Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Centaurus może zrewolucjonizować obraz Warmii i Mazur

2017-02-15 00:00:00 (ost. akt: 2017-02-15 09:17:20)

Autor zdjęcia: Euro Styl

To w murach olsztyńskiego zamku Mikołaj Kopernik spisał tekst pierwszej księgi "O obrotach sfer niebieskich", która jak wiadomo, była rewolucyjna... Czy powstający w Olsztynie Centaurus, nawiązujący swą nazwą do gwiazdozbioru nieba południowego zrewolucjonizuje oblicze stolicy Warmii i Mazur?

Budynki o wysokości 17 i 18 pięter, mieszkania, biura, lokale usługowe oraz hotel znanej międzynarodowej sieci. Tak w skrócie można scharakteryzować wielofunkcyjny kompleks, który powstaje w Olsztynie. Jego projekt wyszedł spod ręki Andrzeja Kapuścika architekta znanego między innymi z gdyńskich wież Sea Towers oraz gmachu Banku Handlowego w Katowicach.

— Zależało nam na tym, aby Centaurus był projektem nietuzinkowym, takim, który zapamiętuje się na zawsze i oczywiście najwyższej jakości — mówi Grzegorz Mikołajczyk, dyrektor ds. rozwoju trójmiejskiego dewelopera EURO STYL, który realizuje inwestycję. — Wiedząc jakim symbolem stały się Sea Towers w Gdyni, zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy właśnie ich autora. Zaprojektowanie takiego budynku wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale również naprawdę dużej odwagi i charyzmy. Obie te cechy bez wątpienia charakteryzują Andrzeja Kapuścika.

Jak zmienić oblicze miasta? Jedna z odpowiedzi brzmi: wybudować architektoniczną ikonę. Dla Olsztyna to niewątpliwie szansa na uzyskanie bardziej wyrazistego charakteru. Dowodem na to, że stolica Warmii i Mazur się rozwija, są nowoczesne projekty zrealizowane w ostatnich latach, takie jak olsztyńska filharmonia, port lotniczy czy Galeria Warmińska. Nawiązujący swą nazwą do gwiazdozbioru kompleks ma być kolejnym wyróżniającym się obiektem na mapie Olsztyna, gdzie przez kilka lat administratorem był Mikołaj Kopernik. Budynek wpisuje się w klimat miasta, gdzie słynny astronom spędził niemal sześć lat! To w murach olsztyńskiego zamku spisał tekst pierwszej księgi "O obrotach sfer niebieskich", rewolucyjnego dzieła, które "wstrzymało Słońce i pchnęło z posad Ziemię".

Nazwa kompleksu to nie jedyne odwołanie do kosmosu… Co ciekawe, przy Centaurusie ma powstać Aleja Zdobywców Kosmosu, która będzie prowadziła od skrzyżowania ulicy Głowackiego i alei Piłsudskiego aż do schodów stanowiących przedproże Olsztyńskiego Planetarium. Stąd Centaurus swoją nazwą wpisuje się również w architektoniczne otoczenie i jego funkcje.


Wielofunkcyjność to słowo klucz nowej olsztyńskiej inwestycji. Dzięki połączeniu kilku funkcji obiekt ma tętnić życiem przez cały czas. Centralną częścią będzie wewnętrzny dziedziniec z punktami usługowymi oraz restauracjami, które będą świadczyły usługi dla użytkowników obiektu, a także mieszkańców Olsztyna.

Jego atutem jest również doskonała lokalizacja, bo powstaje w centrum miasta. Jest więc szansa na to, że stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Olsztynie i swego rodzaju nowoczesnym centrum miasta.

— Na to liczymy — mówi Grzegorz Mikołajczyk. — To naprawdę wyjątkowy, oryginalny projekt, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Dzięki połączeniu funkcji mieszkaniowej, biurowej, usługowej i hotelowej obiekt będzie żył przez całą dobę. Myślę, że będzie miejscem spotkań wypełnionym pozytywną energią mieszkańców i gości odwiedzających Olsztyn.W części mieszkalnej kompleksu znajdą się łącznie 172 mieszkania i apartamenty z widokiem na stare miasto oraz okoliczne jeziora i lasy. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać funkcjonalne mieszkanie lub apartament z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak klimatyzacja, system sygnalizacji włamania i napadu czy termoregulatory z możliwością ustawiania temperatury na każdy dzień tygodnia.

— Wszystkie lokale mieszkalne wyposażone będą w drzwi o zwiększonej odporności na włamanie i wyjątkowo trwałą stolarkę okienną chroniącą przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi — mówi dyrektor ds. rozwoju EURO STYL. — Już po przekroczeniu progu drzwi wejściowych do budynków mieszkalnych ukaże się reprezentacyjne lobby recepcyjne i klatka schodowa wykonana z dbałością o każdy szczegół.

Kompleks Centaurus to również wspomniana część hotelowa z ponad stu pokojami. Już został wybrany operator, który będzie nią zarządzał.


— Mamy podpisaną umowę z dzierżawcą, który planuje w kompleksie prowadzić trzygwiazdkowy hotel międzynarodowej sieci marki Hampton by Hilton — mówi Grzegorz Mikołajczyk. — Marka ta gwarantuje gościom wysoki standard.

W budynku obok znajdą się nowoczesne kondygnacje biurowe o powierzchni przekraczającej 1 200 mkw. umożliwiające elastyczną aranżację wnętrz. Na parterze budynku biurowego oraz przy dziedzińcu znajdzie się strefa usługowa, w której przewidziano miejsce na siłownię, restaurację, gabinety fryzjerskie, kosmetyczne oraz SPA. Pod kompleksem znajdzie się dwupoziomowa hala garażowa.Polub nas na Facebooku: