Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Smog dusi południe kraju. Czy nam też zagraża?

2017-01-09 07:12:00 (ost. akt: 2017-01-08 20:37:14)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Prof. Zbigniew Endler, ekolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, o smogu, który dusi już nie tylko południe Polski, ale także mieszkańców Warmii i Mazur, czyli wydawałoby się najczystszego regionu w kraju.

— Mamy alert smogowy. I to już nie tylko Kraków i południe kraju, zaczyna dusić też inne miasta w Polsce. Czy dopadnie też Olsztyn?

— W Olsztynie też jest. To bardzo dobrze widać na białych samochodach jak pada deszcz czy śnieg. Opady wypłukują bowiem z przyziemnej warstwy atmosfery wszystkie duże cząstki pyłowe sadzy. I gołym okiem widać na maskach czarno-szary osad.

— Co jest przyczyną smogu? 

— Nasz stary system ogrzewania, który jest oparty na węglu. Do tego dochodzą kominki, w których spala się różne rzeczy, i oczywiście komunikacja. Pod względem struktury emisji pyłowych i gazowych dogoniliśmy już Niemcy, gdzie sprawcą 53 proc. zanieczyszczeń powietrza jest komunikacja. U nas powodem nieszczęście są stare silniki diesla. To przyczyna, że do atmosfery przedostają się nie tylko tlenki azotu, siarki, ale również cząstki sadzy, w których znajduje się ten nieszczęsny, szkodliwy benzopiren, ale chodzi w sumie o 12 związków
.

— Tlenki azotu, benzopiren — czy można jakoś prościej powiedzieć, co to jest ten groźny smog?

— To po prostu zanieczyszczenia gazowe i pyłowe, które wytwarza człowiek. Tu z pyłów najbardziej groźne są te drobne pyły oznaczone PM10 i PM5 (cząstki o średnicy 10 i 5 mikrometrów), ale ostatnio mówi się też o pyłach krzemianowych, które z krwią przedostają się do mózgu. I najnowsze badania pokazują, że wśród komórek mózgowych mamy złogi krzemianowe pochodzące z pyłów.

— Jak groźny jest smog dla naszego zdrowia?
— Smog generuje astmę, a jak astma, to niestety też problemy z sercem i choroby krążenia. Jednak nie tylko, bo też, jak donoszą naukowcy, smog może powodować pewną formę opóźnienia umysłowego u dzieci, gorzej się uczą. I o tym nie mówi się głośno. Do tej pory znane były tylko wyniki badań w Chicago i w Chorzowie o wypływie ołowiu pochodzącego z komunikacji na zdolność uczenia się i agresję młodzieży. Pokazały, że im więcej tego ołowiu, tym większa agresja, gorsze wyniki uczenia się.

— Wydawałoby się, że my u nas, na Warmii i Mazurach, mam czyste powietrze, w końcu jesteśmy zielonymi płucami Polski.

— Tylko proszę pamiętać, że obok mamy Mazowsze, Kujawy, gdzie nie ma lasów. Wszystko, co idzie z zachodu, południowego-zachodu, osiada u nas. A że mamy system ogrzewania jaki mamy, to każde miasto to taka wyspa smogowa. Z tym że Olsztyn to oczywiście nie Zakopane, te zjawiska nie trwają u nas długo, ponieważ ruch powietrza, wiatr po dwóch, trzech dniach rozwiewają smog.

— A może smog ma wielkie oczy i to straszenie ludzi trochę na wyrost?

— Poniekąd tak, za tym kryje się polityka i to brudna polityka. Np. parlament Niemiec podjął decyzję o nierejestrowaniu po 2020 roku aut z silnikiem diesla. I te samochody z silnikiem diesla, nawet stosunkowo młode, gdzieś trzeba upchnąć. W zeszłym roku do Polski wjechało ponad 900 tys. używanych aut.

— Oddychamy tym, co produkujemy. I sami jesteśmy sobie trochę winni. To jak walczyć ze smogiem?

— Próbuje Kraków, próbuje Zakopane, gdzie miasta przyjęły programy likwidacji indywidualnych pieców węglowych. Co z tego będzie, nie wiadomo. Miała być dopłata, teraz się okazuje, że to ma być kredyt bankowy. A jak to się robi, to pokazała Norwegia, gdzie mieszkańcy płacą tylko dziesięć procent za instalację grzewczą. 90 proc. dopłaca im państwo, czy to za pompę ciepła, czy solary. I w Norwegii, i jeszcze w Szkocji, jest najczystsze powietrze. 


— Niedługo, jak Japończycy czy Chińczycy, będziemy chodzić w maseczkach na twarzy?
— Już widziałem w Warszawie przechodniów z maseczkami na twarzy. Nie wiem tylko, na ile są skuteczne, bo to nie może być zwykła maseczka dentystyczna.

Andrzej Mielnicki
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. troll warmińsko-mazurski z lasów napiwodzko-r #2159592 | 2.111.*.* 14 sty 2017 11:11

  szwabski szmatławiec

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. maluch #2156957 | 95.211.*.* 10 sty 2017 23:21

  W warszawie jest tak duszno że bez oczyszczacza powietrza w domu i maseczki na twarzy jak wychodze trudno byloby funkcjonowac. do czego to doszlo. hanka nic nie dba o powietrze w miescie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nino #2156392 | 37.47.*.* 10 sty 2017 12:49

   POLSKE NIE DUSI SMOG ! POLSKĘ DUSZA WYSOKIE CENY GAZU I PRĄDU -Z NIEBA WZIĘTE STAŁE PRZESYŁOWE I 23% VAT -BO TO LUKSUS ? OKRADAJĄ NAS SPÓŁKI GAZOWE I ENERGETYCZNE -PATRZ WYNAGRODZENIA ICH PREZESÓW ,A RZĄDY DODAJĄ TYLKO ZŁODZIEJSKIE 23 % VATY I ZACIERAJĄ RĘCE !ZA ZUŻYCIE 24 kWh zapłaciłem 300,78 zł ! Qrwa jak tu zyć panie jarosławie !

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Katarzyna Kiszyńska #2156333 10 sty 2017 11:12

   Nie muszę żadnymi odkurzaczami sprawdzać beznadziejnej jakości powietrza. jestem alergikiem, więc wszystko czuję w płucach i oczach. Czas leków na alergię i Starazolinu w oczach, a zima podobno jest dla alergików lżejsza...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Ul. Zeromskiego #2156096 | 79.185.*.* 9 sty 2017 22:16

   Na tej ulicy patologia mieszkajaca w poniemieckich domach z czerwonej cegly pali w swoich piecach rozne smieci wieczorem zeby nie bylo widac czarnego, dymu wdobywajacego sie z kominow. Jeden taki ktory mieszka na 1- wszym pietrze obok przystanku 16-tki pali plastikowe butelki , ktore zbiera przez cale lato i skladuje w swoim mieszkaniu i komorce. Po takim spalaniu wydobywa sie trujacy gaz a okoliczne bloki i ulice sa w czarnych drobinach, dobrze to widac na bialym sniegu. Zglaszane to bylo do Strazy Miejskiej ale bez zadnego skutku. Jak palil tak robi to dalej i zatruwa ludzi. Kiedy skutecznie zareaguje na ten fakt straz Miejska.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (48)