Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Wraki na ulicach to wina nie tylko kierowców

2017-04-04 19:12:00 (ost. akt: 2017-04-04 21:59:54)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowanych jest ponad 30 milionów samochodów, a ich średni wiek to 19 lat. Według Najwyższej Izby Kontroli ważnych badań technicznych nie ma prawie 7 mln pojazdów.

Fala importowanych aut z zachodu sprawiła, że wiele pojazdów w kraju przekroczyło wiek pełnoletności. Z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego wynika, że w 2016 roku Polacy zarejestrowali ponad 91 tysięcy używanych samochodów osobowych z importu. To o 76 procent więcej w stosunku do roku ubiegłego. Najchętniej sprowadzamy samochody, które mają 11-12 lat. Nie brakuje też pojazdów starszych niż 20 lat- tych odnotowano prawie 25% w 2016 roku (o 100 procent więcej niż w 2015).

W powyższych danych przeganiamy Rumunię, Czechy i Węgry. Niżej od nas są tylko Łotysze i Litwini.

Wiadomo, że wraz z wiekiem pojazdu zwiększa się jego usterkowość. I jeśli w przypadku aut trzy- czy pięcioletnich ich awarie zagrażające bezpieczeństwu odnotowywane są na poziomie 8-20 procent, to już dla aut powyżej 10 lat, liczba ta wzrasta nawet do 45%.

Niemcy szacują, że zły stan techniczny pojazdu przyczynia się do 7 procent wypadków. W Polsce oficjalnie mówi się o 0,12 procenta, jednak jak wynika z ankiet prowadzonych przez policjantów, uszkodzone auto powoduje jeden na dziesięć wypadków.

Jak się okazuje, za zły stan techniczny pojazdów bezpośrednio nie odpowiadają tylko kierowcy. Do wielu nieprawidłowości dochodzi podczas okresowych badań technicznych. W 1999 roku nastąpiło nastąpiło rozproszenie odpowiedzialności za ich prawidłowość. Zadanie sprawowania kontroli i organizowania pracy stacji kontroli pojazdów przeszło z wojewodów na starostów. Złagodzono obostrzenia wokół zawodu diagnosty. Obecnie uprawnienia do kontroli pojazdów posiada ok. 10 tysięcy osób, a na terenie kraju działa ok 4,7 tysiąca stacji kontroli pojazdów.

Według badań CEP po polskich drogach jeździ ponad 7 milionów pojazdów bez ważnych badań technicznych. W 2015 roku policjanci w wyniki kontroli drogowych zatrzymali prawie pół miliona dowodów rejestracyjnych pojazdów, które zagrażały bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ponad 150 tysięcy z nich nie posiadało ważnych badań technicznych.

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez NIK, starostwa nie wywiązywały się w należyty sposób z obowiązku kontrolowania stacji kontroli pojazdów. Niektóre stacje działały bez kontroli nawet kilkanaście lat. Nie sprawdzano wyposażenia stacji, warunków lokalowych, prawidłowości prowadzenia badań. Dodatkowo, starostwa powiatowe wydały z naruszeniem prawa uprawnienia do kontrolowania 86 diagnostom.

Na Warmii i Mazurach NIK skontrolowano stacje nadzorowane przez starostwa w Braniewie, Kętrzynie, Mrągowie i Gołdapi.

Diagnostom z regionu zarzucano między innymi brak odpowiedniej reakcji na stwierdzoną nieprawidłowość. W SKP w powiecie mrągowskim diagnosta, który wykrył niezgodność VINu pojazdu z tym wypisanym na dowodzie rejestracyjnym, nie zatrzymał dokumentu, tylko zwrócił go kierowcy i przerwał badanie. Dodatkowo, w tym samym starostwie, w 2015, dwie stacje, przez odpowiednio 11 i 4 dni, działały bez ważnych poświadczeń. Przeprowadziły w tym czasie 36 nielegalnych badań technicznych pojazdów. W powiecie braniewskim, w jednym z punktów kontroli pojazdów wykonano co najmniej 64 badania pojazdów uszkodzonym przyrządem do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdów. W Starostwie Kętrzyńskim okres przeprowadzenia kontroli na jednej z SKP został przekroczony o 7 miesięcy. Dodatkowo kontrole były dokumentowane powierzchownie. W Braniewie dopuszczono 7 pojazdów kontrolowanych niesprawnymi urządzeniami, między innymi tymi służącymi do pomiaru szczelności zbiornika gazu.

20 maja tego roku ma wejść w życie unijna Dyrektywa ujednolicająca system badań technicznych pojazdów. Docelowo badanie techniczne pojazdu ma być ważne i respektowane na terenie całej UE. Teoretycznie jesteśmy dobrze przygotowani do nowych przepisów, jednak najnowszy raport NIK pokazuje, że są to tylko pozory i potrzebujemy jeszcze czasu, żeby zbliżyć się do krajów zachodnich.

Bartosz Cudnoch
b.cudnoch@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kąkol #2217476 | 37.248.*.* 5 kwi 2017 18:23

  Na Rzepakowej ( na Dajtkach) od ponad 6 miesięcy stoi bardzo rozbity samochód.Właciciel ( o ile go auto posiada) powinien wrak oddac na złomowisko, albo schować do garażu lub trzymać na swojej posesji. Policja i straż miejska co rusz pojawia się na Dajtkach to dlaczego nie podejmuje interwencji ??? Nie chce się? Z lenistwa? A może to wrak koleżki ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2217277 | 5 kwi 2017 13:00

  A niby na jakie samochody ma być stać mieszkańców najbiedniejszego regionu Europy? Od poprawienia stanu gospodarki i tym samym poziomu życia obywateli trzeba zacząć. Niech sobie każdy władca nad biurkiem umieści wzorem Clintona napis " Gospodarka durniu" i tego się trzyma. Na kosztowne gadżety musimy sami zarobić a nie zachowywać się jak smarkacze co myślą jakoś to będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. OFF #2217135 | 77.252.*.* 5 kwi 2017 09:31

  A czym można jeździć ja się zarabia 8 zł za godzinę pracy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ciekawe #2217130 | 79.184.*.* 5 kwi 2017 09:22

   jakie inne uta nadają się na te dziurawe ulice i czkawkę światłową na skrzyżowaniach przecinanych tramwajami?

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ON #2217110 | 31.0.*.* 5 kwi 2017 08:54

   Kupiłem 4 dni temu auto 12 letnie i się cieszę ogromnie. Mnie na takie tylko stać i tak miałem sporo wyrzeczeń.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (17)