Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Rosyjskie drony wlatują do Polski

2016-12-09 13:50:50 (ost. akt: 2016-12-09 15:43:28)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

W ciągu ostatniego roku Straż Graniczna odnotowała 4 przypadki przekroczenia granicy między Polską a Rosją przez bezzałogowe statki powietrzne, popularnie zwanymi dronami.

Zobacz także: Dron przemycał papierosy z obwodu kaliningradzkiego Dron przemycał papierosy z obwodu kaliningradzkiego Rosyjscy pogranicznicy przechwycili drona, którego podejrzewali o szpiegostwo na rzecz Unii Europejskiej. W rzeczywistości dron przemycał papierosy...
Drony z obwodu kaliningradzkiego nielegalnie przekraczają polską granicę. Straż Graniczna odnotowała cztery takie przypadki w ciągu ostatniego roku. Ostatni we wrześniu w okolicy Górowa Iławeckiego. W lutym niezidentyfikowanego drona zauważono w okolicach Gołdapi.

Bezzałogowe statki powietrzne zapuszczały się w głąb kraju od 200 metrów do około kilometra, po czym wróciły do Rosji. Loty wykonywane były na wysokości od 50 do 150 metrów. O każdym przypadku naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej informowane były Siły Powietrzne.

Pierwsze naruszenie przestrzeni powietrznej Straż Graniczna wykryła 7 lutego 2016 roku w okolicy Gołdapi. Według obserwacji dron poruszał się na wysokości 150 metrów i wleciał na około 200 metrów w głąb kraju. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze zauważyli kolejnego bezzałogowca, leciał na wysokości 50 metrów.

Małe statki bezzałogowe ciężko wykryć. Drony mogą służyć do różnych celów od operacji zwiadowczych do przemytu kontrabandy. W 2014 roku Rosjanie pochwalili się przejęciem jednego z dronów, który wykonywał regularne loty przemytnicze nad granicą. W chwili zatrzymania, dron przemycał papierosy z Litwy do Rosji. Jednorazowo mógł przewozić paczki ważące 10 kilogramów.

Statki bezzałogowe wykorzystywane są także jako urządzenia zwiadowcze. Zainstalowane kamery na pokładzie dronie są w stanie przekazać obraz na żywo do operatora oddalonego w odległości nawet kilku kilometrów.

Straż Graniczna na całym odcinku zewnętrznej granicy UE posiada 25 wież obserwacyjnych, wyposażonych w sprzęt optoelektroniczny, wykorzystywanych do obserwacji granicy oraz wykrywania i rozpoznawania obiektów w rejonach przygranicznych, również w warunkach trudnej widoczności. System optoelektroniczny znajdujący się na wieży składa się m.in. chłodzonej kamery termowizyjnej, kamery światła dziennego, dalmierz laserowy oraz systemy i urządzenia pomocnicze. Umożliwia nadzór nad linią granicy zarówno w dzień, jak i w nocy, przez 24 godziny na dobę. Obraz z kamer przekazywany jest do tzw. lokalnych ośrodków nadzoru umiejscowionych w Placówkach SG.

Na terenie służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w 2015 roku do użytku oddano 6 wież, rozlokowanych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy (Kiekskiejmy - gm. Dubeninki, Żardyny, Parkoszewo – gm. Bartoszyce, Góry – gm. Budry, Obszarniki- Banie Mazurskie, Grzechotki-gm. Braniewo).

Wieże są wybudowane w rożnej odległości od granicy państwowej, w zależności od ukształtowania terenu. Mają od 35 do 50 metrów wysokości.

Łączny koszt inwestycji to ponad 14 mln zł, z czego 75% było dofinansowane ze środków unijnych z Funduszu Granic Zewnętrznych.

Warmińsko-Mazurski Oddział SG, podobnie jak inne oddziały SG na zewnętrznej granicy UE, wykorzystuje do jej ochrony nie tylko wieże obserwacyjne, ale także m.in. pojazdy obserwacyjne PJN, czyli przewoźne jednostki nadzoru, stanowiące doraźnie punkty obserwacyjne (wykorzystywane są one również na misjach poza granicami RP). Funkcjonariusze patrolujący granicę mają też na wyposażeniu lornetki pryzmatyczne, specjalne lornetki z możliwością zapisu obrazu, noktowizory lub przenośne kamery termowizyjne.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. skąd wiadomo że to rosyjski #2132227 | 88.156.*.* 10 gru 2016 16:00

  a nie polski? Małolaty bawią się tym przecież.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. o #2132138 | 81.190.*.* 10 gru 2016 14:18

  a Antoni miał kupić drony

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. edek #2132093 | 85.202.*.* 10 gru 2016 13:02

  Polska wstrzymała ruch bezwizowy z ruskami i sovietcy szpiedzy nie mogą kontrolować tego co dzieje się w Polsce,dlatego wysyłają drony ,na tych wieżach granicznych powinny być zamontowane karabiny maszynowe sterowane z centrali ,tak aby mogły zdalnie zestrzeliwać te ruskie badziewie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kasia #2132057 | 31.161.*.* 10 gru 2016 12:25

  Ja tu czegoś nie rozumiem- wszystko co przekracza nasza granicę bez pozwolenia, powinno zostać zestrzelone i koniec kropka. A tu jakieś ceregiele.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Arek #2132027 | 151.248.*.* 10 gru 2016 11:48

   Ciekawi są co JUESEJ robi u nas bo się boją

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (31)