Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Otyły jak dyrektor, samotny jak informatyk. Jak wygląda portret społeczno-psychologiczny twojego zawodu?

2016-11-07 18:00:21 (ost. akt: 2016-11-07 11:17:34)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Najwięcej rozwodników jest wśród prawników i twórców, prawo najczęściej łamią operatorzy maszyn górniczych, a najmniej przyjaciół mają doradcy finansowi, kelnerzy i barmani. Sprawdź jak wygląda portret społeczno-psychologiczny twojego zawodu.

Wyniki badania portretu społeczno-psychologicznego wybranych 51 grup zawodowych (reprezentowanych przez co najmniej 70 respondentów każda) zaprezentowano w „Diagnozie Społecznej 2015".

Autorzy badania obliczyli dla każdej z grup zawodowych m.in. średni wiek, liczbę lat nauki, udział kobiet, udział osób w stanie wolnym (singli), żyjących w małżeństwie i rozwiedzionych, procent znających czynnie języki obce, procent otyłych wg BMI, a także liczbę przyjaciół i odsetek ufających ludziom.

Z raportu wynika, że w zakresie wszystkich wymienionych wskaźników występują znaczne różnice między grupami zawodowymi.

Młody i samotny jak informatyk

Najmłodsi ze średnią wieku poniżej 35 lat są informatycy, fryzjerzy i kosmetyczki oraz kelnerzy, barmani i stewardzi, a najstarsi ze średnią wieku powyżej 47 lat - pomoce domowe i sprzątaczki, pracownicy usług ochrony, pielęgniarki i rolnicy produkujący na potrzeby własne.

Najwyższe wykształcenie (więcej niż 17,5 lat nauki) mają nauczyciele akademiccy, prawnicy, twórcy i lekarze, a najniższe (mniej niż 11 lat nauki) rolnicy produkujący na potrzeby własne i robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie.

Udział osób w stanie wolnym jest silnie skorelowany z wiekiem, nic dziwnego zatem, że największy odsetek singli jest w zawodach „najmłodszych": twórców, kelnerów, informatyków. Najmniej singli jest wśród przedstawicieli władz i dyrektorów, pielęgniarek i położnych, pomocy domowych i sprzątaczek. Najbardziej „małżeńskie" grupy zawodowe to przedstawiciele władz i dyrektorzy, kierownicy, rolnicy produkujący na własne potrzeby i kierowcy ciężarówek i autobusów a najmniej kelnerzy, barmani i stewardzi i twórcy.

Najwięcej rozwodników wśród prawników

Najwyższy wskaźnik rozwodów i separacji jest wśród twórców, prawników, pielęgniarek i położnych oraz pomocy domowych i sprzątaczek, a najniższy wśród formierzy i spawaczy, kierowców samochodów osobowych i dostawczych oraz rolników.

Największymi poliglotami są twórcy, prawnicy, nauczyciele akademiccy, specjaliści ds. marketingu, prawnicy, informatycy i specjaliści ds. finansowych (co najmniej 70 proc. zna biegle język obcy). Najrzadziej językami obcymi władają rolnicy, pomoce domowe i sprzątaczki oraz robotnicy w przetwórstwie spożywczym.

Otyły jak dyrektor

Osób z I, II i III stopniem otyłości jest najwięcej wśród pracowników ochrony i przedstawicieli władz i dyrektorów a najmniej wśród specjalistów ds. finansowych, kelnerów, barmanów i stewardów.

Twórcy najbardziej przyjacielscy

Najwięcej przyjaciół mają twórcy, nauczyciele akademiccy, operatorzy maszyn i przedstawiciele władz i dyrektorzy a najmniej średni personel ds. finansowych, kelnerzy, barmani i stewardzi i nauczyciele szkół ponadpodstawowych.

W Polsce poziom uogólnionego zaufania do ludzi należy do najniższych w Europie; na tym tle pozytywnie wyróżniają się nauczyciele akademiccy, twórcy, artyści, literaci i dziennikarze oraz informatycy. Najbardziej nieufni są operatorzy maszyn, kowale i ślusarze oraz robotnicy w przetwórstwie spożywczym.

Operatorzy maszyn na bakier z prawem

Łamać prawo zdarza się najczęściej operatorom maszyn i urządzeń górniczych, nauczycielom akademickim i operatorom innych maszyn i urządzeń a najrzadziej fryzjerom i kosmetyczkom, pomocom domowym i sprzątaczkom oraz rolnikom produkującym na potrzeby własne.

Ofiarami przestępstw są najczęściej robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie, informatycy, przedstawiciele władz i dyrektorzy oraz pracownicy usług ochrony.

Rolnicy i nauczyciele najbardziej pobożni

Do kościoła chodzą najczęściej rolnicy produkujący na potrzeby własne (przeciętnie ponad 4 razy w miesiącu), a następnie nauczyciele szkół podstawowych, rolnicy produkcji roślinnej i zwierzęcej, pomoce domowe i sprzątaczki oraz pielęgniarki i położne. Najmniej praktykują religijnie specjaliści ds. marketingu, lekarze, agenci i pośrednicy handlowi i biznesowi, twórcy i informatycy.

