Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Rząd chce zaostrzyć kary za znęcanie się nad zwierzętami. Nawet do 100 tys. zł!

2017-04-12 20:50:17 (ost. akt: 2017-04-12 20:21:09)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi. W przypadku skazania za przestępstwo przeciwko zwierzętom sąd będzie musiał każdorazowo orzec nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt. Nawiązka będzie wynosiła nawet do 100 tys. zł.

Zobacz także: Wyrzucił chorego na raka psa na ul. Bałtyckiej. Pomóż znaleźć sprawcę Wyrzucił chorego na raka psa na ul. Bałtyckiej. Pomóż znaleźć sprawcę W Poliklinice Weterynaryjnej w Olsztynie trwa walka o życie suczki, która dzisiaj (31.03) przed ósmą rano została wyrzucona z samochodu na ul. Bałtyckiej....
Zobacz także: Potrącenie, a nie wyrzucenie? Nowe światło na sprawę chorej suczki potrąconej na ul. Bałtyckiej Potrącenie, a nie wyrzucenie? Nowe światło na sprawę chorej suczki potrąconej na ul. Bałtyckiej Stan suczki, która tydzień temu wpadła pod koła samochodu na ul. Bałtyckiej jest poważny. Jak się jednak okazuje, prawdopodobnie nie została ona...
Zobacz także: "Pies nie dostał jeść dopiero od kilku dni". Przerwali dramat Sary "Pies nie dostał jeść dopiero od kilku dni". Przerwali dramat Sary Pracownicy elbląskiego schroniska zostali zawiadomieni przez policję o konieczności odebrania właścicielom psa, który jest w bardzo złej kondycji...


Rząd odnotował, że w latach 2001-2015 zaobserwowano trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę osób prawomocnie skazanych za przestępstwa przeciwko zwierzętom, w szczególności popełnionych ze szczególnym okrucieństwem.

By przeciwdziałać tej tendencji rząd chce, by górna granica kary za zabicie zwierząt i znęcanie się nad nimi zwiększyła się z 2 do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem – z 3 do 5 lat.

Dodatkowo, w przypadku skazania za przestępstwo przeciwko zwierzętom sąd będzie musiał każdorazowo orzec nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt. Obecnie nie jest to obowiązkowe. Nawiązka będzie wynosiła od 1 do 100 tys. zł.

Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, obecnie nawiązkę orzeka się średnio w 39 proc. skazań, przy czym z reguły jest to kwota, która nie przekracza 1 tys. zł. W ostatnich pięciu latach nawiązkę w wysokości od 5 do 10 tys. zł orzeczono dwa razy, natomiast od 10 do 20 tys. zł – tylko jeden raz. Środki z nawiązek będą przekazywane organizacjom pozarządowym na cele związane z ochroną zwierząt.

Nowe przepisy uniemożliwią też wykonywanie prac i działalności związanych z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie osobom, które dopuściły się wobec nich czynów ze szczególnym okrucieństwem. W takim przypadku przewidziano obowiązkowe orzekanie przez sąd zakazu wykonywania zawodów, prowadzenia działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.

Wprowadzono jednocześnie zastrzeżenie, że zakaz ten stosuje się jedynie, gdy sprawca popełnił przestępstwo w związku z wykonywaniem tego typu zawodu, działalności lub wykonywaniem czynności wymagających zezwolenia, a nie każdej dowolnej aktywności. Z 10 do 15 lat wydłużono czas, na jaki będzie można orzec zakaz posiadania zwierząt i zakazy wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.

Ponadto projekt umożliwia orzekanie przez sąd przepadku przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa lub przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, również wtedy, gdy nie stanowią one własności sprawcy.

Czy jesteś za tym, żeby zwiększyć kary za znęcanie się nad zwierzętami?
Tak
87.69%
Nie
12.31%


Źródło: Kurier PAP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anna #2222556 | 37.248.*.* 13 kwi 2017 10:35

  ZA zabicie i znecanie kara smierci a za glodowanie kara pieniezna

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. co #2222540 | 88.156.*.* 13 kwi 2017 10:21

  co innego znęcanie się nad zwierzętami, a co innego trzymanie ich w ciasnych pomieszczeniach z jednorazowym w ciągu doby na kilka minut wyjściem, pies powinien mieć wybieg, karani powinni być również ci co męczą psy w ciasnych mieszkaniach i to po 100 tys. zł co miesiąc

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kasia #2222512 | 88.199.*.* 13 kwi 2017 09:53

  Mam nadzieję, że zaostrzenie kar nastąpi szybko, ludzie to potwory - tak mało w nich ludzkich odruchów ;((

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Grzegorz #2222494 | 46.77.*.* 13 kwi 2017 09:19

  Przypadki złego traktowania zwierząt można zgłaszać na Krajowej Mapie Zagrożeń (https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/ KMZBPublic.html). Wskazujesz konkretne miejsce na mapie, zamieszczasz ikonę "Znęcanie się nad zwierzętami" i odpowiednie służby jadą na kontrolę. Wszystko ANONIMOWO. Korzystajcie z tego narzędzia. Dajcie sensowną robotę strażnikom miejskim, to może będą mniej czasu spędzać na szukaniu źle zaparkowanych aut.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ! #2222470 | 151.248.*.* 13 kwi 2017 08:34

  Oby jak najszybciej

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)