Czwartek, 19 września 2019. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

W obawie przed uchodźcami jesteśmy gotowi wyjść z UE? [ROZMOWA]

2017-07-06 20:30:00 (ost. akt: 2017-07-06 21:06:29)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Dlaczego w obawie przed uchodźcami Polacy są gotowi nawet wyjść z Unii? Mówi dr Michał Łyszczarz, socjolog z UWM.

— Według sondażu IBRIS z czerwca tego roku, 56,5 proc. Polaków uważa, że Polska nie powinna przyjąć uchodźców nawet w przypadku, gdyby Unia Europejska ograniczyła nam wypłatę unijnych funduszy. To szok, widać straszenie uchodźcami, z którym mamy do czynienia od pewnego czasu, robi swoje.

— Mamy wzrost postaw ksenofobicznych w polskim społeczeństwie. A na wzrost tych negatywnych postaw względem uchodźców oddziałuje niechęć wobec uchodźców utożsamianych z kulturą i religią muzułmańską. 


— Jednak prawdziwy szok budzi wynik drugiego pytania, które brzmiało: „Czy Polska powinna odmówić przyjęcia uchodźców z krajów muzułmańskich nawet gdyby wiązało się to z koniecznością opuszczenia Unii Europejskiej?”. Zdecydowanie tak i raczej tak odpowiedziało aż 51,2 proc. badanych. To pokazuje jak wielki jest strach przed uchodźcami?
 
— Ten strach jest wielki, ale to nie jest strach ogólnie przed wszystkimi uchodźcami, ale strach przez uchodźcami z Bliskiego Wschodu. Przypomnę tu badanie CBOS sprzed dwóch lat. Na pytanie, czy respondenci zgodziliby się na przyjazd do nas uchodźców z krajów objętych konfliktami, aż 72 proc. Polaków powiedziało, że tak.
Jednak już na pytanie, czy akceptują przyjazd do Polski uchodźców z Bliskiego Wschodu, to już 52 proc. Polaków było przeciw. Polacy nie są generalnie przeciwni uchodźcom, ale właśnie przeciwko uchodźcom z Bliskiego Wschodu.


— Z czego to się bierze?

— Z narastającej islamofobii w naszym kraju. Boimy się się przede wszystkim muzułmanów i to jest przyczyna takich a nie innych wyników sondaży.
 Jako społeczeństwo jesteśmy ofiarami pewnego strachu, który wzbudzają w nas politycy. Zależy im, żeby budować kapitał polityczny poprzez nakręcanie atmosfery strachu, sensacji.
To jest działanie populistyczne, można na tym budować poparcie polityczne. I wydaje mi się, że to jest konsekwencja tego. Temat uchodźców stal się użytecznym w prowadzeniu bieżącej walki politycznej. — W Polsce nie ma zamachów, to woda na młyn dla przeciwników polityki otwarcia się na uchodźców.
— Nie łączyłbym tych dwóch spraw. To, że na szczęście w naszym kraju nie doszło jeszcze do zamachu, to jest na pewno w dużej mierze efekt działania służb, rządu. I to trzeba docenić, ale nie wiązałbym tego z nastrojami opinii publicznej. 

Dopóki nie było kryzysu migracyjnego w Europie, to Polacy nie interesowali się tym problemem. Jestem bardzo zdziwiony, że w tym dyskursie publicznym pojęcie uchodźcy i imigranta ekonomicznego są często utożsamiane. Trzeba mieć świadomość, ze wśród uchodźców są też osoby, które przedostały się do Europy z przyczyn ekonomicznych.

— Uchodźcami straszą nas konkretni politycy, taki jest też przekaz w publicznej telewizji.
— To nie jest kwestia, która możemy zawęzić tylko do samego PiS, bo jeżeli spojrzymy na poglądy polityków Kukiz'15, to niewiele się różnią w swoich poglądach. Moim zadaniem jest w społeczeństwie strach przed uchodźcami z Bliskiego Wschodu.
Boją się ich głównie mieszkańcy niewielkich miejscowości, przede wszystkim wsi, osoby z niższym wykształceniem, starsze. I te osoby są bardzo podatne na takie sensacyjne wiadomości, które są podawane w mediach, które powodują, że ten strach w społeczeństwie narasta.

— A czemu tu się dziwić, kiedy słyszą od polityków, że uchodźcy roznoszą pasożyty i pierwotniaki. To co ludzie mają myśleć?
— Rzeczywiście to działa na tych ludzi, którzy budują swój światopogląd głownie w oparciu o przekazy medialne. Jeśli prześledzimy badania CBOS, to jeszcze do 2010-2011 roku takim najbardziej nielubianym narodem przez Polaków byli Cyganie. I co się stało? Otóż w sondażu z 2016 roku Romów już lubi 11 proc. Polaków, a Arabów tylko 8 proc.

To Arabowie od ubiegłego roku stali się najbardziej nielubianym narodem w świadomości Polaków. A dlaczego nie lubimy uchodźców z Bliskiego Wschodu? Bo to jest silnie związane z tym dlaczego nie lubimy muzułmanów.
Nie lubimy muzułmanów, dlatego, że stanowią zagrożenie terrorystyczne. Obawiamy o swoje bezpieczeństwo, boimy się potencjalnych zamachów. Druga sprawa to też kwestia związana z takim fundamentalistycznym pojmowaniem religii, podchodzeniem przez niektórych muzułmanów do islamu, jakby świat stał w miejscu.

