Poniedziałek, 26 sierpnia 2019. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

Uczniowie to jego żołnierze

2017-05-23 14:20:15 (ost. akt: 2017-05-23 15:06:40)
Sławomir Skowronek, superbelfer.

Sławomir Skowronek, superbelfer.

Autor zdjęcia: Radosław Niemczynowicz

Trwa plebiscyt na SuperBelfra. Kolejnym kandydatem do tytułu jest Sławomir Skowronek z Lidzbarka Warmińskiego, dla którego historia, to nie tylko przedmiot, który wykłada swoim uczniom na lekcjach. Historia to całe jego życie!

Sławomir Skowronek to nauczyciel z 31-letnim stażem. Uczy w lidzbarskim ogólniaku, ale swoje predyspozycje musiał prezentować na różnych płaszczyznach. Zaczynał jako opiekun na koloniach, później uczył w nieistniejącej już szkole w malutkiej Kochanówce, następnie wiele lat spędził w lidzbarskiej podstawówce.
— Ta szkoła już nie istnieje, ale małżeństwo działa, stamtąd mam żonę, też tam uczyła — opowiada z uśmiechem.

Nauczyciel mimo że skończył historię, pierwsze dwa lata pracował jako polonista, co jak mówi, nie sprawiało mu większego problemu, ponieważ język ojczysty to coś, co ceni ponad wszystko. Napisał nawet książkę „1807. Śnieg, ogień i krew”, która czeka na publikację. Jest to opowieść o wydarzeniach epoki napoleońskiej na Warmii. Epoka napoleońska to konik wszechstronnego historyka. W 2009 roku obronił na UWM doktorat, tematyka oczywiście napoleońska.
Mężczyzna prężnie działa też w grupie rekonstrukcji historycznych Wileński Pułk Muszkieterski, który często organizuje spektakle dotyczące wydarzeń z tamtych lat. W tym momencie trwają przygotowania do Bitwy pod Heilsbergiem (aktualnie Lidzbark Warmiński).
— Do walki staniemy 10 czerwca, równe 210 lat później od tego wyjątkowego wydarzenia — opowiada przejęty.

Książka, rekonstrukcje historyczne i związane z tym liczne wyjazdy. A gdzie w tym wszystkim są uczniowie aktywnego historyka? Czy w ferworze zajęć ma jeszcze dla nich czas?
— Bardzo poważnie podchodzę do mojego zawodu — mówi. — Staram się robić wszystko, żeby zarażać uczniów miłością do historii w niepodręcznikowy sposób. Mam kilku uczniów, którzy biorą udział w naszych rekonstrukcjach. Są w moim pułku żołnierzami. Historia to wspaniała przygoda, bardzo mi zależy na tym, by moi uczniowie też tak uważali. Dlatego staram się ich angażować w wiele moich pozaszkolnych działań.

Do 16 czerwca potrwa głosowanie w plebiscycie „SuperBelfer 2017”. Wciąż można także wyróżnić ulubionego nauczyciela. Wystarczy wysłać e-maila na adres stosowny do miejsca zamieszkania (powiatu) np.: mragowo@gazetaolsztynska.pl, bartoszyce@gazetaolsztynska.pl. Adres dla Olsztyna i powiatu olsztyńskiego to: ro@gazetaolsztynska.pl. Do udziału w plebiscycie zapraszamy wszystkich czynnych zawodowo nauczycieli z województwa warmińsko-mazurskiego. Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko nauczyciela, szkołę, w której pracuje oraz miejscowość. Mile widziane uzasadnienie i zdjęcie. Kandydatury nauczycieli do plebiscytu „SuperBelfer 2017” można zgłaszać do 15 czerwca do godz. 12.

Zwycięzcy na szczeblu powiatowym zostaną zaprezentowani w tygodnikach lokalnych Grupy WM. Zwycięzcy na szczeblu regionalnym zostaną przedstawieni na łamach „Gazety Olsztyńskiej” i w „Dzienniku Elbląskim”.

Agnieszka Porowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kapitał niemiecki #2252253 | 195.136.*.* 25 maj 2017 06:30

  Ten pan wyraził zgodę na udział w konkursie i to w Gazecie Olsztyńskiej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2251051 | 195.136.*.* 23 maj 2017 17:16

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zaangażowany POlitycznie człowiek, hołdujący okrucieństwo wojny !

 3. Wieliczki #2250975 | 84.184.*.* 23 maj 2017 14:50

  Moja kandydatura: nauczyciel matematyki p. Marek Dobrzyń! Polecam!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz