Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Razem będzie bezpieczniej

2017-05-22 21:00:00 (ost. akt: 2017-05-23 09:53:28)
 Lidzbark Warmiński dostał 30 tys. złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych na ul. Słonecznej

Lidzbark Warmiński dostał 30 tys. złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych na ul. Słonecznej

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Gminy i powiaty Warmii i Mazur dostały ponad 500 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa, w tym na drogach. To pieniądze z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

W tym roku na realizację kolejnej edycji programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka było prawie 5 mln złotych. 
Do MSWiA zgłoszono 231 lokalnych projektów profilaktycznych, z tego dofinansowanie otrzymało 99 projektów, w tym 12 z województwa warmińsko-mazurskiego.

— Najwięcej w kraju, a kwota dofinansowania, która dostaną samorządy z Warmii i Mazur, wyniesie łącznie 535,3 tys. zł — podkreśla wojewoda Artur Chojecki. —To pieniądze na poprawę bezpieczeństwa w miejscach publicznych i edukację w zakresie bezpieczeństwa.
W ubiegłym roku roku dofinansowanie z programu „Razem bezpieczniej” otrzymały 52 projekty w kraju. Wśród nich sześć było z Warmii i Mazur, a samorządy na ich realizację dostały łącznie 354,5 tys. zł.

Z programu od kilku lat korzysta powiat gołdapski. Teraz tamtejsze starostwo dostało 48,6 tys. zł na kontynuację projektu „Dom — dzielnicowy oddany mieszkańcom etap II”. Projekt ma przybliżyć mieszkańcom postać dzielnicowego. Zakłada też spotkania z mieszkańcami, które mają uczulić ich na potencjalne zagrożenia.

Starostwo w Gołdapi dostało też dofinansowanie na swój drugi projekt „Razem pod parasolem prawa”, który będzie realizowało razem z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Koszt projektu to 58,7 tys. zł.

— Chodzi tu o szereg działań adresowanych do dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym — mówi starosta gołdapski Andrzej Ciołek. — Projekt zacznie się konferencją pod hasłem „Rodzina tu wszystko się zaczyna”.
W tym roku za pieniądze z programu wiele samorządów zamierza modernizować przejścia na drogach gminnych. Chodzi o ich oświetlenie i budowę azylów, które umożliwiają pieszym bezpieczne pokonanie ulicy w dwóch etapach. A jak istotny to jest problem, pokazują statystki. W ubiegłym roku w regionie doszło do 152 wypadków na przejściach, w których zginęło 11 osób, a rannych zostało 145. Do połowy wypadków z udziałem pieszych dochodzi właśnie na przejściach.

30 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych na ul. Słonecznej otrzymał Lidzbark Warmiński.
— Chcemy wybudować oświetlenie na przejściu przez ul. Słoneczną przy zespole szkół — mówi Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. — Staramy się sukcesywnie doświetlać przejścia, to każdy grosz się liczy.
Także Iława otrzymał wsparcie na budowę przejść dla pieszych na swoich drogach. Gmina złożyła dwa projekty i na oba dostała wsparcie. Łącznie otrzyma 50 tys. zł

— Cieszymy się, że oba nasze projekty uzyskały akceptację — nie kryje zadowolenia wicewójt Bogusław Wylot. — Chcemy wybudować przejście w miejscowości Frydnowy oraz oświetlić trzy przejścia na drodze Szałkowo-Makowo.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB