Wtorek, 7 kwietnia 2020. Imieniny Donata, Herminy, Rufina

Oj, szkoda pani do pracy w szkole...

2017-05-24 10:59:55 (ost. akt: 2017-05-24 11:05:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Trwa nasz plebiscyt na SuperBelfra 2017. Dziś prezentujemy kolejną kandydatkę, która lubi, jak na lekcji jest ład i porządek. — W końcu uczę matematyki — mówi pani Elżbieta Guziejko z I Liceum Ogólnokształcącego w Olecku.

Elżbieta Guziejko, matematyczka z I Liceum Ogólnokształcącego w Olecku, o zgłoszeniu dowiedziała się przypadkowo. — Szukałam czegoś w internecie i zobaczyłam swoje nazwisko w artykule — mówi.

Skąd sympatia uczniów? Pani Elżbieta z racji doświadczenia wie, jak do nich trafić. — Niektórzy uważają, że nauczyciel powinien przypodobać się młodzieży, być partnerski i przechodzić z młodzieżą „na ty”. Oczywiście nie powinno być przepaści między nauczycielem a uczniem, ale uważam, że lepiej zachować relację mistrz-uczeń. Uczeń powinien wiedzieć, że ma przed sobą nauczyciela i musi go słuchać — tłumaczy. — Jeżeli nauczyciel jest dobry, lekcje są dobrze prowadzone, uczniowie to widzą. I słuchają. A jeżeli na lekcji jest bałagan? Ja jednak wolę, żeby był ład i porządek. W końcu uczę matematyki!

Pracę nauczyciela zaczęła od szkoły zawodowej. — To nie było łatwe. Dostałam wychowawstwo — klasę złożoną z samych chłopców — opowiada. — Pamiętam ich do dziś! Teraz jestem też wychowawczynią ich dzieci. Wiele zależy od tego, w jakie grono nauczycieli się trafi. Mi bardzo pomogli starsi nauczyciele. Dlatego, kiedy przychodzą nowi, też staram się im pomóc. Pamiętam, co sama przeżywałam.

Matematyczka skończyła kierunek nauczycielski na uniwersytecie w Toruniu. — Jeden z wykładowców pod koniec studiów pytał, gdzie zamierzamy pracować — wspomina. — Ja odpowiedziałam, że w szkole. Na to on: „Oj, szkoda pani. Pani jest cicha, spokojna, zjedzą panią. Niech pani poszuka czegoś innego”. Ale nie szukałam niczego poza szkołą.

I dodaje: — Im dłużej pracuję, tym większą sprawia mi to radość.
Do 16 czerwca potrwa głosowanie w plebiscycie „SuperBelfer 2017”. Wciąż można także wyróżnić ulubionego nauczyciela. Wystarczy wysłać e-maila na adres stosowny do miejsca zamieszkania (powiatu) np.: mragowo@gazetaolsztynska.pl, bartoszyce@gazetaolsztynska.pl. Adres dla Olsztyna i powiatu olsztyńskiego to: ro@gazetaolsztynska.pl. Do udziału w plebiscycie zapraszamy wszystkich czynnych zawodowo nauczycieli z województwa warmińsko-mazurskiego. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko nauczyciela, szkołę, w której pracuje oraz miejscowość. Mile widziane uzasadnienie i zdjęcie.

Zwycięzcy na szczeblu powiatowym zostaną zaprezentowani w tygodnikach lokalnych Grupy WM. Zwycięzcy na szczeblu regionalnym zostaną przedstawieni na łamach „Gazety Olsztyńskiej” i w „Dzienniku Elbląskim”.

Hanna Łozowska
h.lozowska@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także