Niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Rzemiosło i technologie

2016-11-26 00:21:56 (ost. akt: 2016-11-25 14:27:37) Artykuł sponsorowany

Czym właściwie jest startup? Większości ludzi kojarzy się on z branżą IT, ponieważ tam najłatwiej o innowacyjność. Wszak startupami byli niegdyś tacy potentaci jak Google czy Facebook. Określenia startupu są różne, jednak na pewno biznes musi być innowacyjny i skalowalny. Samo stwierdzenie: „Jestem przedsiębiorczy i założę firmę, żeby zarabiać pieniądze” nie wystarczy. Nie wszystkie nowo powstające firmy to startupy. W jakich branżach najczęściej się rozwijają?

Oprócz wspominanej branży IT sporo startupów powstaje też wokół projektów związanych z modą i designem. Trzecim popularnym segmentem jest z kolei rozrywka. Wynika to z faktu, że standard życia Polaków poprawia się, dzięki czemu możemy coraz więcej wydawać i na ładne przedmioty, i na rozrywkę.

Zadać szyku…

Warto przyjrzeć się fenomenowi nowych trendów modowych. Firm w branży odzieżowej jest bardzo dużo i można odnieść wrażenie, że wszyscy ubierają się w tzw. sieciówkach, w galeriach handlowych. Na przekór trendom, polska marka Misbehave, która też była startupem, w kilka lat osiągnęła spektakularny sukces. Stworzyła wokół siebie prawdziwą religię. Większość produkcji jest sprzedawana za granicą a klienci walczą o jej ubrania. Co zatem świadczy o tym, że te firma jest startupem? Istotne jest w tym wypadku dotarcie do mas, przy jednoczesnym zachowaniu jakości produktu.

Paradoksem, a jednocześnie fenomenem jest zrobienie takiego modelu produktu rzemieślniczego, który wydaje się zaprojektowany indywidualnie, a w rzeczywistości udaje się go wyskalować. Dobry krawiec uszyje dwie kreacje miesięcznie i zarobi godziwe pieniądze, ale to nie jest idea startupu, ponieważ nigdy nie wyskaluje swojego przedsięwzięcia, nie zrobi w tym czasie 100 kreacji. Cała sztuka polega na tym, by zrobić szyte na miarę produkty, ale dla tysiąca osób jednocześnie.

Młodzi ludzie, którzy chcą założyć startup w branży projektowania ubrań mogą skorzystać z kieleckiego Centrum Fashion Design (http://www.technopark.kielce.pl/pl/co_oferuje_park/centrum_fashion_design) . To miejsce, w którym uczniowie, studenci oraz absolwenci kierunków związanych z wzornictwem i projektowaniem mogą się kształcić. W Inkubatorze Technologiczny można zaprojektować produkt, stworzyć prototyp i ocenić szansę sprzedaży.

Kielecki Inkubator Technologiczny działa w ramach platformy startowej dla nowych pomysłów – Technopark BiznesHub, która jest finansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (http://platformystartowe.gov.pl/).

Podstawy dobrego rzemiosła

Oprócz kieleckiej platformy Technopark BiznesHub, działają także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny – Hub of Talents oraz Lubelski Park Naukowo-Technologiczny – Connect. Firmy, które zgłaszają się do inkubatorów przedsiębiorczości reprezentują różne branże, ale mają wspólny mianownik – innowacyjne rozwiązanie praktycznego problemu, który pojawił się na drodze ich twórców. W ramach Hub of Talents (https://bpnt.bialystok.pl/PL/bpn-t/Projekty/hub-of-talents) działa startup, który łączy w sobie innowacyjność, wiedzę rzemieślniczą i myślenie ekologiczne. Inżynierowie z firmy Termdach, inkubowanej w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, pracują nad udoskonaleniem działania kolektora słonecznego, dzięki któremu będzie można wykorzystywać całą powierzchnię dachu. Ten rodzaj pokrycia dachowego ma zwiększać efektywność energetyczną budynku.

Konrad Giczewski z Konix również łączy wiedzę rzemieślniczą z kreatywnym myśleniem. Kiedy pracował w zakładzie obróbki metalu, przyglądał się sposobom cięcia laserem. To wówczas powstał pomysł stworzenia tzw. konstrukcji modułowych, czyli elementów konstrukcyjnych, które umożliwią samodzielne zbudowanie (i zmienianie) różnych przedmiotów, takich jak meble domowe czy konstrukcje budowlane

To tylko kilka przykładów, że z codziennych obserwacji i potrzeb, popartych praktycznymi umiejętnościami i wiedzą, można stworzyć produkt, który stanie się zalążkiem do stworzenie startupu, który nie musi wcale oznaczać firmy z branży informatycznej.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB