Niedziela, 24 lutego 2019. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Co zdrożeje, a co będzie tańsze w 2017 roku?

2017-01-02 15:28:26 (ost. akt: 2017-01-02 13:26:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum

Co zdrożeje, co stanieje w 2017 roku, o tym tak naprawdę przekonamy się, płacąc swoje rachunki, czy robiąc codzienne sprawunki. Jedno jest jednak pewne: od podwyżek nie uciekniemy, ale nie będą aż tak wysokie, by zrujnować kieszenie.

Paliwo w górę
Tu scenariusz jest najmniej przewidywalny. Rok 2016 zakończył się ostrym wzrostem cen paliwa. W ciągu całego minionego roku benzyna PB 95 podrożała o 61 groszy na litrze, a olej napędowy o 66 groszy na litrze. To oczywiście skutek decyzji krajów OPEC z listopada ubiegłego roku o ograniczeniu wydobycia ropy. Nikt nie wie, do ilu skoczy cena baryłki ropy. W grudniu ropa zdrożała prawie 10 dolarów na baryłce i w miniony piątek kosztowała ok. 57 dolarów za baryłkę.
— Jeśli w styczniu producenci zgodnie ze swoim planem zaczną ciąć wydobycie ropy, to ceny ropy mogą bez większych problemów osiągnąć w styczniu poziom 60 dolarów za baryłkę — przewiduje Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z BM Reflex.

A to w połączeniu z wysokim kursem dolara oznacza podwyżki na stacjach, a benzyna już zbliża się do 5 zł za litr.
— Pierwszy tydzień nowego roku może upłynąć pod znakiem dalszych podwyżek cen benzyny i oleju napędowego przynajmniej na części stacji. Ceny autogazu powinny spadać — prognozuje Cieślak.

Drogie OC
Kierowców na pewno interesuje sprawa, ile zapłacą w tym roku za OC. W minionym roku polisy OC skoczyły w Olsztynie nawet dwukrotnie w niektórych firmach ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciele tłumaczą to nierentownością tego typu ubezpieczeń komunikacyjnych, wzrostem wypłat odszkodowań za uszkodzone auta, jak też za obrażenia dla ofiar wypadków. Czy w tym roku też będziemy mieli do czynienia z takim dużym skokiem? — Wątpię, by ceny plis poszły gwałtownie w górę, jeśli podwyżki będą, to raczej stopniowe — uważa Wojciech Kiziński z agencji ubezpieczeniowej w Olsztynie. — Tu naprawdę wiele zależy od kierowcy, jego dotychczasowej historii ubezpieczenia, jak też auta.
Pamiętajmy, że rosną kary za brak OC: z 3,7 tys. zł do 4 tys. zł.

Niebieskie paliwo
Gdy chodzi o gaz ziemny, musimy się liczyć ze wzrostem opłat. O ile? Nie wiadomo, bo Urząd Regulacji Energetyki nie zatwierdził jeszcze taryf PGNiG dla gospodarstw domowych. Jednak średnio cena gazu wysokometanowego rośnie w tym roku o 12,2 proc. dla klientów biznesowych, to można się spodziewać podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. I nie ma od tego ucieczki, bo ceny gazu wiążą się z cenami ropy i pochodnych, a, tak jak w przypadku ropy, Polakom nie pomaga słaba złotówka.

Prąd w cenie
Podwyżki prądu nie zrujnują naszych kieszeni. I tak opłata za dostarczanie energii dla wszystkich operatorów rośnie średnio o 5,6 proc., ale spadają ceny energii średnio o 4,6 proc. A spadek cen energii elektrycznej wynika głównie z niższych kosztów zakupu energii oraz tzw. „zielonych certyfikatów”. Jak to się przełoży na nasze kieszenie? Tu wiele zależy od dystrybutora i naszego miejsca zamieszkania. Według URE, klienci Energi, którzy korzystają wyłącznie z taryfy dziennej (grupa G11), do której zaliczają się gospodarstwa domowe, przy średnim rocznym zużyciu wynoszącym ok. 1777 kWh dostaną rachunek za prąd wyższy 2,14 proc.

A w przypadku gospodarstw domowych i przedsiębiorców korzystających z taryf dziennej i nocnej (G12), to rachunki przy zużyciu średnio 3335 kWh rocznie, wzrosną o 0,56 proc. Pamiętajmy jednak , że rośnie tzw. opłata przesyłowa, którą płacimy przy rachunkach za prąd. Do tej pory było 3,87 zł, a od stycznia 2017 roku będzie to 8 zł. A to oznacza, że z kieszeni ubędzie nam już dodatkowo 50 zł.

Mleko w górę, cukier w dół
Gdy chodzi o żywność, eksperci zakładają dalszy wzrost ceny mleka i produktów mlecznych: masła, jogurtów, serów, co ma oczywiście związek ze wzrostem cen mleka w skupie. Nieco powinny spaść ceny cukru, który w 2016 roku roku zdrożał o ok. złotówkę na kilogramie. W październiku ma bowiem zostać zniesiony systemu kwotowy dotyczący produkcji cukru w UE , co może zwiększyć podaż cukru na rynku i ceny spadną. Odwrotnie ma być na rynku wieprzowiny, gdzie ceny mają pójść nieco w górę. Ma to związek ze spadek pogłowia trzody i wzrostem popytu na mięso wieprzowe.

Andrzej MielnickiPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomek #2173947 | 83.25.*.* 3 lut 2017 13:15

  Gaz ziemny jak widać z porównania cen akurat potaniał :) https://zmianasprzedawcygazu.pl/cena-gaz u-ziemnego/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Qwirk #2171013 | 89.231.*.* 30 sty 2017 14:15

  Jeśli szukacie sposobu na długoterminowe obniżenie rachunków za prąd bez zbędnych wyrzeczeń to polecam zmianę dostawcy prądu. Sam zmieniłem kilkanaście miesięcy temu na firmę Axpo i bardzo sobie chwalę. Opłaty za prąd znacznie spadły.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. AniaRek #2157397 | 46.187.*.* 11 sty 2017 15:04

  Prąd niby ma się nie zmienić,ale ja to i tak jestem zdania, że trzeba samemu działać i nie czekać na rozwój sytuacji. Wszyscy mówili, że solary to zło i się nie opłaca, a sąsiad zamontował i w lato ponoć wodę ciepłą ma za darmo. Ja ostatnio sama szukam rozwiązań na to jak oszczędzać na rachunkach i znalazłam ciekawą stronę https://www.ogarniamprad.pl na której można dołączyć do grupowych aukcji na zakup energii i gazu, coś jak grupowe zakupy. Rejestrujemy się i dołączamy do grupy zakupowej, gdzie wspólnie z innymi małymi użytkownikami czekamy na to aż sprzedawcy zaproponują nam cenę. Cena jest proponowana dla całej grupy, a wiec dużej paczki energii, to też ma być tanio. Korzystał ktoś może?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ab #2153233 | 6 sty 2017 22:09

  Macie obiecane 500+ Polaczki.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ania #2151370 | 83.17.*.* 5 sty 2017 09:17

  Tytuł obiecujący a okazuje się że tańszy będzie tylko cukier :) Może dobrze się składa, przyda nam się paliwo energetyczne gdy ze względu na pozostałe zmiany cen pozostanie nam już tylko chodzenie wszędzie pieszo :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)