Z wysokością dochodów koreluje silnie zadowolenie z sytuacji finansowej rodziny (w przekroju 51 grup w 2011 r. r=0,82, w 2015 r. r=0,75). Największy odsetek bardzo zadowolonych i zadowolonych z finansów domowych jest wśród lekarzy, przedstawicieli władz i dyrektorów, prawników i nauczycieli akademickich oraz pozostałych specjalistów a najmniejszy wśród kucharzy, kelnerów, barmanów i stewardów oraz rolników produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Kierowcy i robotnicy najbardziej pracowici

Najwięcej godzin w tygodniu pracują kierowcy, robotnicy budowlani (stan surowy), przedstawiciele władzy i dyrektorzy oraz pracownicy usług ochrony (co najmniej 45 godz.) a najmniej rolnicy produkujący na potrzeby własne, pomoce domowe i sprzątaczki oraz nauczyciele (najwyżej 35 godz.).

Miejsce pracy najczęściej zmieniają prawnicy, informatycy, robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie a najrzadziej rolnicy i nauczyciele akademiccy.

Największy odsetek (65 i więcej proc.) bardzo zadowolonych i zadowolonych z pracy jest wśród lekarzy, fryzjerów i kosmetyczek, nauczycieli szkół ponadpodstawowych, nauczycieli akademickich i przedstawicieli władz i dyrektorów a najmniejszy (najwyżej 32 proc.) wśród rolników produkujących na własne potrzeby, robotników pomocniczych w górnictwie i budownictwie oraz robotników produkcji tekstylnej.

Największego stresu związanego z pracą doświadczają robotnicy obróbki drewna, papiernicy, stolarze, robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie, kowale i ślusarze oraz pielęgniarki i położne a najmniejszego fryzjerzy i kosmetyczki oraz informatycy i pokrewni.

Zdrowy jak urzędnik

Na objawy somatyczne trwające co najmniej pół miesiąca najczęściej narzekają pracownicy opieki osobistej, pomoce domowe i sprzątaczki, twórcy, rolnicy produkujący na potrzeby własne, specjaliści ds. administracji i zarządzania, czyli głównie przedstawiciele zawodów najbardziej sfeminizowanych (od 45 do 98 proc. kobiet); na drugim krańcu, najzdrowsi są kierowcy ciężarówek i autobusów, kolejarze, robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie, urzędnicy państwowi, operatorzy maszyn i urządzeń i robotnicy budowlani ds. wykończenia, czyli przedstawi-ciele zawodów słabo sfeminizowanych.

Kto optymistą, kto potencjalnym samobójcą?

Najbardziej optymistycznie patrzą w przyszłość przedstawiciele władz i dyrektorzy, prawnicy, pozostali specjaliści oraz lekarze (ponad 45 proc. bardzo zadowolonych i zadowolonych z perspektyw na przyszłość). Najmniejszymi optymistami są robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie, pracownicy opieki osobistej i operatorzy maszyn i urządzeń górniczych.

Myśli samobójcze najczęściej nachodzą twórców, pracowników opieki osobistej i robotników niewykwalifikowanych, a najrzadziej przedstawicieli władz i dyrektorów, informatyków i inżynierów, architektów i projektantów.

Najwięcej osób bardzo szczęśliwych jest wśród lekarzy, inżynierów, nauczycieli szkół podstawowych i informatyków a najmniej wśród rolników i robotników niewykwalifikowanych.

Nikotynizm najsilniej dotyka robotników niewykwalifikowanych i robotników budowlanych (stan surowy) a najsłabiej prawników (zaledwie 7 procent palących papierosy), nauczycieli szkół podstawowych, specjalistów ds. finansowych i inżynierów, architektów i projektantów.

Alkoholu najczęściej nadużywają twórcy, artyści, literaci i dziennikarze, operatorzy maszyn i urządzeń górniczych, przedstawiciele władz i dyrektorzy oraz lekarze, a najrzadziej pracownicy opieki osobistej, robotnicy produkcji tekstylnej, fryzjerzy i kosmetyczki, pomoce domowe i sprzątaczki i pielęgniarki i położne.

Źródło: www.kurier.pap.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dżon Rambo #2108422 | 83.31.*.* 8 lis 2016 11:01

  ciekawy artykuł :P

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. znerwicowany jak... #2108330 | 81.190.*.* 8 lis 2016 08:22

  ...pracownik przemysłu gumowego!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. troll Czesława (za mieszkanie komunalne) #2108318 | 213.73.*.* 8 lis 2016 07:42

  Jestem zdrowy jak urzędnik :-DDD

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Diesel #2108269 | 94.254.*.* 8 lis 2016 00:24

  Dziennikarz jako zawód względnego zaufania społecznego?buhahahahaha:)) Może jeszcze pismak z GO?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. gaweł #2108236 | 46.112.*.* 7 lis 2016 22:27

  Z tekstu wynika, że księża zawsze tak "po środku".

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)