Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

W nocy zamykają Pieniężnego. Sprawdź jak jeździć! [MAPA]

2017-04-19 09:00:00 (ost. akt: 2017-04-19 11:42:08)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Od jutra kierowcy będą musieli na ponad pół roku pożegnać się z ulicą Pieniężnego. W nocy ze środy na czwartek jedna z najważniejszych arterii Olsztyna, położona w ścisłym centrum miasta, zostanie wyłączona z ruchu.

Ulica Pieniężnego to pewna oś wyznaczająca centrum. Codziennie przejeżdża tędy 20 tys. samochodów. Teraz korzystać z niej będą mogli w ograniczony sposób tylko mieszkańcy i przedsiębiorcy z ul. św Wojciecha, a pozostały ruch będzie musiał znaleźć inne ujście. Ci, którzy do centrum podróżowali ul. Pieniężnego od strony al. Warszawskiej będą mieli teraz do wyboru kilka wariantów podróży ulicami okalającymi Pieniężnego.

Nie stój w korku i znajdź swój objazd. Zobacz schemat ulic:


Sprawdź też jak jeździć po zmianach:
>> Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie turbinowe - jak jeździmy
>> Nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu Konopnickiej z Grunwaldzką w Olsztynie
>> Minironda na ul. E. Plater w Olsztynie - jak jeździmyJeden z nich to skręcić w lewo w ul. Mochnackiego i Grunwaldzką i ulicami Konopnickiej (drogowcy na odcinku przy targowisku umożliwili ruch w stronę centrum) i Nowowiejskiego dojechać do Pl. Jedności Słowiańskiej i ul. 22 Stycznia (przekraczając jedyny fragment ul. Pieniężnego niewyłączony z ruchu). Drugi — ul. Grunwaldzką dojechać do Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (od niedawna turbinowego) i ulicą Artyleryjską dotrzeć do ul. Partyzantów. Trzeci to objechanie Pieniężnego ulicami Niepodległości i Kościuszki (dojechać do ul. 22 Stycznia będzie można także otwartą dla ruchu ul. Emilii Plater, na której dwóch końcach drogowcy umieścili tymczasowe ronda, mające usprawnić ruch, jednak nie polecamy tego kierowcom samochodów ciężarowych — jest dość wąsko, bo po obu stronach wąskiej Emilii Plater wyznaczone są parkingi).

Jak sobie radzić z nową organizacją? — Będzie bardzo ciężko — nie ukrywa Sławomir Kałwianiec, taksówkarz zasiadający w miejskiej radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Gdzie najciężej? — Sądzę, że skręt z al. Niepodległości w ul. Kościuszki, jak i sama ul. Kościuszki mogą się korkować, dlatego, że z tego, co wiem, sygnalizacja na Kościuszki nie została zmieniona. Przybędzie samochodów na Grunwaldzkiej i Artylerysjkiej.

Panaceum na ból głowy kierowców nie ma. — Każdy będzie musiał znaleźć sobie własny pomysł na jazdę, własną trasę — mówi Sławomir Kałwianiec. — Najgorsze będą pierwsze dni, tak jak to było przy wprowadzeniu nowej organizacji na rondzie OKS. Korek stał aż do kościoła w Likusach, a po pierwszych dwóch dniach wszystko się rozładowało i od tygodnia nie było tam nawet stłuczki, co jest pewnym rekordem. Armagedonu nie będzie. Bardziej się boję tego, co będzie się działo, kiedy jesienią ruszy przebudowa ul. Partyzantów. Końcówka roku będzie zdecydowanie trudniejsza.

Ze zmianami muszą się również liczyć pasażerowie komunikacji miejskiej. Trasy zmienią autobusy linii kursujących dotychczas ul. Pieniężnego. Artyleryjską pojadą: 101, 136 i 309, natomiast ulicą Kościuszki: 105, 107, 109, 111, 113, 116 i 128.

Wszystko po to, żeby jak najszybciej uporać się z wartym 16,7 mln zł remontem. Wczoraj pracownicy firmy Skanska demontowali przydrożne barierki, dziś postawią na razie zakryte znaki. — Rano będzie wszystko gotowe — mówi Grzegorz Orłowski, kierownik budowy. — To trudna inwestycja, bo pod Pieniężnego jest skomplikowana sieć podziemnych instalacji. Najtrudniejszy będzie jednak most, który trzeba będzie w całości rozebrać i zbudować.

Po przebudowie na całej długości ulicy funkcjonował będzie buspas. Za 13,8 mln zł na nowo zbudowany zostanie most św. Jakuba, który będzie wyższy o 80 cm i pozwoli połączyć parki Centralny i Podzamcze specjalnym przejściem pod konstrukcją.

Prace na ul. Pieniężnego mają się zakończyć w połowie grudnia tego roku.

Zobacz, jak zmienia się organizacja w tym miejscu:Tak będą jeździły autobusy:łw
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hehe #2230547 | 83.9.*.* 25 kwi 2017 07:23

  Pieniężnego to już w 39 za działalność antypaństwową już zamknęli bo był obywatelem niemieckim a robił przeciwko Rzeszy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pyc #2226126 | 83.24.*.* 19 kwi 2017 21:49

  Może w takim razie odkorkujcie rondo na Bałtyckiej. Dwa tygodnie tego kretyńskiego pomysłu i męczenia ludzi w niepotrzebnych korkach chyba wystarczy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. o cho cho #2226090 | 94.254.*.* 19 kwi 2017 20:59

  Jak wcale nie jestem zdziwiony, że redaktorek nie lubi krytyki i usuwa prawdziwy komentarz. No nic, nie będę więcej tu pisał bo i tak komentarz zostanie usunięty. Wszystkim moim znajomym w cztery oczy powiem, co warto czytać a co nie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kot #2226025 | 88.156.*.* 19 kwi 2017 19:19

  A kiedy zamkną Czesława. Nie mogę patrzeć jak ten zboczek chodzi na wolności i się ślini na widok każdej d... . Tylko w Polsce przestępcy chodzą wolni po ulicy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. a kiedy zamkną #2226019 | 89.228.*.* 19 kwi 2017 19:11

   arbuza?

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (20)