środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

"Syndrom biedaka" na Warmii i Mazurach? GUS wyliczył symptomy

2017-01-31 18:10:40 (ost. akt: 2017-01-31 18:16:53)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: pixabay.com

Brak pieniędzy na wakacje, na zakup leków, na żywność czy złe warunki mieszkaniowe. To tylko niektóre z 30 symptomów złych warunków życia. A te (czyli najwyższa stopa ubóstwa warunków życia) najczęściej obserwowane były m. in. w naszym województwie.

Według danych GUS w 2015 roku w Polsce było 14 proc. gospodarstw domowych z dochodami poniżej przyjętej granicy ubóstwa (w 2015 r. próg ten dla gospodarstwa jednoosobowego odpowiadał kwocie 1043 zł). Złe warunki życia (najwyższa stopa ubóstwa warunków życia) najczęściej obserwowane były wśród gospodarstw domowych na terenie m. in. Warmii i Mazur.

Według raportu przygotowanego na podstawie Badania Spójności Społecznej w pierwszej połowie 2015 r. za zagrożone ubóstwem uznano te gospodarstwa domowe, w których zaobserwowano co najmniej 10 z 30 przejawów (symptomów) złych warunków życia.

Poniżej podajemy listę tych symptomów. Czy doświadczacie niektórych lub większość z nich? Piszcie w komentarzach.

Symptomy złych warunków życia: brak pieniędzy na przynajmniej jeden tydzień wakacji raz w roku, brak pieniędzy na rozrywkę (wyjście do kina, teatru, restauracji, na koncert itp.), brak możliwości utrzymania odpowiedniej temperatury w mieszkaniu (niewystarczająco ciepłe w zimie, niewystarczająco chłodne w lecie), mieszkanie zbyt małe lub nie każda osoba dorosła ma samodzielny pokój lub wydzielone w mieszkaniu swoje stałe miejsce do odpoczynku, nauki i pracy, brak pieniędzy na wymianę zużytych mebli, brak pieniędzy na wizyty u lekarzy specjalistów lub lekarza dentysty, mieszkanie usytuowane: w hałaśliwym otoczeniu, w rejonie o skażonym środowisku naturalnym, mieszkanie ciemne, wilgotne.

Pozostałe, rzadziej występujące symptomy to:
brak zainstalowanego ogrzewania lub występowanie pieca na opał (na węgiel, drewno, trociny), brak pieniędzy na zakup książek lub prasy, gospodarstwo nie może sobie pozwolić na zaproszenie raz w miesiącu swojej rodziny lub przyjaciół na obiad, kolację lub inny poczęstunek, złe warunki sanitarne (brak wody bieżącej, w tym ciepłej, łazienki, toalety), brak pieniędzy na zakup leków, brak kuchenki mikrofalowej lub wielofunkcyjnego robota kuchennego, gospodarstwo nie może sobie pozwolić na ofiarowanie swoim najbliższym prezentów przynajmniej raz w roku, brak samochodu z przyczyn finansowych, brak pieniędzy na zakup obuwia, odzieży, pościeli, brak dostępu do Internetu z przyczyn finansowych, a także brak komputera z przyczyn finansowych.

Jeszcze rzadziej spotykane symptomy:
brak pieniędzy na żywność (rezygnacja z jedzenia mięsa, świeżych owoców, warzyw), zły stan instalacji elektrycznej lub jej brak, brak odtwarzacza CD, DVD, MP3, telewizji kablowej lub satelitarnej z przyczyn finansowych, złe warunki mieszkaniowe, złe wyposażenie gospodarstwa w dobra trwałe, brak radia lub telewizora z przyczyn finansowych, brak pralki z przyczyn finansowych, brak odkurzacza z przyczyn finansowych, konieczność rezygnacji ze względu na brak pieniędzy z któregoś z podstawowych posiłków (śniadania, obiadu lub kolacji),
brak telefonu (stacjonarnego, komórkowego) z przyczyn finansowych, brak lodówki, chłodziarki z przyczyn finansowych.

Źródło: Kurier PAP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. po. pie. #2172943 | 83.24.*.* 2 lut 2017 05:58

  Na kościół katolicki i na spasionych księży idą miliardy z budżetu , dla tej specjalnej grupy pasożytów nigdy nic nie brakowało , pieniądze na zabobon zawsze są . Co to ku..a jest ? fikcja żyje w dostatku a rzeczywistość głoduje , to to jest jakieś po..........e . Dadzą gangsterowi rydzykowi a szpitalom czy dzieciom z biedula nie , to jest chore i nie normalne !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Szczytno #2172928 | 88.199.*.* 2 lut 2017 00:05

   Bardzo smutne są takie wiadomości. Sam jestem w pierwszej grupie :( Pracuję od ukończenia szkoły średniej, sam sobie zarobiłem na studia, na prawo jazdy, zarobiłem sobie też na stary sypiący się samochód żebym mógł dojeżdżać do pracy ale niestety mój poziom życia pozostawia wiele do życzenia. Jest mi smutno gdy widzę ludzi którzy pracują od rana do wieczora i to często pracują bardzo ciężko i do wypłaty dostają 1400 zł. Sam zarabiam podobne pieniądze. W mazurskich miejscowościach nie ma pracy a jak jest to rozkładanie towaru w marketach w nocy :( Przykro mi też czytać wiadomości gdzie ludzie piszą że we Wrocławiu nie ma rąk do pracy że ludzie nie chcą pracować za 3500 zł na rękę (produkcja) i że pracodawcy muszą zatrudniać Ukraińców :( Ech... Podział na Polskę A i B jest wiecznie aktualny, nasz rejon niestety się nie rozwija pod względem gospodarczym. Teraz tylko dobrze się żyje urzędnikom a o tych zwykłych ludziach co ich pensja wpływa na PKB nikt nie pamięta. Strajkują tylko Ci z budżetówki a my co? my musimy iść pracować bo za strajk zaraz wylecimy z pracy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. miał, miał #2172906 | 91.94.*.* 1 lut 2017 23:22

   coś ty kocie(KOD-zie ?) Nie wiem jak to k.. PISać Chcieliście butelkę mleczka, została mala miseczka. Jestem za wystąpieniem z UE, bo limit na łowione myszy zmusza mnie do żebrania pod POLO lub BIEDĄ! Natura2000 każe mi latać z woreczkiem na gówno, którego wszedzie pełno. Bede sral do każdej piaskownicy,żeby wójt, wójtowa widzieli co myśla miałczący wyborcy. Miał Miał.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ewka #2172793 | 178.235.*.* 1 lut 2017 20:02

   Ostróda cierpi przynajmniej na połowę tych symptomów. Ja myślałam, że ze swoją emeryturą ze szkoły żyję normalnie, bo w mojej rodzinie i wśród znajomych są ludzie z niższym dochodem, a tu niespodzianka-z pierwszej grupy symptomów spełniam wszystkie warunki! Mam 40 lat pracy za sobą, studia, dwie podyplomówki, i tylko o zdrowie proszę, bo chorować nie miałabym za co!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. cum #2172775 | 83.11.*.* 1 lut 2017 19:45

   Nie pierd...kretynie bez sensu.Co ma samorząd do poziomu życia ? Dostaje sie wiecej? ile za ile godzin,jakim kosztem? Połowa pracujacych w Polsce pracuje by ledwo przeżyc i cierpi na syndrom biedaka.Chyba ze kilkuletnie auto z dojechanym silnikiem to luksus.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)