Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Od niedzieli Ukraińcy wjadą do Unii bez wiz. To wstrząśnie polskim rynkiem pracy

2017-06-07 14:05:42 (ost. akt: 2017-06-07 16:30:11)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Od 11 czerwca Unia Europejska znosi obowiązek posiadania wiz dla obywateli Ukrainy. To oznacza, że Ukraińcy będą mogli wjechać do państw Unii Europejskiej bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku. Ukraińcy pracujący w Polsce będą mogli szukać większej płacy za granicą, a to wstrząśnie polskim rynkiem pracy. Tak uważają eksperci.

W 2016 roku polskie konsulaty na Ukrainie wydały niemal 1,3 miliona wiz typu D, uprawniających do pracy. Pracownicy z Ukrainy mogą pracować przez sześć miesięcy w roku na podstawie oświadczeń złożonych przez pracodawców. Wystarczy, że złoży on w urzędzie odpowiednią deklarację. Pracodawca nie musi nawet sprawdzać, czy na to miejsce znajdzie się chętny Polak. Ubiegły rok był kolejnym z rzędu w którym pracowników z Ukrainy było więcej.

Odpływ pracowników w sile wieku do zachodnich państw spowodował, że wielu pracodawców zaczęło mieć problem z pracownikami. Pracodawcy zamiast podnosić płace czy modernizować produkcję poszukali tańszej alternatywy, czyli pracowników z Ukrainy. Takie wnioski wystawił Financial Times, według dziennika zahamowało to wzrost płac w Polsce.

— Ukraińcy w Polsce wypełnili podobne miejsca pracy jakie Polacy w Niemczech — powiedział dla FT, Tomasz Wieladek z Barclays w Londynie, który bada migrację naszych wschodnich sąsiadów.

Polscy pracodawcy zdążyli już uzależnić się od pracowników z Ukrainy i ich odpływ mógłby spowodować spory wstrząs dla Polskiego rynku pracy - uważają eksperci. — Łatwiej jest znaleźć pracownika z Ukrainy niż Polaka, chcącego wykonywać tę samą pracę. Potrzebuje pracowników na sezon i nie raz spotkałem się z taką opinią, że za 13 zł za godzinę nie opłaca się pracować. Ukraińcy nie mają takiego problemu. — powiedział Gazecie Olsztyńskiej pan Przemysław, jeden z lokalnych przedsiębiorców, który pragnie pozostać anonimowy — Wie pan, w ludziach tyle negatywnych emocji.

Od niedzieli 11 czerwca Unia Europejska znosi wizy dla Ukraińców. Warunkiem będzie m.in. posiadanie paszportu biometrycznego, a pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie będzie mógł trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Liberalizacja przepisów nie będzie dotyczyła wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ukraińcy już ochoczo wyrabiają takie paszporty. Ukraińskie służby szacują, że do końca roku ponad 5 milionów obywateli Ukrainy będzie je posiadać.

Wizja płacy z zachodniej Europy może być sporą zachętą dla pracowników z Ukrainy, którzy już zdecydowali się dorabiać za granicą. — Praca w Polsce to jedyny sposób, aby lepiej żyć. Dawniej sporo z nas jeździło do Rosji do pracy. Teraz jest to Polska, stabilna waluta i mniej problemów z wypłatą. Płaca jest lepsza, język podobny i do ojczyzny niedaleko. Nie myślę, żeby jechać dalej — mówi Maria, Ukrainka, która wykonuje prace sezonowe w naszym regionie.

Czy Ukraińcy odpłyną na zachód i czy zniesienie wiz odbije się znacznie na polskiej gospodarce? Wszystko okaże się po sezonie letnim.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. noc #2264921 | 83.23.*.* 13 cze 2017 09:03

  taka prawda....?nikt nie zbankrutuje,bedzie sie dorabiał na ludzkiej krzywdzie...fromborkie restauracje to przypadek wzorcowy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. taka prawda #2262392 | 80.52.*.* 8 cze 2017 17:02

  teks znajomej - pracuje w budżetówce: słuchaj, jak mam swoją firmę to sama sobie ustalam wypłatę, np. 5 tys zł? takie jest właśnie myślenie ludzi piszących komentarze poniżej. zobaczcie ile kasy kradnie wam państwo z wypłaty, potem miejcie pretensje do szefa. są oczywiście nieuczciwi pracodawcy, ale taki pracowników nie znajdzie, szybko zbankrutuje - tak sądzę, tyle mądrych wpisów poniżej, na pewno nikt z was nie zatrudniłby się do pracy za takie grosze. lepiej przecież na zasiłkach siedzieć, jak np. kobieta, której ostatnio pisałem raty: przyjechała merce A-klasa poprzednia generacja, dochód 3200 zł z zasiłków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. j #2262350 | 79.186.*.* 8 cze 2017 16:02

  Obecnie Ukrainki pracują z mopem a polskie sprzątaczki zapładniają się na 500+. A co będzie jak Ukrainki pojadą dalej? Są to często osoby wykształcone i język obcy ni8e jest dla nich barierą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. aal #2262199 | 83.17.*.* 8 cze 2017 11:31

  co za bzdury, Kazmierczak I jego klika straszą ludzi, wywierają nacisk na rząd, żeby móc sobie sprowadzać więcej taniej siły roboczej a prawda jest taka: Ukraincy nie pojadą na Zachód bo po pierwsze, musielby pracować na czarno a obecnie na Zachodzie nie jest to takie proste, a po drugie, w Polsce mają łatwiej pod względem języka, bliskości do kraju itp. przewiduję raczej wzmożoną inwazję na nasz biedny kraj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. turysta #2262080 | 37.47.*.* 8 cze 2017 08:26

  Nowe prawo upoważnia Ukraińców do wjazdu na teren Unii ,ale nie upoważnia do podejmowania pracy w krajach UE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (33)