Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Zima w maju. Zobacz zdjęcia czytelników!

2017-05-09 09:01:03 (ost. akt: 2017-05-10 18:03:49)

Autor zdjęcia: Czytelniczka

Maj w tym roku nas nie rozpieszcza. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w całym kraju zrobiło się znacznie chłodniej. Na Warmii i Mazurach spadł śnieg, a temperatura nocą spadła poniżej zera.

Ochłodzenie, które nam towarzyszy jest na tyle duże, że nocami mamy nawet kilka stopni mrozu. Najzimniej ma być dziś (09.05) - od 6 do 10 stopni. Można spodziewać się także przelotnych opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. W nocy znowu czekają nas przymrozki.

Jak przewidują synoptycy, ocieplić ma się dopiero od czwartku. Pod koniec tygodnia na zachodzie i południu kraju ma być prawie 20 st. C. Taka temperatura ma utrzymać się do 19 maja, a później czeka nas kilkudniowe ochłodzenie.Jeśli macie zdjęcia zimy w maju podzielcie się nimi z naszymi czytelnikami. Wyślijcie je na maila internet@gazetaolsztynska.pl lub dodajcie do galerii.

źródło: TVN Meteo/ x-news
Dlaczego wiosna wciąż u nas przegrywa z zimą? Rozmawiamy z prof. Zbigniewem Endlerem, ekologiem z UWM w Olsztynie. 


— Panie profesorze, w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do zimnych dni w maju. Zwykłe obserwacje, ale też badania prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1881-1980 potwierdzają, że ochłodzenie następuje od 1 do 25 maja, a najbardziej prawdopodobny czas niskich temperatur jest od 10 do 17 maja. W tym roku zimno jest o wiele dłużej. W nocy ma być mróz. Jak to wpływa na przyrodę? 

— Kasztany nie kwitną, choć zaczęły się matury. Kwitną natomiast kwiaty wczesnowiosenne, takie jak hiacynty czy zawilce. Wymarzła cześć kwiatów czereśni i śliw. Już wiemy, że plony będą obniżone. Dodatkowo trudna jest sytuacja piskląt w gniazdach. Lęgi są bardzo słabe, pojedyncze. Widać, że przetrwały tylko najsilniejsze osobniki.

Podobnie jest ze ssakami. Tam też jest mało potomstwa. Ale natura te braki wyrówna, jeżeli przyjdą prawdziwie ciepłe dni. Wtedy opóźnienia nadrobi. Jednak teraz widać jak słaba jest wegetacja drzew. Liście lewo się zielenią. Mizerne było kwitnienie klonów.


— W tamtych roku nie było dużo śniegu, czego skutkiem była susza. Teraz często pada. Czy to dobrze? 

— Jest duża wilgotność. Ale drzewa mają słabo rozwinięte liście i nie są w stanie wchłonąć nadmiaru wody. Z kolei nadmiar powoduje podtopienia. Kilka procesów nakłada się jeden na drugi, dając niekorzystny efekt. 


— Ale właściciele ogrodów i działek denerwują się, bo niektórzy z nich mają już okazałe rozsady pomidorów i papryki. Trzymają je w domach, bo ciągle jest za zimno.

— To są ciepłolubne rośliny. Wymagają, by temperatury w nocy nie były niższe niż 7 stopni. Jeżeli jest zimniej zmarnieją i sczernieją. 


— W naszej kulturze utrwalili się też zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Znalazłam nawet przysłowie: "Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy". Ale zimno bywa niekoniecznie od 12 do 15 maja?

— Bo strefy klimatyczne zaczynają nam się mieszać. W tym roku w Tunezji padały zimne deszcze, a w górach Atlas spadł śnieg. To wszystko wynika z ogromnego topnienia lodowców. A na Ziemi wszystko jest ze sobą bardzo ściśle powiązane. Żyjemy w czasach niestabilności i powinniśmy raczej zapomnieć o trwałych przewidywalnych układach pogody. 


Cała rozmowa Ewy Mazgal we wtorkowej Gazecie Olsztyńskiej!

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wie Pan #2241448 | 31.0.*.* 10 maj 2017 08:21

  Ocieplenie klimatu !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. GuDi #2241287 | 83.24.*.* 9 maj 2017 23:23

  Temp. Poniżej zera i znowu tory beda pękać ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Aśka #2240945 | 94.254.*.* 9 maj 2017 17:33

  Kurczę ! Palenie na klatkach schodowych w blokach mieszkalnych i w piwnicach to po prostu zwykłe chamstwo. Palcie sobie w mieszkaniach i na balkonach. Uszczelnijcie drzwi wejściowe do swoich mieszkań bo smród /którego już nie czujecie palacze niestety/ niesie się po klatce schodowej. Przejście taką zaśmierdziałą jak popielniczka klatką schodową to dla niepalących katorga. Nie wszyscy na bezdechu wejdą szybko do swoich mieszkań lub z nich zejdą schodami na zewnątrz. Trochę kultury i poszanowania czyjegoś zdrowia. Swojego "PALACZE" nie szanujecie więc dajcie możliwość oszczędzić innym.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Bronio #2240845 | 83.6.*.* 9 maj 2017 15:14

   Kurczę, mam nadzieję, że na Olsztyńskie Targi Piw Rzemieślniczych w dniach 28-30 lipca będzie już ciepło. Kiepsko będzie kosztować piwa z 20 browarów jak słonka nie będzie...

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. insomnia #2240571 | 94.254.*.* 9 maj 2017 09:33

   I gdzie to ocieplenie klimatu ekoterryści? Były ciepłe lata, teraz będą chłodne, co daje praktycznie nie zmienną średnią.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)