Quantcast

środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

To kobiety zmieniają polską wieś

2017-01-27 00:02:00 (ost. akt: 2017-03-03 20:24:30)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu

W potocznej, miejskiej świadomości Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonują często jako jakiś dziwoląg, pseudofolklorystyczny relikt z minionej epoki. Tymczasem Koła to dzisiaj organizacja zrzeszająca aktywne mieszkanki wsi, które działają na rzecz swoich społeczności lokalnych.

Z jednej strony promują przedsiębiorczość kobiet, zdobywają pieniądze z programów unijnych i dążą do poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich. Z drugiej działają na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich. Takich Gospodyń jest w Polsce około 700 tysięcy. W naszym tregionie działa kilkadziesiąt Kół.

W mediach wiele mówi się o społeczeństwie obywatelskim. Głównie jednak w kontekście wielkich miast. A tak naprawdę zdolne do samoorganizacji i aktywne społeczności spotkać możemy głównie na wsiach i w małych miasteczkach. To tam działają prawdziwe wspólnoty obywatelskie. Takie jak Koła Gospodyń Wiejskich. To wspaniały fenomen społeczny i kulturalny.

Pierwsze koło powstało 4 marca 1866 roku w Piasecznie na Pomorzu Gdańskim. Nosiło nazwę „Towarzystwo Gospodyń”. Nazwa „Koło Gospodyń Wiejskich” po raz pierwszy pojawiła się w 1877 roku we wsi Janisławice koło Łodzi. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę: „Koło Gospodyń Wiejskich”. I używają jej do dziś.

Koła Gospodyń Wiejskich bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Co jest celem działalności ich działalności?

1. Rozwijanie przedsiębiorczości kobiet oraz zwiększanie ich uczestnictwa w społecznym, kulturalnym i ekonomicznym życiu polskiej wsi
2. Pomoc rodzinom wiejskim w wychowaniu i kształceniu dzieci i młodzieży,
3. Działaniu na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich

Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich rzadko są bohaterkami uroczystości, bo zwykle służą innym, wspierają swoje lokalne wspólnoty i ojczyzny. Właśnie dlatego zorganizowalismy plebiscyt na najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w naszym regionie. Chcemy pokazać jak wiele robia dla dobra swoich wspólnot.

Zasady naszego plebiscytu na "Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich"

1. Kandydatury na "Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich" województwa warmińsko-mazurskiego mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje Gazety Olsztyńskiej/Dziennika Elbląskiego oraz tygodników wydawanych przez Grupę WM: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Uzasadnienia mile widzine.
2. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02. 2017 roku o godzinie 23.59
3. Głosujemywysyłając smsy. Koszt jednego sms’a wynosi 1,23 zł brutto. Głosowanie rozpocznie się 27.01 2017 r. i potrwa do 3 marca 2017 r. do godz. 23.59
4. Tytuł "Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich" województwa warmińsko-mazurskiego otrzyma Koło, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejne Koło, które otrzyma największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu otrzyma tytuł Srebrnego, a trzy kolejne Brązowego Koła.
6. W powiatach, gdzie będzie zgłoszonych 7 i więcej kół wyłonimy dodatkowo 3 laureatów powiatowych.

Regulamin: kliknij tutaj

Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także