Poniedziałek, 24 kwietnia 2017. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Małe jednostki też są w gotowości

2017-04-13 22:30:00 (ost. akt: 2017-04-15 08:34:14)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trwa nasz plebiscyt na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną, w którym startują także bardzo małe jednostki. OSP Osetno z powiatu nowomiejskiego jest jedną z nich. Wczoraj jednostka zajmowała szóste miejsce w naszym rankingu regionalnym.

Wszystkich ochotniczych straży pożarnych na Warmii i Mazurach jest ponad pół tysiąca, z czego prawie 200 znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Strażacy uczestniczą w gaszeniu pożarów, ale także biorą udział w akcjach ratowniczych na wodzie i lodzie, czy podejmują interwencje w przypadku zagrożeń chemicznych i ekologicznych. W naszym plebiscycie chcemy docenić te OSP, które cieszą się największym poparciem społecznym.

Wczoraj na szóstym miejscu w rankingu regionalnym znajdowała się maleńka OSP Osetno z gminy Biskupiec w powiecie nowomiejskim. Straż Pożarna w Osetnie funkcjonuje od 1959 roku. — Zakładał ją mój tata, poprzedni naczelnik jednostki — mówi naczelnik obecny, Zygmunt Kołpacki.

Osetno to niewielka miejscowość. Znajduje się w niej nieco ponad 150 domów (część to domki letniskowe), mieszka ok. 200 mieszkańców. OSP liczy niewielu członków. — W naszej OSP jest 23 strażaków — mówi pan Zygmunt. — Mamy też drużynę młodzieżową. Chcielibyśmy utworzyć także kobiecą, jak wiele innych jednostek, ale na razie nam się to nie udało.
Do akcji strażacy z Osetna wykorzystują jeden pojazd. Jest to stareńki już Żuk, ale strażacy na wiek pojazdu nie narzekają — Za czasów mojego dzieciństwa w straży, funkcjonował wóz konny, także i tak mamy luksus — mówi naczelnik. — Na szczęście do zbyt wielu groźnych zdarzeń na naszym terenie nie dochodzi, także raczej przydaje się nam do zabezpieczenia różnych uroczystości.

W ubiegłym roku strażacy tylko dwa razy wyruszali do akcji, ale Zygmunt Kołpacki wspomina, że zdarzały się strażakom z Osetna udziały w poważnych akcjach gaśniczych, kiedy zapaliły się i budynki gospodarcze i mieszkanie. — Nasz Żuk jest uzbrojony, a my jesteśmy zawsze gotowi do akcji — mówi.

Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną zakończymy 24 kwietnia o godz. 23.59. Wtedy poznamy najpopularniejsze jednostki w powiatach naszego regionu, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach, które powalczą w dwóch kategoriach: tych, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i tych, które się w nim nie znajdują.

Koszt jednego SMS wynosi 1,23 zł brutto. Na stronach serwisach powiatowych (np. szczytno.wm.pl) widoczne są aktualne rankingi.

Swoje, niezależne od wyników plebiscytu wyróżnienia, przyzna również Kapituła. Jedynym kryterium branym pod uwagę będzie liczba interwencji realizowanych przez daną jednostkę ochotników.

— W regionie mamy jednostki, które wyjeżdżają kilka razy w roku i mamy takie, które interweniują nawet kilkaset razy. Warto byłoby je docenić — tłumaczył nam Grzegorz Matczyński, dyrektor wykonawczy Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych OSP oraz jeden z członków jury Kapituły.
Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się 14 maja podczas festynu strażackiego na Placu Solidarności w Olsztynie. — Zwycięskie nagrodzimy nowym sprzętem — zapewnia Grzegorz Matczyński.

RANKING REGIONALNY


RANKINGI POWIATOWE
powiat bartoszycki
powiat braniewski
powiat działdowski
powiat elbląski
powiat ełcki
powiat giżycki
powiat gołdapski
powiat iławski
powiat kętrzyński
powiat lidzbarski
powiat mrągowski
powiat nidzicki
powiat nowomiejski
powiat olecki
powiat olsztyński
powiat ostródzki
powiat piski
powiat szczycieński
powiat węgorzewski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także