Quantcast

środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Pieniądze na dobry start

2016-12-08 04:12:22 (ost. akt: 2016-12-09 09:37:58)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów także z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. To program, który skierowany wyłącznie do pięciu regionów w kraju, w tym beneficjentów z województwa warmińsko-mazurskiego.

W Programie Operacyjnym Polska Wschodnia 2014-2020 przewidziano duże wsparcie na rozwój start-upów w pięciu regionach, które polega na dofinansowaniu początkowej działalności firmy. Etap ten obejmuje wsparcie związane z wejściem produktu na rynek krajowy lub zagraniczny i systematyczne zwiększanie jego sprzedaży. W tym poddziałaniu minimalna wartość projektu to 50 tys. zł, a maksymalna wartość dofinansowania wydatków kwalifikowanych wynosi 800 tys. zł, zaś wkład własny beneficjenta to 15 wydatków kwalifikowanych. O wsparcie, które może maksymalnie może trwać do 24 miesięcy, mogą ubiegać się małe przedsiębiorstwa.

Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP jest adresowane w szczególności do małych i średnich firm, które rozpoczynają działalność eksportową na danym rynku. Tu mamy dwa etapy pomocy. Etap I to usługi doradcze w zakresie opracowania nowego modeli biznesowego MŚP związanego z internacjonalizacją ich działalności. Tu maksymalna wartość dofinansowania wydatków kwalifikowanych może wynieść 50 tys. zł. Dużo większa jest wartość pomocy w etapie II, bo do 500 tys. zł, w ramach którego wsparcie polega na zapewnieniu MŚP dostępu do usług doradczych oraz zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z przygotowaniem do wdrożenia opracowanego na etapie I modelu biznesowego. Minimalny wkład własny beneficjenta to 20 proc. wydatków kwalifikowanych.

Do 7 mln zł wsparcia mogą uzyskać beneficjenci w poddziałaniu 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP.Tu wspierane są projekty prowadzące do stworzenia innowacyjnych (na poziomie kraju) produktów poprzez wdrożenie (własnych lub nabytych) wyników prac B+R. Jednak o wsparcie w tym poddziałaniu, które może wynieść do 85 proc. wydatków kwalifikowanych, mogą ubiegać się MŚP wchodzące w w skład ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego.

Poddziałanie 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP zakłada wsparcie konsorcjów MŚP (minimum 10 MŚP w konsorcjum) w zakresie tworzenia i rozwoju produktów sieciowych w obszarach wpisujących się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji wspólnych dla co najmniej dwóch województw Polski Wschodniej. Przypomnijmy, że te inteligentne specjalizacje na Warmii i Mazurach to ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych w projektach objętych tym poddziałaniem to 20 mln zł, a wartość dofinansowania sięga do 70 proc. wydatków.

W PO Polska Wschodnia są też pieniądze na wsparcie MŚP w stworzeniu strategii wzorniczej, dzięki której zostanie wdrożona innowacja. Tu zakłada się dwuetapowe wsparcie. Etap I to audyt wzorniczy w firmie, a etap II to wsparcie na wdrożenie strategii wzorniczej. Maksymalna wartość dofinansowania wydatków to: etap I - 100 tys. zł, etap II - 3 mln zł.
Andrzej Mielnicki


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agata #2225193 | 5.102.*.* 18 kwi 2017 15:42

    Bardzo ważnym środkiem są dofinansowania. Super, że o tym piszecie! :) U mnie przydatne były również fundusze z UE. Wiele cennych informacji zdobyłam dzięki książce “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. U mnie zaowocowało to biurem rachunkowym :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz