Niedziela, 21 lipca 2019. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Wystrzegaj się szatana w lesie. Czas na grzybobranie!

2017-07-17 12:38:11 (ost. akt: 2017-07-17 11:32:38)
To są kanie, ale jeśli nie masz pewności lepiej ich nie zbieraj. Szczególnie młode są niezwykle podobne do muchomorów sromotnikowych.

To są kanie, ale jeśli nie masz pewności lepiej ich nie zbieraj. Szczególnie młode są niezwykle podobne do muchomorów sromotnikowych.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Pogoda, choć nie sprzyja letnikom, to jest wspaniała na grzybobranie. Miłośnicy wypoczynku nad jeziorami muszą pogodzić się z pogodą i wybrać się do lasu. Podczas zbiorów trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie grzyby nadają się do jedzenia.

Zobacz także: Gigantyczne grzyby w olsztyńskim lesie. Jeden z nich ważył ponad kilogram Gigantyczne grzyby w olsztyńskim lesie. Jeden z nich ważył ponad kilogram Spora ilość deszczu, a także stosunkowo wysoka temperatura spowodowała, że w ostatnim czasie w lasach pojawia się coraz więcej grzybów. Wielkość niektórych...
Grzyby w lasach pojawiają się już od końca maja. Częste opady deszczu, przeplatane słonecznymi dniami, sprzyjają owocowaniu najszlachetniejszych grzybów. Choć w Polsce najpopularniejszymi grzybami są borowiki, zwane prawdziwkami oraz kurki. Te drugie często sprzedawane są przy drogach, a popyt na nie jest duży.

Jak co roku wszelkie służby ostrzegają przed trującymi grzybami. Wszyscy zbierający skarby runa leśnego powinni zaopatrzyć się także w atlas grzybów, aby mieć pewność, że nie zbierają muchomorów czy innych niebezpiecznych grzybów.

Łukasz Paprocki z Lasów Państwowych na stronach internetowych radzi też, aby dobrze przestudiować atlasy grzybów. Bo mogą umknąć nam smaczne okazy. — Większość grzybiarzy obawia się grzybów z czerwono zabarwionymi rurkami, wrzucając je do wora z nazwą „szatan" (wraz z borowikami ponurymi i goryczakami żółciowymi). Tymczasem „ceglaś", zwany również „poćcem", to bardzo smaczny grzyb, należy go tylko dość długo gotować (jakieś 30 min.) lub dobrze usmażyć. — zachęca zapalony grzybiarz.

Pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego grzybobrania…

1. Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
2. Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby . Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.
3. Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
4. Nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak np. Amanita phalloides, Amanita verna).
5. Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem.
6. Nigdy nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów (np. przy zakładach produkcyjnych czy drogach o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
7. Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
8. Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.


Taaaki grzyb! Nikt wam nie wierzy? Dodajcie zdjęcia swoich okazów do naszej galerii lub wyślijcie je pod adres internet@gazetaolsztynska.pl i pochwalcie się swoimi zbiorami.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. etam #2288776 | 89.228.*.* 18 lip 2017 08:17

  dojrzała kania ma ruchomy pierścień , nie można jej pomylić

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. behemot #2288703 | 89.228.*.* 18 lip 2017 00:37

  Czy wystrzegasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu? Wyrzekam się!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ww #2288447 | 88.156.*.* 17 lip 2017 18:49

  to na grzyby z księdzem ,niech egzorcyzmy odprawi

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Koska #2288394 | 83.31.*.* 17 lip 2017 17:38

  No co to za tytuł? Jakiego szatana? Borowik szatański u nas nie występuje więc chyba chodzi Panu redaktorowi o takiego szatana z ogonem i raciczkami.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lion #2288310 | 88.156.*.* 17 lip 2017 15:54

   Kanie niezwykle podobne do muchomorów sromotnikowych? :O

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (8)