Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Wygaszanie gimnazjów: zwolnień nie da się uniknąć

2017-01-16 07:06:30 (ost. akt: 2017-01-16 07:16:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: WB

W prywatnych i społecznych gimnazjach uczy się co trzeci olsztyński gimnazjalista. Te szkoły czeka nie lada wyzwanie: przekształcić się lub zlikwidować tak, żeby zminimalizować straty w ludziach. Już wiadomo, że zwolnień się nie uniknie.

Zobacz także: Jak będzie wyglądała reforma edukacji w Olsztynie? Zdjęcie jest ilustracją treści Prezydent Piotr Grzymowicz, wiceprezydent Jarosław Słoma i dyrektor Wydziału Edukacji Mariusz Badura spotkali się rano z przedstawicielami mediów, żeby...
Rządowe obietnice dotyczące likwidacji gimnazjów niedługo staną się faktem. Prezydent Andrzej Duda swoim podpisem przypieczętował rewolucję. Od września rozpocznie się wygaszanie gimnazjów i powrót do ośmioletniej podstawówki.

Taki los podzielą nie tylko gimnazja prowadzone przez samorządy, ale też prywatne i społeczne.

Zdaniem prezydenta Olsztyna szkoły stały się zakładnikami obietnic, które padły we kampanii wyborczej. Miasto będzie musiało się nieźle natrudzić, żeby tej zmianie towarzyszyło jak najmniej zwolnień wśród nauczycieli.
W wyjątkowo trudnej sytuacji znalazły się gimnazja, które muszą zdecydować albo o samolikwidacji, albo przekształceniu w szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe. Według wyliczeń ratusza, uczy się w nich nawet jedna trzecia olsztyńskich gimnazjalistów.

Gimnazjów prowadzonych przez miasto jest 13. Pozostałych, według różnych spisów, nawet 19. Los zatrudnionych tam nauczycieli pozostaje niepewny.
— Już dziś możemy założyć, że w najgorszej wersji wydarzeń pracę straci u nas nawet 12 nauczycieli — przyznaje Janusz Rączkiewicz, dyrektor Gimnazjum nr 3 i XI LO. — Poruszamy się jeszcze po omacku. Nie wiem, jak szkoła będzie funkcjonowała ani jak będzie wyglądało jej finansowanie.

Wiadomo natomiast, że gimnazjum kierowane przez Janusza Rączkiewicza przekształci się w podstawówkę. Najmłodsze dzieci zostaną oddzielone od młodzieży z najstarszych klas, ale będą w tym samym budynku. Liceum pozostanie bez zmian.

Nie udało nam się dowiedzieć, jak sobie poradzi z reformą Gimnazjum dla Dorosłych K. L. J. Mocarscy. Właścicielka Katarzyna Mocarska poinformowała nas tylko, że decyzje w sprawie funkcjonowania szkoły jeszcze nie zapadła i odmówiła dalszych komentarzy. Olsztyńskie katolickie Gimnazjum nr 22 rozważa dwie możliwości: włączenie gimnazjum do podstawówki lub do liceum.
— Jesteśmy w idealnej sytuacji, bo mamy dwa budynki — usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły.

Dyrekcja gimnazjum będzie starała się tak manewrować kadrą, żeby do zwolnień nie doszło.

A jak sobie poradzą szkoły w regionie? Dokładnie tak jak gimnazja olsztyńskie: te, które mogą, przekształcą się w szkoły innego typu. Na przykład Salezjańskie Gimnazjum Niepubliczne w Ostródzie przekształci się w podstawówkę. Szczegóły tej zamiany będą znane po feriach zimowych.

W Niepublicznym Gimnazjum Akademickim w Elblągu dyrekcja nie obawia się zwolnień. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w szkole zamiast redukcji etatów, mogą się wręcz pojawić nowe miejsca pracy. Szkoła powstała pięć lat temu. Dlatego dyrekcja była ostrożna w zatrudnianiu kadry, bo placówka dopiero się rozwijała. Teraz po reformie pracę znajdzie tam więcej nauczycieli.

Katarzyna GuzewiczPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. v #2161523 | 88.156.*.* 17 sty 2017 10:09

  Jaki rząd, taka reforma

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. układy dyrektorski #2161516 | 88.220.*.* 17 sty 2017 10:01

  Dlaczego miasto Olsztyn, próbuje niszczyć Gimnazjum nr 13 a faworyzuje np SP 34 w Olsztynie. Likwidując jedno z najlepszych gimnazum nie zwraca się uwagi na dobrą kadre pedagogiczną !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. On #2161315 | 81.190.*.* 16 sty 2017 22:12

  Są ludzie, którzy nienawidzą wszystkich. Artykuł o księżach - nienawiść, o tramwajach - żółć, o policji - hejt, o remontach - piana, o nauczycielach - ta sama reakcja. O czymkolwiek, nawet lotnisku w Szymanach. Nie mam pojęcia, skąd to się bierze. Weźcie jakąś mądrą książkę, pobawcie się ze swoim dzieckiem, poćwiczcie, pomódlcie się. Róbcie coś pozytywnego. Potem jak mają dzieciaki takich rodziców być normalne w szkole. Przekazujecie im swoje geny, nastawienie, nienawiść. Żyje się za krótko, żeby tak mitrężyć czas. A poza tym: społeczeństwo potrzebuje bardzo różnych ludzi. I z marketu, i Gienka z budowy, i nauczycieli. Macie z kim zostawić swoich "następców tronu".

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Icku #2161289 | 94.234.*.* 16 sty 2017 21:37

  A czego to oni uczą w tych szkołach,chyba chlania alkoholiki po zaocznych

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. icek #2161136 | 151.248.*.* 16 sty 2017 18:39

  Budują fabryki płyt w Warmińsko Mazurskim to ich zatrudnią.Innych uczą to sami się nauczą

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (30)