Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Nie samą drogą sołtys żyje

2017-02-27 08:58:46 (ost. akt: 2017-02-27 13:35:44)
Laureaci zeszłorocznego plebiscytu.

Laureaci zeszłorocznego plebiscytu.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W nocy minął termin zgłaszania sołtysów do naszego plebiscytu na Supersołtysa 2017. Wśród kandydatów w czołówce rankingu nie brakuje tych z sołectw 100-osobowych i tych liczących kilka tysięcy. Kto będzie tym najpopularniejszym?

W Zakrzewcu w powiecie braniewskim mieszka zaledwie ok. 100 mieszkańców. Jakie są ich problemy? — Ten główny to brak pieniędzy — tłumaczy sołtys Krzysztof Łacman, który wczoraj zajmował wysokie czwarte miejsce w rankingu regionalnym. — Mieszkańcy często zwracają uwagę na kwestię dróg. Ja staram się w gminie walczyć o poprawienie ich stanu, ale zawsze rozbija się o to samo — pieniądze.

Ale nie samą drogą człowiek żyje. — Chciałbym, żeby ludzie w Zakrzewcu nie czuli się gorsi — tłumaczy sołtys. — Bo to wcale nie jest koniec świata. Tu działa internet, tu można organizować zabawy i festyny. Ludzie byli bardzo wdzięczni, kiedy udało się zorganizować zabawę na Dzień Dziecka, bo nikt wcześniej nie wpadł na taki prosty pomysł, żeby zamówić dmuchane zabawki i zrobić konkursy. Pieniędzy może nie jest za wiele, ale tu też można coś fajnego robić. Miałem spore obawy, gdy zostawałem sołtysem, ale odnoszę wrażenie, że ludziom podobają się moje działania.

W malowniczym Wieprzu nad Jeziorakiem mieszka ok. 80 osób. — Ale w całym sołectwie mamy ponad 200 osób uprawnionych do głosowania — mówi Jolanta Niesiobędzka, sołtyska Wieprza (wczoraj miejsce 8. w naszym rankingu).
W Wieprzu brak pracy jest podstawowym problemem, ale na to choćby najbardziej zaradny sołtys nie pomoże. Można natomiast tchnąć życie w miejscowość inaczej.

— Staramy się uporządkować miejscowość i jej otoczenie — mówi sołtyska. — Udało nam się zagospodarować jeden z budynków i zorganizować w nim siłownię, a także utworzyć nowe plaże i pomosty. Wyczyściliśmy także siedem kilometrów pobocza drogi z krzaków, bo zarząd dróg o nas zapomniał. Ale to mieszkańcy działają, ja jestem tylko... natchnieniem.

Latem malowniczy Wieprz odwiedza mnóstwo turystów. — Szkoda tylko, że zapominają o sobie posprzątać, choćby na wyspie Bukowiec, i musimy to robić za nich — mówi Jolanta Niesiobędzka.

Jednym z większych sołectw, w naszym wczorajszym TOP 10 jest Jamielnik w gminie Nowe Miasto Lubawskie, którym zarządza sołtys Michał Kamiński (siódmy w rankingu). — To druga miejscowość gminy — mówi. — Mieszkańców tak dużej miejscowości niełatwo zaktywizować, ale udaje nam się robić różne imprezy, choćby noc świętojańska.

Duża miejscowość to różnorodne problemy, ale jak się okazuje podobne. — Budowa dróg, odwodnień — wylicza sołtys. — Niby to nie nasze kompetencje, ale jesteśmy takim łącznikiem pomiędzy mieszkańcami a gminą. Staram się pomagać, jak mogę. Jako architekt za darmo przygotowałem projekt rozbudowy remizy OSP.

Największe sołectwo w TOP 10 to Biskupiec Pomorski. — Mamy 2300 osób — mówi sołtys Andrzej Plichta, 9. w rankingu. — Ale większość z nich znam, jestem tu od 1953 roku, a od 7 lat sołtysuję. Cieszę się, że ktoś na mnie zagłosował w plebiscycie.

Jakie są problemy dużego sołectwa? — Ostatnio... wrony, które mocno brudzą naszą alejkę przy szkole, a są pod ochroną — mówi sołtys i tłumaczy, że sołtys to gospodarz, który ma dbać o wygląd miejscowości. — W tym roku mamy po raz pierwszy fundusz sołecki, więc otwierają się ciekawe możliwości — dodaje. — Będziemy tworzyć siłownię pod gołym niebem.

Głosowanie w naszym plebiscycie na Supersołtysa 2017 potrwa do 3 marca. Listę kandydatów znajdziecie państwo również na stronach internetowych tygodników regionalnych. Na kandydatów głosujemy, wysyłając sms-y. Koszt jednego to 1,23 zł z VAT.

Państwa głosami wybierzemy Supersołtysów danych powiatów, a sołtys, który otrzyma najwięcej głosów w regionie otrzyma tytuł Supersołtysa 2017 województwa.

TOP 10 Z POWIATU OLSZTYŃSKIEGO

1. Kazimierz Biegacki, Wipsowo
SMS o treści go.nps.39 pod numer 7148

2. Agnieszka Panfil-Korzeniewska, Ostrzeszewo
SMS o treści go.nps.18 pod numer 7148

3. Adam Perczyński, Wójtowo
SMS o treści go.nps.1 pod numer 7148

4. Marek Wyrębiak, Świątki
SMS o treści go.nps.13 pod numer 7148

5. Krystyna Łowczyk, Nowa Wieś Mała
SMS o treści go.nps.3 pod numer 7148

6. Arkadiusz Krezymon, Dąbrówka Wielka
SMS o treści go.nps.15 pod numer 7148

7. Krystyna Szter Kaplityny
SMS o treści go.nps.24 pod numer 7148

8. Anna Sadrina-Ostrowska, Różnowo
SMS o treści go.nps.22 pod numer 7148

9. Bogumiła Brewka, Bukwałd
SMS o treści go.nps.21 pod numer 7148

10. Zbigniew Duch, Sętal
SMS o treści go.nps.4 pod numer 7148


TOP 10 Z REGIONU

1. Teresa Walczak, Wielimowo
SMS o treści gs.nps.47 pod numer 71051

2. Barbara Kotlińska, Sorkwity
SMS o treści km.nps.13 pod numer 71051

3. Irena Klinicka, Szwarcenowo
SMS o treści nw.nps.58 pod numer 71160

4. Krzysztof Łacman, Zakrzewiec
SMS o treści ikat.nps.39 pod numer 71601

5. Władysław Kowalczyk, Napiwoda
SMS o treści gn.nps.3 pod numer 7148

6. Ziółkowski Grzegorz, Wielkie Bałówki
SMS o treści nw.nps.48 pod numer 71160

7. Michał Kamiński, Jamielnik
SMS o treści nw.nps.23 pod numer 71160

8. Jolanta Niesiobędzka, Wieprz
SMS o treści gi.nps.22 pod numer 7148

9. Andrzej Plichta, Biskupiec
SMS o treści nw.nps.55 pod numer 71160

10. Jerzy Głowacki, Frygnowo
SMS o treści gs.nps.3 pod numer 71051


*Dane z wczoraj z godz. 14.40

RANKING REGIONALNY


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Łukasz Wieliczko

Polub nas na Facebooku: