Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Czy harcerze pozbędą się Boga z Roty?

2017-03-30 15:08:12 (ost. akt: 2017-03-30 15:14:50)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Na początku kwietnia druhny i druhowie rozstrzygną, czy w Związku Harcerstwa Polskiego będą dwie wersje przyrzeczenia harcerskiego. Dotychczasowa ze służbą Bogu i druga, bez Boga, ale z dążeniem do sprawiedliwości i prawdy.

Wszystko zaczęło się cztery lata temu, kiedy harcerze zdecydowali o powołaniu zespołu ds. redakcji prawa i przyrzeczenia harcerskiego. Zespół miał znaleźć odpowiedź, jakie wartości zawarte w prawie harcerskim są dziś najistotniejsze w działaniach wychowawczych harcerstwa. Jakie zapisy powinny się zmienić? Ostatecznie przygotowano projekt przyrzeczenia i prawa harcerskiego, którym mają zająć się harcerze na 39. Nadzwyczajnym Zjedzie ZHP, który odbędzie się 7-9 kwietnia w Warszawie. Najwięcej emocji budzi sprawa dwóch rot przyrzeczenia.

Do tej pory harcerze ślubowali: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu". Teraz pojawiła się alternatywna wersja przyrzeczenia bez odwołania do Boga. I z godnie z propozycją do statutu zostałaby dodana alternatywna wersja roty: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, dążyć do sprawiedliwości i prawdy, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu".

Według zespołu ustanowienie wersji zawierającej odniesienie do wartości, przy jednoczesnym stosowaniu formy niezawierającej słowa „Bóg”, usankcjonuje przystępowanie do ZHP osób wyznających harcerskie wartości, które nie są gotowe na określenie swojego wyznania bądź też deklarują się jako ateiści.
Harcerze bez Boga? — To jest tylko propozycja, zmianą w statucie muszą zaakceptować delegaci — zauważa harcmistrz Dorota Jeżowska-Olszewska, skarbnik Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej. — Były takie głosy, że trzeba to zmienić, żeby nie było fikcji, że ktoś podczas składania ślubowania nie wypowiada niektórych słów roty. Podejrzewam, że to nie przejdzie. Jesteśmy otwarci dla wszystkie dzieci, nikomu nie każemy przysięgać na Boga, jeśli jest ateistą. Na pewno jednak nie będzie takiej sytuacji, że harcerze zostają bez Boga.

Hm. Lech Dobradin, który jest dziś szefem komisji rewizyjnej w Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, składał przeczenie harcerskie w 1948 roku na Polach Grunwaldzkich. I do dziś pamięta słowa roty. — Mam szczerą wolę pełnić służbę Bogu i ojczyźnie, nieść chętnie pomoc bliźniemu i być posłusznym prawu harcerskiemu. Tak mi dopomóż Bóg — recytuje rotę druh Dobradin. — Ta wersja była do 1949 roku.

Tyle lat, a tak dobrze pamięta słowa przysięgi? — Harcerzem jest się do śmierci i dalej, bo idzie się na wieczną wartę — zauważa hm. Dobradin.
Jak zapatruje się na wersję roty bez Boga? — Mnie to nie będzie przeszkadzać — mówi hm. Dobradin. — W związku są katolicy, prawosławni, są też osoby niewierzące. Ta wersja przyrzeczenia jest dla nich, choć teraz jak ktoś nie chciał mówić o służbie Bogu, to nie mówił tego, nie było przymusu. W tym wszystkim najważniejsza jest młodzież, jej wychowanie. I o tym trzeba pamiętać.

Ks. hm. Przemysław Przekop jest komendantem hufca w Ełku. I delegatem na zjazd. Pracował w zespole, który zajmował się przygotowaniem zmian w statucie.
— Czy będzie alternatywa rota czy nie, to jest decyzja zjazdu — mówi ks. hm. Przekop. — Ja będę głosował przeciw. Nie opracowaliśmy nowej wersji roty, ale sięgnęliśmy do wersji, która obowiązywała od zmian w kraju po 1989 roku do 1995 roku. Jeżeli skauting będzie bez Boga, wartości duchowych, to nie będzie skautingiem. Nie ma harcerstwa bez Boga.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gałąz #2233908 | 178.235.*.* 28 kwi 2017 18:35

  Jak wchodziliśmy do unii mieliśmy ją trzeźwić , a wyszło że to oni nas rozpijają. Przegłosowali ci dla których maksyma ,,przez trudy do gwiazd'', czy ,, ideały nie są po to by je zdobywać, lecz by do nich dążyć'' jest majakiem równie odległym jak woda na Marsie. Hedonistyczny ćwierć inteligencki element marginesu równający w dół, aroganckie, samolubne pokolenie pepsikoli i gumy do żucia, roszczeniowe, cieniackie podziargane chłoptasie w rurkach i pańcie o poglądach czy po kursach z ,,nigdy więcej'', kodów czy z innych krytyk politycznych. Takie co to jak nie wychleją, nie zapalą i nie zamoczą, to nie przeżyją, -tacy rządzą. Już widzę zastępowego ,,dojącego'' na wedrówce piwo przed wiejskim sklepem i wpatrzoną w niego dziatwę. Też będą chcieli być jak ON. Każdy kto twierdzi że musi wypić bo inaczej sie nie da, to wg mnie menel, żłób, gamoń i durne przepocone homąto. Czekam na pozwolenie na papierosa do kawy czy na pierwszy raz przed ślubem. I oczywiście, w czasie wojny na błyskawiczną, w miarę sprawną dezercję na stronę wroga - także. Bo jak nie daję rady, jest ciężko, brak czipsów, prezerwatyw i piwa to o co wam k...urde chodzi ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. podziwiam #2215073 | 83.31.*.* 2 kwi 2017 05:57

  Co wy wszyscy z tym bogiem ? anioł diabły piekło niebo, co to jest ? kiedy się to wszystko skończy ? Świat fikcji zabobonu i bajek o raju i niebie . Ksiądz na tym wszystkim dupę tuczy i to wszystko .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Druch #2215059 | 91.94.*.* 2 kwi 2017 02:39

  Proponuję zmienić nazwę ZHP na Związek Hu...a Polskiego. Czy wam palanty, wpoił ktoś co znaczy Bóg, Honor i Ojczyzna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. O co cały amabaras #2214566 | 91.233.*.* 1 kwi 2017 10:46

  Po prostu podczas przyrzeczenia wprowadzic dwie końcówki jedną z bogiem , druga bez Boga. odczytac pierwszą i słowo przyrzekam mówią wierzący , następnie odczytać drugą i słowo Przyrzekam mówia niewierzący i inni któórym to słowo nie odpowiada . mozna to załatwić bez niepotrzebnych emocji i wprowadzania totalnych fikcji. Do 1949 r. nawet Bierut kończył ślubowania prezydenckie słowami "tak mi dopomóz Bóg ' a w formacjach kbw , MO i UB obowiazywała komenda "do modlitwy" podczas apelu wieczornego. natomiast teraz nie twórzmuy fikcji tylko tak jak napisałem wprowadzić odczytanie dwóch zakończeń roty przyrzeczenia i każdy przrzeknie na zgodne ze swoim sumieniem. Nie ma o co znowu kłocić narodu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. spoko #2214535 | 83.21.*.* 1 kwi 2017 09:33

  Boga ma sie w sercu ,a nie w oknie ,nad drzwiami ,na języku....nawet w średniowieczu nie było takich szopek jak teraz w Polsce. Osobiscie podziwiam firme kler-wyciaga miliardy od głupkowatego narodu ....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (32)