Piątek, 19 lipca 2019. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Wybieramy Super Belfra 2017: "bo ważna jest każda minuta"

2017-05-09 07:52:23 (ost. akt: 2017-05-09 07:56:30)
Nauczycielka

Nauczycielka

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Trwa plebiscyt na SuperBelfra. Panią Joannę uczniowie sami określają, że jest człowiekiem-instytucją. Równie mocno angażuje się w lekcje, jak i pozaszkolne projekty. Znasz kogoś równie oddanego pracy jak ona? Zgłoś go do naszego plebiscytu!

Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii w gimnazjum nr 13 w Olsztynie przyznaje, że jak zaczyna coś robić to stara się to robić dobrze — Studia wybrałam świadomie i równie świadomie staram się żyć i pracować. Wiem, że każda minuta jest ważna, staram się docenić każdy dzień — opowiada nauczycielka znana z wielkiego zaangażowania w sprawy szkolne i pozaszkolne.
Świetny belfer, oddany społecznik, człowiek — instytucja — tak określają ją jej uczniowie. — Nie oszukujmy się, nie wszystkie omawiane tematy wydają się pasjonujące. Dlatego staram się przybliżyć im je nie tylko z perspektywy ławki szkolnej — opowiada nauczycielka. — Wiem, że takie książkowe nauczanie, to tylko ułamek tego czym powinien zajmować się prawdziwy nauczyciel, dlatego staram się działać i rozwijać moich uczniów poprzez różnego typu projekty i konkursy pozaszkolne.

Lista tego, co robi pani Joanna jest długa. Jest warmińską ambasadorką warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, czynnie współpracuje z IPN oraz ze stowarzyszeniem Borussia.

Minionej jesieni wraz z uczniami sadziła krokusy. Akcja co roku organizowana jest dla uczczenia półtora miliona pomordowanych w czasie wojny żydowskich dzieci. — Był to projekt międzyszkolny, współpracowaliśmy z liceami, dzieci bardzo się zaangażowały. Zresztą mam ogromne szczęście, że trafiam na otwarte i chętne do współpracy. Widać to było m.in. w akcji, którą wraz z parafią z Nagórek zorganizowaliśmy w tym roku szkolnym pt. „Paczka dla rodaka”. Wielu z nich za swoje oszczędności kupiło produkty pierwszej potrzeby, niektórzy do projektu wciągnęli rodziców. Dzieci zbierały, pakowały, następnie wysyłały paczki potrzebującym na Litwie. Aż serce rosło, kiedy się widziało ich zapał — podkreśla nauczycielka.

Aktualnie pani Joanna opiekuje się polsko-niemieckiem projektem „Chusta imienna”. Uczniowie w grupach będą szyć chusty. Najważniejsze jest, aby na swym dziele upamiętnić kogoś, kto pomagał lub ratował bezinteresownie innych w czasie wojny. — Bardzo ważny jest dla mnie temat wielokulturowości. Niemcy, Rosjanie, Polacy, Ukraińcy — warto, żeby dzieci wiedziały, że chociaż na przestrzeni lat nasze losy były różnie, to mamy z nimi wiele wspólnego i powinniśmy być otwarci się na dialog — podkreśla. Pani Joanna oprócz tego, że zajmuje się historią i szeroko pojętą kulturą, zorganizowała również wspólne ukraińsko-polskie kucharzenie w ukraińskiej restauracji. To, co i jak się jadło w danym kraju można przecież zawsze obudować pięknymi historiami. — Warto pamiętać, że kuchnia to cześć kultury i historii każdego narodu. Po wspólnym gotowaniu odbyliśmy debatę. Uczniowie wyszli fizycznie najedzeni, został zaspokojony także ich głód wiedzy — śmieje się pani Joanna.
Plebiscyt SuperBelfer 2017 potrwa do 16 czerwca i jest prowadzony we wszystkich powiatach w regionie. W plebiscycie mogą brać udział czynni zawodowo nauczyciele pracujący na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zgłoszeni przez czytelników „Gazety Olsztyńskiej”, „Dziennika Elbląskiego” oraz tygodników lokalnych Grupy WM.

Tytuł SuperBelfra 2017 w danym powiecie w kategorii szkoła podstawowa oraz szkoła ponadpodstawowa otrzyma nauczyciel, który uzyska największą liczbę prawidłowo oddanych głosów. Tytuły SuperBelfra 2017 „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” otrzymają nauczyciele szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, którzy uzyskają największą liczbę głosów ze wszystkich powiatów.

Jak zgłosić kandydata do tytułu SuperBelfer 2017? Wystarczy wysłać e-maila (zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko nauczyciela, specjalizację oraz nazwę szkoły i miejscowość w której się mieści, mile widziane krótkie uzasadnienie oraz zdjęcie) na adres e-mailowy stosownie do miejsca zamieszkania (powiatu), np. mragowo@gazetaolsztynska.pl czy bartoszyce@gazetaolsztynska.pl. Adres dla Olsztyna i powiatu olsztyńskiego to: ro@gazetaolsztynska.pl. Kandydatury można zgłaszać do 15 czerwca do godz. 12.

Zwycięzcy na szczeblu powiatowym zostaną zaprezentowani w tygodnikach lokalnych Grupy WM. Zwycięzcy na szczeblu regionalnym zostaną przedstawieni w „Gazety Olsztyńskiej” i „Dzienniku Elbląskim”.

Agnieszka Porowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także