Andrzej Mielnicki
a.mielnicki@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (59) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #2284138 | 37.47.*.* 11 lip 2017 18:41

  Jak nie chcecie uchodźców, to protestujcie przeciw udziałowi wojsk polskich w misjach zagranicznych. Jeśli nie protestujecie, to jesteście odpowiedzialni za nieszczęście tych ludzi, bo za wasze pieniądze żydowscy okupanci Polski wikłają was w rozpie.dziel wrogów Żydów i zczyszczanie terenu pod Wielki Syjon ew. Wielki Izrael, jakkolwiek to szambo te klocki nazywają oraz zapewnianie zbytu żydoamerykańskim producentom broni i innych produktów, a także w utrzymanie wysokich cen paliw i innych surowców żydoamerykańskim korporacjom. Destabilizacja sytuacji w krajach, które produkowały paliwa i wydobywały surowce uniemożliwia im dalsze wydobycie, przez co ceny rosną i żydoamerykańscy producenci więcej zarabiają. Więc jeśli za wsze podatki Polska jest w to zamieszana i nie protestujecie przeciw temu, to macie obowiązek pomagać uchodźcom, bo to przez współudział jest wasza wina. Przez pomoc żydoamerykańskim bandytom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a #2284134 | 37.47.*.* 11 lip 2017 18:33

  Nie dajcie się ogłupić żydowskim trollom. Najpierw sieją islamofobię, a później pokazują to muzułmanom. Robią wam wrogów tym po prostu. Uchodźcy wcale się do Polski nie pchają, to wbrew prawom człowieka, przetrzymywać kogoś bez jego woli, jeśli nie popełnił przestępstwa. Nie mamy prawa przyjmować uchodźców, którzy nie chcą tu przyjeżdżać. Nie będziemy więzić ich na terenie Polski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a #2284065 | 37.47.*.* 11 lip 2017 17:23

  Przypominam, że islamofobię sieją Żydy. David D. Duke umieścił szmatławiec Newsweek wśród mediów SYJONISTYCZNYCH, a to w Newsweeku przewinęła się kampania nawojująca do marszu przeciw muzułmańskim uchodźcom, a raczej przeciw islamowi jako takiemu, takie były hasła i transparenty. Newsweek nie cenzurował w wypowiedziach trolli żydowskich najgorszych nawoływań do przemocy, później zmienił tylko treść artykułu pt. "Dostaną tu kulkę" o nadchodzącym marszu, usuwając dowody, z zachęcającej do uczestnictwa na potępiającą i tyle, myślą, że pozamiatane. Ale niestety ci, co to przeczytali, połapali się, a ślady i fragmenty tego artykułu można znaleźć jeszcze na innych stronach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. a #2284042 | 37.47.*.* 11 lip 2017 16:55

  A propos dzikich hord najeżdżających nasze województwo... Kolejny debil ściąga i oferuje coś, co zatrzyma tu ukraińskie swołocze, chowajcie córki i żony, montujcie kraty w oknach. Horda zaHIVionych gwałcicieli najeżdża ciągle nasz kraj (można sobie sprawdzić w statystykach, że na Ukrainie stopień zakażenia wirusem HIV jest tak wysoki, ze określiłabym to epidemią, mimo to Partacze i Sabotażyści wpuszczają tu tych Kozaków bez przeszkód). Moim zdaniem powinno się powiesić za to Ministra Zdrowia, bo to bezczelne olewanie swoich obowiązków, za które ten ch.j bieże bezczelnie kasę a jest odpowiedzialny za śmierć na AIDS wielu Polaków. Jak nie szubienica to wstrzyknąć mu HIVA, temu brzydkiemu gów.u i niech ma to, za co odpowiada u innych. Ale co do tego debila... Tu sa na niego namiary razem z dowodem. Mam nadzieję, że temu gów.nu ktoś przemówi do rozsądku. Może ch.j jechać sobie na Ukrainę, jak tak lubi Ukraińców, nie musi nam tu tych gwałcicieli sprowadzać. https://www.olx.pl/oferta/zatrudnie-prac ownikow-z-ukrainy-CID4-IDkRaae.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. a #2284036 | 37.47.*.* 11 lip 2017 16:46

   Wolałabym muzułman niż żydowskie koczkodany. Nie asymilują się te homo economicusy, te dwa gatunki nie mogą żyć razem. Homo economicus, jako bardziej prymitywny i bez zasad zniszczy w końcu cywilizację, juz my Polacy z gatunku homo sapiens musimy emigrować, bo te złodziejskie swołocze sabotują, żebyśmy nie mieli pracy. Przypominam, że jeden żydowski homo economicus Jeremi Mordasewicz będąc lobbystą juz nie "Polskiej" Konfederacji Lewiatan czyli przeciw pracownikom, a na rzecz m.in. zagranicznych korporacji lobbuje w ZUS! Za publiczne pieniądze. I zapewne to on pilnuje tam, żeby nie obniżać składki na ZUS, której wysokość eliminuje drobnych przedsiębiorców i zapobiega zatrudnianiu nowych pracowników, przez co utrzymują te ścierwa wysokie bezrobocie (razem ze sprowadzaniem Ukraińców), dzięki czemu moga nie oferować wyższych wynagrodzeń. Homo economicusy, czyli chciwe żydowskie małpy nie asymilują się, nie potrafią dostosować do polskiej cywilizacji, zwyczajów i zasad, nie potrafimy ich uczłowieczyć, ucywilizować, w związku z tym to na ich powrocie powinny skoncentrować się nasze dyskusje, jak pomóc im wrócić do swojego kraju, tym zasiedziałym imigrantom.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (59)