańskie powietrze mogło nad nasz kraj dotrzeć, niebo musi być przejrzyste. Chmury blokują dopływ powietrza.

Od jakiegoś czasu nad Polskę napływają z północy oraz zachodu wilgotne fronty atmosferyczne przynoszące intensywne i długotrwałe opady deszczu. Lipiec uchodzi za najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Mokra aura może być spowodowana globalnym ociepleniem i topnieniem lodowców, które przyczyniają się do powstawania wilgotnych mas powietrza.

Opisywane masy wędrują nad nasz kraj, szczególnie nad jego północną część i blokują napływ gorącego powietrza. Stąd możemy zaobserwować tak dużą różnicę w temperaturach nie tylko pomiędzy północą, a południem kraju, ale także regionami Europy. W Rzymie susza dała się mieszkańcom we znaki do tego stopnia, że z powodu braku wody wyłączane są miejsce fontanny.

Czy możemy liczyć na lato w tym roku? Synoptycy i długoterminowe modele pogodowe dają jednak pewne nadzieje. Pogoda nad Oceanem Atlantyckim (który ma ogromny wpływ na wilgotność i temperaturę w Europie) poprawia się i wiele wskazuje na to, że sierpień, a szczególnie wrzesień będzie prawdziwie letni.

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nikt #2320137 | 77.91.*.* 4 wrz 2017 08:28

    Gdy ludzie przestana ingerowac w pogode i samoloty zaprzestana rozpylac toksyny w powietrzu a stacje HARP znikna zwlaszcza w Niemczech to aura wroci jak wczesniej bylo latami .. Te anomalia nie sa naturalne wystarczy poczytac i porownac a nasi Geoinzynierowie z Warszawy cos o tym wiedza konkretnie podpisujac zgode na loty nad naszymi glowami ..

    odpowiedz na ten komentarz

  2. POLAK #2297089 | 31.135.*.* 28 lip 2017 18:20

    SRAM NA TAKIE LATO

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. mama #2296655 | 77.87.*.* 27 lip 2017 23:48

    TRZEBA TEŻ W TAKIM RAZIE ROK SZKOLNY PRZESUNĄĆ BO NIBY JAK DZIECI MAJA FUNCJONOWAĆ W SZKOLE W UPAŁACH .NIE WYPOCZĘCI PO TAKIM OKROPNYM LIPCU BEZ ENERGII I BARAKU WITAMINY D.MASAKRA JAKAŚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. www.skupaut-olsztyn.pl #2296342 | 94.254.*.* 27 lip 2017 14:33

      to sie nam przesunie lato

      odpowiedz na ten komentarz

    2. olo #2296285 | 83.6.*.* 27 lip 2017 13:35

      Aż tak wiele nie trzeba. Wystarczy spory, stabilny wyż nad Bałkanami/Ukrainą (czyli na płd/płd-wsch od Polski jakby kto nie wiedział) i takiż sam niż nad Bałtykiem (ogólnie na płn od Polski) i w mig nadciągną upały bo zawsze wieje z wyżu do niżu i tu żadnej filozofii nie ma, szczególnie z globalnym ociepleniem. Dopóki tego nie będzie nici z upałów w płn Polsce. Od wiosny są takie różnice między płn a płd Polską: u nas 10*C tam 20, u nas 25 u nich 35.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (30)