Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Fala hejtu po samobójstwie gimnazjalistki. W Giżycku powiedzieli "NIE"

2017-05-31 19:31:07 (ost. akt: 2017-05-31 19:48:21)

Autor zdjęcia: kadr ze spotu "STOP HEJTOM"

Trwa tylko minutę, ale te 60 sekund może ocalić komuś życie. W Giżycku nakręcili anthejtowy spot, by powstrzymać falę nienawiści, która przelewa się przez internet. To reakcja na wydarzenia, które miały miejsce w mieście w zeszłym roku.

Zobacz także: Dramat uczniów gimnazjum w Giżycku. Dziewczyna nie żyje, chłopak chciał popełnić samobójstwo Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Niepokojące wieści docierają od rodziców uczniów Gimnazjum nr 1 w Giżycku. Uczeń tej szkoły zażył nadmierną dawką leków. Z objawami zatrucia trafił do...
Giżycko włączyło się w kampanię „Stop hejtom”. Miasto jest współtwórcą spotu „Giżycko MÓWI NIE dla Hejtu”. W spocie zagrali aktorka Joanna Koroniewska i pochodzący z Giżycka piłkarz Legii Warszawa Łukasz Broź.

A w rolę dziecka, które pada ofiarą hejtu w internecie, wcieliła się Natasza Łopalewska.
 — Kopniak w necie boli bardziej i zostaje dłużej, nie hejtuj — apeluje w spocie piłkarz Legii Warszawa. 


Spot kończy się słowami:—To ja decyduję kim jestem, stop hejtom — które wypowiada Natasza Łopalewska.


Giżycki spot to reakcja na tragiczne wydarzenia, które miały miejsce jesienią ubiegłego roku w tym mieście. W listopadzie samobójstwo popełniła tu 13-letnia gimnazjalistka z Gimnazjum nr 1. Dziewczyna wyskoczyła z okna na II piętrze budynku przy ul. Kętrzyńskiego. Dzień późnej zmarła w szpitalu w Olsztynie.

Tego samego dnia inny gimnazjalista z Gimnazjum nr 1 usiłował popełnić samobójstwo, zażywając dużą ilość leków. Pojawiły się informacje, że sugerujące, że sprawy te mogą mieć ze sobą związek. A po tych wydarzeniach przez internet przelała się fala hejtu, wzajemnych oskarżeń o przyczyny, o powody, które mogły doprowadzić nastolatków, że ci targnęli się na swoje życie.


— Nakręciliśmy stop, żeby zwrócić uwagę na przemoc w sieci — mówi Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. — Cyberprzemoc należy traktować na równi z przemocą fizyczną — podkreśla burmistrz Iwaszkeiwcz. 


Czy jeden spot coś zmieni? Ludzie przestaną się opluwać, obrażać w internecie.
 Będzie mniej agresji. — Nie jesteśmy naiwni, że jednym spotem powstrzymamy falę hejtu, ale z hejtem trzeba walczyć. Dotyczy to wszystkich — mówi burmistrz Iwaszkiewicz. 


Scenarzystką i reżyserką klipu jest Patrycja Woy-Wojciechowska, która skontaktowała się z władzami Giżycka i zaproponowała im nakręcenie spotu, który zwraca uwagę na problem agresji w sieci. Spot adresowany jest także do rodziców, by więcej uwagi poświęcali swoim dzieciom, ich problemom, a nie tylko ograniczali się do sztampowego pytania: kochanie, co tam słychać w szkole?


Władze Giżycka zapowiadają, że to nie koniec miejskiej kampanii antyhejtowej. Powstanie kolejny spot, a także teledysk, w którym wystąpią raperzy. 


Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa #2259763 | 31.0.*.* 4 cze 2017 21:30

  Hejt jest wstrętny ale również należy zwrucic uwagę na zjawisko stalkingu.Wogule uważam że te dwa zjawiska są ze sobą połączone.Dobrze że sa takie akcje szkoda że dopiero po tragedii

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. m #2257900 | 92.105.*.* 1 cze 2017 21:37

  Nawet najbardziej poruszajacy filmik zostanie w pamięci tylko na kilka dni i tak naprawdę nie ma wpływu na nawyki, które się wyrabiało przez lata. Jak dzieciaki przez lata naśladują ludzi pozbawionych kultury, nie oczekujmy, że nagle to się zmieni...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. por.Jajec #2257567 | 188.146.*.* 1 cze 2017 15:11

  Zadziwiające, ktoś śmiało łyka amfe,,extazy, i inne dziadostwa wywołujące psychodelę o alkoholu żłopanym przez nieletnich nie wspomnę a potem odbiera sobie życie bo ktoś to sfilmował? Nie widzę tu logiki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. j20 #2257299 | 81.15.*.* 1 cze 2017 09:30

  super logika. To nie człowiek zabija tylko pistolet...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. olo #2257288 | 213.73.*.* 1 cze 2017 09:19

  Kiedyś lekturą szkolną były "Cierpienia młodego Wertera" Goethego (czyta ktoś jeszcze książki?), bohater książki, młody Werter, żył w czasach gdy nie było internetu, a mimo to popełnił samobójstwo. Więc może to wcale nie internet jest winien?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (15)