środa, 24 lipca 2019. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Pomożecie nam wybrać najpopularniejszą OSP w regionie?

2017-04-12 20:30:00 (ost. akt: 2017-04-24 20:42:29)

Autor zdjęcia: Arch. OSP Ryn

Głosowanie na najpopularniejszą OSP kończymy za 12 dni. Jeśli macie swoich faworytów, radzimy się pospieszyć. Dziś pokazujemy liderów głosowania we wszystkich powiatach. Zwycięscy będą uhonorowani podczas festyny strażackiego w Olsztynie.

Adam Pasztaleniec, gospodarz OSP Trelkowo w powiecie szczycieńskim jest dumny z udziału w naszym plebiscycie. Woli skromniejsze określenie "gospodarz" od prezesa i opowiada o trudnych początkach OSP we wsi. — Zaczynaliśmy praktycznie od zera — wspomina. — W czasach socjalizmu budynek służył ochotnikom, którzy działali przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Była to bardzo biednie wyposażona drużyna. Na akcje jeżdżono nawet ciągnikiem! Materialnie nie było więc czego dziedziczyć.

— Natomiast jeśli chodzi o podejście do pracy naszych poprzedników chylimy przed nimi czoła — podkreśla Pasztaleniec. — Proszę pamiętać, że kiedyś co zabawa to był pożar, cały czas strażacy działali jak w ukropie. Na szczęście z biegiem czasu świadomość ludzka wzrosła.
Trelkowska jednostka wiele zawdzięcza miejscowemu nieżyjącemu już sołtysowi Świderskiemu, który w 1998 roku (sam przez wiele lat był aktywnym członkiem OSP) dokonał wszelkich starań, aby podtrzymać i kontynuować chwalebną historię wiejskiego pożarnictwa.

— Zaczynaliśmy od niepierwszej młodości roztrzęsionego żuka — mówi gospodarz OSP. — Następnie otrzymaliśmy wysłużonego stara, który dopiero po kapitalnym remoncie służył nam przez dobrych kilka lat. Teraz mamy nowoczesny wóz marki renault.

Sukcesy w gromadzeniu sprzętu motywują jednostkę i zachęcają do poszerzania działalności. W planach między innymi rozbudowa starej strażnicy.
— Spotykamy się co niedziela i myślimy, co by tu ulepszyć i jak pozyskać na to środki. Dlatego bardzo się cieszymy z naszego udziału w plebiscycie "Gazety Olsztyńskiej", im więcej ludzi się dowie o naszej ciekawej historii tym lepiej! — zaznacza gospodarz OSP Trelkowo.

Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną zakończymy 24 kwietnia godz. 23.59. Wtedy poznamy najpopularniejsze jednostki w powiatach naszego regionu, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP powalczą w dwóch kategoriach, w pierwszej znajdą się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i te, które się w nim nie znajdują.

Koszt jednego SMS wynosi 1,23 zł brutto. Na stronach serwisach powiatowych (np. szczytno.wm.pl) widoczne są aktualne rankingi.
Swoje, niezależne od wyników plebiscytu wyróżnienia, przyzna również Kapituła.

Jedynym kryterium branym pod uwagę będzie liczba interwencji realizowanych przez daną jednostkę ochotników. Kapituła sprawdzi więc, które jednostki najczęściej wyjeżdżały do zdarzeń. Wszystko na podstawie danych zarejestrowanych w ewidencji Państwowej Straży Pożarnej. — W regionie mamy jednostki, które wyjeżdżają kilka razy w roku i mamy takie, które interweniują nawet kilkaset razy. Warto byłoby je docenić — mówi Grzegorz Matczyński, dyrektor wykonawczy Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych OSP oraz jeden z członków jury Kapituły.

Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się 14 maja podczas festynu strażackiego na Placu Solidarności w Olsztynie. — Zwycięskie jednostki wyróżnimy na scenie i nagrodzimy nowym sprzętem — dodaje Grzegorz Matczyński.

Agnieszka Porowska
a.porowska@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także