Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Gdzie nie napijesz się wody z kranu?

2017-04-07 08:00:00 (ost. akt: 2017-04-06 15:40:55)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Działdowie wydał decyzję dotyczącą braku przydatności wody do spożycia w wodociągu w Rybnie. Za to wodne problemy skończyły się już w Morawie: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lidzbarku Warmińskim odwołał zakaz spożywania wody z wodociągu w Morawie.

Woda z innego wodociągu, woda butelkowana lub woda z cysterny - zagwarantowane przez administratora wodociągu, w którym wykryto różne nieprawidłowości. To opcje, jakie pozostają mieszkańcom tych miejscowości, w których obecnie woda z wodociągów nie nadaje się do spożycia. A tych wodociągów jest sporo. Gdzie musimy wykazać się czujnością i sprawdzić, czy możemy napić się wody z kranu lub iść do sklepu po wodę z butelki?

Powiat działdowski. W wodociągu w Rybnie stwierdzono
wodociąg w Rybnie – brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72h. Wodociąg zaopatruje w wodę 1 miejscowość – Rybno (2622 osób).

Powiat ostródzki. W wodociągu Miłakowo stwierdzono brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli. Wodiciąg zaopatruje w wodę miejscowości : Miłakowo, Polkajny, Klugajny, Pityny, Warkały, Warny, Bolity Stare, Głodówko, Stolno, Raciszewo Kolonia, Rycerzewo, Roje, Ponary, Miejski Dwór, Naryjski Młyn (3787osób).

Powiat ełcki. W wodociągu Prostki stwierdzono brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72h. Wodociąg zaopatruje w wodę 2 miejscowości – Prostki i Bogusze (2835 osób). Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu Bobry o dobrej jakości wody.

Powiat iławski. W wodociągu Frednowy stwierdzono brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72h. Wodociąg zaopatruje w wodę 10 miejscowości: Frednowy, Wilczany, Emilianowo, Makowo, Wiewiórki, Jażdżówki, Jezierzyce, Praszka, Prasnęta, Sąpy (911 osób). Administrator wodociągu podjął decyzję o wyłączeniu z eksploatacji SUW Frednowy i przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z SUW w Woli Kamieńskiej i Franciszkowie o dobrej jakości wody.

Powiat olsztyński. W wodociągu Nowa Kaletka stwierdzono brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli. Wodociąg zaopatruje w wodę miejscowość Nowa Kaletka (35 osób).

Powiat piski. W wodociągu Karpa stwierdzono brak przydatności z uwagi na wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C. Wodociąg zaopatruje w wodę miejscowości: Karpa, Hejdyk i Ciesina (210 osób).

Powiat ostródzki. W wodociągu Karnity stwierdzono obecność żelaza i manganu (ponadnormatywne). Wodociąg zaopatruje w wodę 220 osób, 2 miejscowości – Karnity, Ligi.

Powiat lidzbarski. W wodociągu Wilczkowo stwierdzono obecność żelaza, manganu, jonu amonowego (ponadnormatywne). Wodociąg zaopatruje 4 miejscowości: Ełdyty Małe, Ełdyty Wielkie, Wilczkowo, Zajączki – 751 osób. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu w Lubominie o dobrej jakości wody.

Powiat ełcki. W wodociągu wodociąg Kobylin stwierdzono obecność manganu (ponadnormatywną). Wodociąg zaopatruje 13 miejscowości: Glinki, Kobylinek, Kobylin, Sokółki, Długochorzele, Gorczyce, Guty Rożyńskie, Kurzątki, Marchewki, Wojtele, Krupin, Popowo, Sołtmany – 1086 osób. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie z wodociągu Bobry o dobrej jakości wody.

Powiat bartoszycki. W wodociągu Smodajny stwierdzono obecność chlorków. Wodociąg zaopatruje w wodę 7 miejscowości: Smodajny, Dobroty, Dzietrzychowo, Lipica, Romaliny, Gaje, Majmławka (651 osób).

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ..... #2218765 | 7 kwi 2017 13:18

  "W wodociągu w Rybnie stwierdzono wodociąg w Rybnie " WOW!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zorro #2218623 | 178.202.*.* 7 kwi 2017 09:29

  Szamba bez dna pozdrawiaja,!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wielka Ściema #2218617 | 46.169.*.* 7 kwi 2017 09:20

  Zamiast straszyć gazeta mogłaby napisać, że zostały zaostrzone normy jakości wody i niektóre wodociągi wymagają modernizacji, żeby te normy osiągnąć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ROBOTNIK BUDOWLANY #2218602 | 79.184.*.* 7 kwi 2017 08:56

  wszędzie sie napije bo nikt mi nie zabroni

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz