środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Wnikliwe kontrole na granicach. Na Warmii i Mazurach bez zmian

2017-04-07 20:00:00 (ost. akt: 2017-04-07 16:02:57)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W piątek zaczęła obowiązywać dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotycząca zaostrzenia kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Zmiany mogą wydłużyć czas odpraw na granicy lądowej, morskiej i w porach lotniczych. Przepisy nie zmienią wiele na granicy polsko-rosyjskiej, gdzie podróżni już są szczegółowo kontrolowani.

Od rana na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej obowiązują szczegółowe kontrole. Przepisy zaostrzył Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej. Zaostrzona kontrola osób przekraczających granice ma poprawić kontrolę nad osobami wjeżdżającymi do państw należących do Unii i tym samym pomóc w walce z terroryzmem.

— Od 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną na wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej kontroli — informuje rzeczniczka komendanta głównego SG ppor. Agnieszka Golias.

Zmiany mogą wydłużyć czas odpraw na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, jednak nie zmienią nic na Warmii i Mazurach. — Na przejściach granicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego podróżni nie odczują różnicy. Straż Graniczna weryfikowała już obywateli w sposób szczegółowy. Kontrola szczegółowa była już dopuszczalna w obowiązujących przepisach i wykorzystywana na granicy z Rosją — informuje por. Mirosława Aleksandrowicz rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Weryfikacja na granicy odbywa się w taki sposób, że większość podróżnych nie odczuwa jej w szczególny sposób. Strażnik odbiera dokumenty od podróżnych, wprowadza dane do systemu i oddaje dokumenty ich właścicielom.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB