Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Piątek trzynastego - jesteś przesądny? Przeczytaj rozmowę z socjologiem i rozwiąż nasz quiz

2017-01-13 08:47:06 (ost. akt: 2017-01-13 09:02:00)

Autor zdjęcia: flickr.com

Czy w piątek trzynastego jesteście ostrożniejsi? Unikacie przechodzenia pod drabinami i czarnych kotów? Żeby przekonać się, czy jesteście przesądni rozwiążcie nasz quiz!

Czy piątek trzynastego jest pechowym dniem i czy rzeczywiście powinniśmy mieć się dzisiaj na baczności? O przesądach rozmawiamy z dr. Jackiem Poniedziałkiem, socjologiem z UWM.

— Wierzy pan w jakieś przesądy? Pecha w dni takie jak piątek trzynastego lub nieszczęście po tym, jak kot przebiegnie nam drogę?
— Nie. Jako człowiek nauki nie mogę mieć przesądów, zaprzeczałoby to etyce badawczej. Tu trzeba wierzyć w szkiełko i oko, a nie w różnego rodzaju gusła.

— Oczywiście. Są jednak osoby, które mocno wierzą w takie rzeczy, jak to, że dzisiejszy dzień przynosi pecha. Czy przez to piątek trzynastego rzeczywiście może być dla nich przez to pechowy?
— Istnieje coś takiego jak samospełniająca się przepowiednia. Jeśli ktoś wierzy, że będzie miał nieszczęście, to np. potknie się i zinterpretuje to jako nieszczęście. Wszystko będzie podporządkowywać temu, żeby zachować spójność kognitywną. Czyli żeby to, w co wierzy, okazywało się tego warte. Ludzie wierząc w różnego rodzaju przesądy będą interpretować swoje wierzenia tak, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że są one nie tyle przesądami, co sądami prawdziwymi, odnoszącymi się do rzeczywistości.


Pamiętacie, jak babcia mówiła wam, żeby nie otwierać parasola w domu albo żeby złapać się za guzik, jak zobaczycie kominiarza? Przygotowaliśmy dla was quiz, składający się z 13 pytań - specjalnie na piątek 13-go.

Chcesz przekonać się, czy dobrze znasz przesądy? Rozwiąż nasz quiz!
przejdź do quizu Sprawdź co wiesz o przesądach Sprawdź się w naszym quizie!


— Czyli z czegoś co jest nieprawdziwe, swoją postawą zrobią z tego coś prawdziwego. I przesąd stanie się dla nich prawdą.
— Przesąd to operacja myślowa, która jest oceną rzeczywistości. Jest to też coś, co jest niesprawdzalne, nie ma oparcia w rzeczywistości empirycznej.
Co warto zauważyć, człowiek zawsze wymyślał sobie różne obrazy świata tylko po to, żeby ułatwić sobie funkcjonowanie w świecie. Jest to rzecz, która po prostu towarzyszy nam od początku: obrabianie rzeczywistości za pomocą takich kategorii myślowych, które nie tyle odnoszą się do sprawdzalnej empirycznie wiedzy, co do pewnych wyobrażeń, wizji, mitów, opowieści.

— Skąd się wzięły przesądy?
— Człowiek jest istotą symboliczną, która tworzy obraz świata poprzez różnego rodzaju opowieści. Przesądy są swego rodzaju elementem opowieści o świecie, a także integralną częścią kultury, w której się socjalizujemy. Kiedy to robimy, uczymy się całego zasoby wiedzy kulturowej, włącznie z różnego rodzaju przesądami, obyczajami i gusłami.

— Użył pan wcześniej słowa "ułatwia". Czy przesądy właśnie ułatwiają czy utrudniają nam funkcjonowanie?
— Myślenie stereotypowe (za pomocą przesądów) nam wszystkim ułatwia funkcjonowanie w świecie. Tak jak mówiłem, jesteśmy istotami, które myślą w sposób symboliczno-magiczny. Nie twierdzę, że komuś jest łatwiej bądź trudniej w życiu, tylko nam wszystkim jako istotom jest po prostu łatwiej funkcjonować w świecie, jeżeli mamy niesprawdzalne empirycznie wizje świata. Funkcjonowanie w skrajnie zracjonalizowanej rzeczywistości byłoby nie tylko niemożliwe, ale także okropnie okrutne. Prawda? Ludzie sobie ułatwiają funkcjonowanie poprzez myślenia magicznego, bo przesądy są jego elementem, które we współczesnym świecie ma się całkiem dobrze.

ez / ad

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janina wagina #2159146 | 188.146.*.* 13 sty 2017 14:33

  jak w pt 13 widze czarnego kota to sikam na niego i pech znika

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 1234567890 #2159083 | 37.47.*.* 13 sty 2017 12:53

   Piątek 13 to data pojmania na rozkaz głowy Kościoła templariuszów i spalenia ich na stosie i przejęcia ich majatków w 1....r.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. gosc #2158939 | 93.105.*.* 13 sty 2017 10:34

    nedza, nawet nie wiecie skad sie wzial ten feralny dzien ,a mnie sie niechce dluzej pisac.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz