Niedziela, 5 kwietnia 2020. Imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

Czy wiesz kto ma teraz twoją kartę? Sprawdź co zrobić po utracie karty płatniczej

2017-05-06 08:30:00 (ost. akt: 2017-05-05 16:08:20)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zgubiona karta płatnicza może oznaczać szereg problemów. Co zrobić, gdy zauważysz, że nie masz już jej przy sobie i jak uniknąć kłopotów. Zapraszamy do przeczytania krótkiego poradnika.

W razie utraty karty płatniczej należy natychmiast zastrzec ją w banku, a kradzież zgłosić najbliższej jednostce policji. Jeżeli, ktoś ukradł naszą kartę, błyskawiczne działanie może oszczędzić nam sporo kłopotów. Zgubione lub stracone dokumenty w tym karty bankomatowe mogą być wykorzystane do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania, samochodu, czy pokoju hotelowego. Nasze dane mogą być także wykorzystane do założenia fikcyjnych firm czy innych oszustw.

Według danych Ministerstwa Rozwoju, dostęp do konta bankowego ma obecnie większość z 16 mln osób pracujących w Polsce, a liczba umów umożliwiających klientom indywidualnym korzystanie z bankowości przez Internet przekracza 33 mln.

Co zrobić po zgubieniu karty płatniczej?
— Zastrzeż ją w banku
— Zgłoś sprawę najbliższej jednostce policji

Z poradnika Związku Banków Polskich „Cyberbezpieczny portfel” wynika, że do największych błędów użytkowników kart płatniczych należą: noszenie kart w portfelu z pieniędzmi (64 proc. mężczyzn, 67 proc, kobiet), noszenie ze sobą wszystkich kart płatniczych, bez względu na to, czy są potrzebne (56 proc. mężczyzn, 57 proc, kobiet), noszenie przy sobie zapisanego PIN do karty (12 proc. mężczyzn, 19 proc. kobiet), brak dbałości o to, by wpisywać PIN w taki sposób, by nie zobaczyły go inne osoby (po 29 proc. mężczyzn i kobiet).

Ogólnopolską bazą danych dla wszystkich dokumentów zastrzeżonych jest system Dokumenty Zastrzeżone. Baza ta jest powszechnie dostępna, dane trafiają do banków, ale też operatorów sieci komórkowych, pośredników finansowych, Poczty Polskiej, agencji rozliczeniowych, hoteli, firm ochroniarskich, wypożyczalni, agencji pośrednictwa handlu i wynajmu nieruchomości.

Według wydanego przez Związek Banków Polskich poradnika "Cyberbezpieczny portfel", do największych zagrożeń, związanych z korzystaniem z kart płatniczych należą: udostępnianie karty i kodu PIN osobom trzecim, nakłanianie do odwiedzania fałszywej strony internetowej (phishing), przekierowywanie na sfałszowane strony banków (pharming), posługiwanie się kartami skradzionymi lub zagubionymi, zakupy na odległość z wykorzystaniem cudzej karty, klonowanie kart z bankomatów.

Są też zagrożenia mało prawdopodobne, np. legenda o przechwytywaniu danych z kart w środkach komunikacji. To prawda, że niektóre telefony komórkowe mogą odbierać i przesyłać dane przy użyciu komunikacja bliskiego zasięgu. Teoretycznie można by je wykorzystać w celu obciążenia karty płatniczej ofiary. Praktycznie jest to jednak niewykonalne, bo jedno urządzenie pośredniczące musiałoby się znaleźć (np. w tramwaju) blisko karty ofiary dla ściągnięcia danych, a drugie urządzenie w tym samym czasie przyłożone do terminala płatniczego.

Pamiętajmy więc, żeby nie nosić ze sobą wszystkich kart płatniczych zgromadzonych jednym pliku w portfelu z pieniędzmi , na dodatek w towarzystwie wypisanych w sposób widoczny dla osób postronnych numerów PIN. I najważniejsze: nie zwlekajmy z zastrzeżeniem w banku utraconej karty płatniczej.

Warto zapamiętać ten numer: +48 828828828.

Mor/KurierPAP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jak można? #2238677 | 109.241.*.* 6 maj 2017 15:06

  Wziąć pożyczkę, wynająć samochód czy pokój hotelowy? Przecież ktoś z obsługi powinien sprawdzić ten dowód i porównać zdjęcie oraz np. datę urodzenia z osobą siedzącą naprzeciwko. Chyba, że to wspólnik.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. K #2238613 | 94.254.*.* 6 maj 2017 12:50

  Dokładnie - zagubienie nie jest czynem zabronionym, więc nie podstaw do przyjęcia zawiadomienia - co innego kradzież lub przywłaszczenie...autor artykułu - do dokształcenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. radca #2238597 | 89.228.*.* 6 maj 2017 12:24

  POLICJA nie przyjmuje "zgubienia" karty. Autor amator??

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz